Gyomorégés akkor jelentkezik, amikor a gyomortartalom és a gyomorsav regurgitál (visszacsorog) a nyelőcsőbe. A szakmai társaság az alábbi tájékoztatót és jótanácsokat adja a a gyomorégéssel kapcsolatban:
A gyomorégés gyakran nem csak egy kellemetlen érzés, hanem egy komoly problémának, a gasztroeosophagealis reflux betegségnek (GERD) lehet a jele. A GERD tünetei emelett az égő mellkasi fájdalom, keserű vagy savanyú folyadék felöklendezése, nyelési nehézségek és a túlzott torokköszörülés.
- Kezeletlenül a fennálló gyomorégés/GERD tünetei olyan súlyos szövődményekhez vezethetnek, mint a nyelőcsőszűkület vagy egy rákmegelőző állapot, a Barett szindróma. Ritka esetekben még rák is kialakulhat.
- Kisebb fogások fogyasztása, a testsúly karbantartása, a szűk ruhák, a nagy súlyok emelésének és önmagunk megerőltetésének elkerülése által csökkenthetjük a gyomorégést. Ne feküdjünk le közvetlenül étkezés után, mert ez megkönnyíti a gyomortartalmak (beleértve a gyomorsavat is) visszakerülését a nyelőcsőbe. Lefekvés előtt 3-4 órával már ne együnk semmit.
- Kerüljünk mindent, ami gyomorégést válthat ki: dohányzás, koffein, csokoládé, borsmenta, zsíros és fűszeres ételek, paradicsom szószok.
- A terhesség fokozhatja a GERD tüneteinek kockázatát.
- A ritkábban előforduló gyomorégéseket savlekötőkkel, H2 blokkolókkal vagy protonpumpa gátlókkal lehet kezelni.
- Keresse fel kezelőorvosát, ha: hetente több mint kétszer van gyomorégése; a gyógyszerek nem okoznak tartós megkönnyebbülést; nyelési nehézségek vannak, főként szilárd ételek esetén; fuldoklás, sípolás, hangelváltozás vagy megmagyarázhatatlan súlycsökkenés jelentkezik; és ha krónikus vagy visszatérő GERD tüneteket tapasztal, amelyek több mint egy évig fennállnak.