Ennek nem csupán az az oka, hogy ez elsősorban a fejlődő - gyenge higiéniás körülményekkel rendelkező - országokban elterjedt a hepetatitis valamennyi vírusa, hanem az is, hogy a betegség gyakran tünetmentes, vagy sokáig lappang.
Nagyon sok az olyan vírushordozó, aki nem is tud arról, hogy a leggyakoribb B vagy C vírust hordozza - de fertőz!
Magyarországon az orvosok szerint mintegy 100.000 a hepatitis fertőzöttek száma, de csupán 7000 beteget kezelnek.
A Hepatitis A vírus okozta fertőzés a legkevésbé veszélyes, és általában a szervezet magától is képes legyőzni. Ezt a vírust étkezéssel visszük be és a fejlett országokban is gyakran előfordul. Az evés előtti hanyag kézmosás és a rosszul kezelt (nem jól megmosott gyümölcs, hanyagul tárolt és nem jól átsütött nyers hús) élelmiszerek miatt kerülhet a Hepatitis A vírus a szervezetbe. Enyhe hasmenés, hányinger, gyengeség jellemzi és néhány nap alatt levonul.. Ritkán kíséri a májbetegség tipikus jelensége a sárgaság, mely erőteljesebb vírus szaporulatra utal. A Hepatitis A okozta betegség gyógyszeresen jól kezelhető.
A hepatitis két legsúlyosabb formáját a B és a C vírus okozza. Ezeket a vírusokat vérrel, cseppfertőzéssel, illetve szexuális érintkezés útján kaphatjuk el egy másik fertőzöttől, vagy vírushordozótól.
Csupán mintegy 30-40 évvel ezelőtt kezdték a véradókat szűrni a hepatitis vírusokra, így sajnos korábban gyakran vérátömlesztés, vagy különböző vérből készített szérumok, oltások útján sok egészséges ember is megfertőződött. Gyakran előfordult, hogy vírushordozó édesanya fertőzte meg újszülött gyermekét, így ma már nem csupán a véradókat, hanem a terhes nőket is kötelezően vizsgálják hepatitis fertőzöttség szempontjából.
Míg a hepatitis A és B ellen van védőoltás, addig a C vírus ellen nincs. Felmérések szerint csupán a diagnosztizált betegek 30-40%-a tud arról, hogy létezik védőoltás.
A hepatitis egyre több fejlett országban is a vezető halálokok közé tartozik, ezért jelölték ki a betegség ellen küzdő szervezetek először 2004-ben szeptember 30-át a Hepatitis Világnapjának.
Hogyan védekezhetünk a vírus ellen?
1.) Ma már a világ jól "feltérképezett" a hepatitis fertőzöttség szempontjából. Ezért utazás előtt feltétlenül tájékozódjunk a célország körülményeiről, és oltassuk be magunkat A és B vírus ellen. A C vírus kivédése érdekében tartózkodjunk az idegenekkel való testi érintkezéstől, gyakran mossunk kezet, hiszen a cseppfertőzés miatt egy egyszerű kézfogástól is megkaphatjuk, ha kezünk szennyeződik.
2.) Csak szigorú higiéniás szabályokat betartó helyen csináltassunk tetoválást, tetessünk be piercinget, vagy akár fülbevalót. A leggyakoribb fertőzés forrás ugyanis a többször használt tű. Ezért is gyakori a drogfüggők körében a Hepatitis B és C fertőzöttség.
3.) Alkalmi szexuális kapcsolatnál feltétlenül használjunk óvszert!
A vírusos májgyulladás tipikus tünetei a hányás, hasmenés, magas láz, a szemfehérje, vagy akár az egész test besárgulása. A betegség valamennyi tünetének jelentkezése, már súlyos állapotot jelez, így enyhe tünetek jelentkezésénél - különösen ha a rizikófaktorok valamelyike fennáll - tanácsos azonnal orvoshoz fordulni. A fertőzés egy egyszerű vérvétellel megállapítható, vagy kizárható.
A B és C vírus okozta betegség is kezelhető, de a betegség gyógyítása hosszabb kúrát igényel, sok esetben a máj tartós károsodását okozza, és a későbbi májrák gyakori okozója.
A vírusok jó mutálódó képessége miatt mára már izolálták a Hepatitis D és E vírust is, melyek sajnos a B és a C vírushoz hasonló módon fertőznek, és a betegség lefolyása is hasonló.