Szépnek szép a tél, csak túl hosszú, mondják a fázósak. Úgy tűnik, a minden évben beköszönő náthalázjárvány még csak most kezdődik igazán. Várható, hogy ha megenyhül az idő, elszaporodnak a vírusok. Mit tehetünk ellenük? Egyáltalán tehetünk-e még valamit?
A megfázást több mint 200 vírus okozhatja. Vannak, akik évente egyszer, vannak, akik hatszor, a gyerekek többször is megbetegedhetnek.
Levertnek érzi magát, fáj a feje, csöpög az orra, köhög és hőemelkedése van? Védőoltást kapott, mégis megbetegedett? Természetesen ismét akkor, amikor legtöbb a munkája. Lélekben haragszik mindenkire, aki az autóbuszban ráköhögött. Ne szidjunk senkit, mi vagyunk mindennek az okai.
Gondolja csak el, miért nem betegszik meg minden kollégája vagy az egész falu, város? A válasz egyszerű. Jobb az immunrendszerük. Ha mindenki ügyelne immunrendszerének erősítésre, akkor a vírusoknak, baktériumoknak vagy penészgombáknak nem lenne esélyük. Hányan mondhatják el magukról, hogy rendszeresen edzi a testét, hogy elegendő vitamint, főleg C-vitamint, ásványi anyagot fogyaszt, eleget mozog, stressz nélkül él, sokat pihen, alszik? Az emberek többsége azt hiszi, hogy csak akkor betegedhet meg, ha megfázik. Csakhogy a megfázás vírusos fertőzés, amely az orr és a torok nyálkahártyájának gyulladását okozza. Hasonló tünetei vannak, mint az influenzának, s gyakran még az orvosok is összetévesztik. Ők jószándékúan antibiotikumot írnak fel, amely azonban egyáltalán nem hat. A szakemberek védelmére el kell mondani, az influenzát megbízhatóan csak laboratóriumi kivizsgálás és a lelet alapján lehet megállapítani.
Legtöbbször a betegség egy hét alatt magától elmúlik. Az antibiotikum felesleges, a vírusra nem hat. Csak akkor van értelme szedni, ha a légcső- vagy mandulagyulladással kísért bakteriális fertőzés is kialakul.
Hogyan fékezzük meg a betegséget?
Fontos, hogy amint megjelenik az első tünet, azonnal cselekedjen. Valakinek az segít, ha kétóránként bíborszínű kasvirágból készült cseppeket fogyaszt, valakinek pedig valamelyik homeopatikus szer hozza meg az enyhülést.
Jól bevált recept
Három napig igyon óránként 50 ml fokhagymakivonatot. Két egész fokhagymafejet hámozzunk meg, zúzzuk szét, majd forrázzuk le 600 ml vízzel, adjunk hozzá 3 evőkanál mézet. Két óráig hagyjuk állni, szűrjük le, tegyük termoszba és így iszogassuk.
Azzal gyógyítsa magát, amiben hisz
Természetesen a gyógyszertárban is találhat segítséget. Jó, ha az eldugult orrot gőzöléssel tesszük szabaddá. Meleg vízzel töltött edénybe csepegtessen néhány csepp eukaliptusz-, szegfűszeg- olajat. Takarja le fejét törülközővel, orron keresztül lélegezzen. A megfázást rendszerint köhögés kíséri. A gyógyszertárakban van elég szer a köhögés csillapítására. Segít, ha borogatást teszünk a mellkasra. Nem szabad megfeledkezni a szájüreg és az orr fertőtlenítéséről. Gargalizálásra és a szájüreg öblítésére főleg a zsálya és a kamilla jó. Ha rövid idő alatt rendbe akar jönni, sok folyadékot kell inni, és főleg sokat kell izzadni. Elsősorban immunrendszerünket kell erősíteni, hogy ellen tudjon állni a vírusok támadásának. Régóta köztudott, hogy a cink ebből a szempontból pótolhatatlan. Erősíti a szájüreg és az orr nyálkahártyáját, felveszi a harcot a megfázás és az influenza ellen.
Jó tanácsok
A torokfájást sovány túróval is enyhíthetjük. Másfél centiméter vastagságban kenjük be vele a nyakat. Amikor megszáradt, legalább háromszor cseréljük a túrót frissre.
Nátha ellen nagyon hatásos a forró fürdő. Üljünk meleg vízzel teli kádba. Fokozatosan töltsük fel meleg vízzel. Amikor izzadni kezdünk, törülközzünk meg, és bújjunk ágyba.
Az eldugult orrot sóval tegyük szabaddá. Pohárba tegyünk csipetnyi sót, engedjük fel langyos vízzel. Mindkét orrlyukon szívjuk fel a vizet, majd fújjuk ki.