A program fő elemét képező országos pályázat hatályát kibővítették az elmúlt évi gyakorlathoz képest, idén már nemcsak az Országos Egészségügyi Pénztár által finanszírozott, Magyarországon fekvőbeteg szakellátást végző gyermek-szakkórházak, kórházak, klinikák és országos intézetek gyermekosztályai pályázhatnak, hanem a gyermekmentési tevékenységet végző mentőszolgálatok is nyújthatnak be kérelmet. Az intézmények összesen bruttó 25 millió forint értékben pályázhatnak gyermekgyógyászati- és mentési eszközökre. A program egyben 15 állomásos országos szórakoztató rendezvénysorozatot is tartalmaz, amely a kórházakban gyógyuló gyermekekhez látogat el a nyár folyamán.
Közismert, hogy a kisgyermekek korszerű ellátása különleges szakmai és műszeres felkészültséget igényel, melyek hiánya nemcsak az ellátás biztonságát csökkenthetik, jelentős hatással lehetnek a beteg gyermekek gyógyulására is. Ugyanakkor nem szabad figyelmen kívül hagyni, hogy míg gyakran a felnőttek számára is nehéz időszak a betegség, a kórházi lét, addig egy kisgyermek számára, távol a megszokott családi közegtől még nagyobb lelki terhet jelenthet.
A program elmúlt évi tapasztalatai, illetve a kórházak részéről tanúsított intenzív pályázási tevékenység megerősítették a Bankot, hogy a hazai egészségügyi ellátásban nagy szükség van a gyermekeket ellátó intézmények, osztályok további támogatására.
Ennek szellemében a K&H Bank továbbra is elkötelezett támogatója kíván maradni a területnek, ezért ebben az évben is elindítja az Egészséges Nemzetért Alapítvánnyal közösen a K&H gyógyvarázs országos, átfogó gyermek-egészségügyi támogató programját.
A K&H gyógyvarázs program keretében a Bank és az Alapítvány az Országos Egészségügyi Pénztár által finanszírozott, Magyarországon fekvőbeteg szakellátást végző gyermek-szakkórházak, kórházak, klinikák és országos intézetek gyermekosztályai, valamint mentőszolgálatok számára ír ki pályázatot gyermekgyógyászati- és mentési eszközök, berendezések beszerzésére. A pályázat során öt intézmény egyenként bruttó 5 millió forint értékben nyer eszközt, illetve berendezést, egyéni igénylista alapján.
A pályázat elbírálására a kiírók szakmai zsűrit kértek fel, amelynek összeállításánál fontos szempont volt a függetlenség és a kiemelkedő szakmai múlt. A zsűri munkájában részt vesz:
- Dr. Békefi Dezső, a Csecsemő- és Gyermekgyógyászati Szakmai Kollégium titkára, nyugalmazott osztályvezető főorvos
- Dr. Buday-Gyarmati Andrea, gyermekgyógyász szakorvos
- Dr. Mészner Zsófia, az Országos Gyermekegészségügyi Intézet Főigazgatója
- Dr. Tímár Krisztina, az Egészségügyi Minisztérium Egészségpolitikai Főosztály főosztályvezető helyettese (gyermekgyógyász-, urológus-, gyermekgyógyász szakorvos)
- Dr. Győri Erzsébet, az Egészséges Nemzetért Alapítvány kuratóriumi tagja
- Horváth Magyary Nóra, a K&H Bank kommunikációs ügyvezető igazgatója
A benyújtott pályázati anyagnak tartalmaznia kell egy rövid bemutatkozást a pályázó intézetről vagy osztályról, részletes leírást arról, hogy milyen és hány darab eszközt, berendezést igényelnek, ez utóbbiak pontos típusmegjelölését, beszerzési helyét és a rájuk vonatkozó tényleges árajánlatot. Mindezen túl a pályázóknak azt is le kell írniuk, hogy az igényelt eszköz milyen mértékben járul hozzá a gyermekek gyógyulásához, mentéséhez, alátámasztva annak szükségességét, hasznosságát.
A pályázati kiírásról az érintett gyermek-szakkórházak, kórházak, klinikák és országos intézetek gyermekosztályai, illetve a mentőszolgálatok levélben kapnak értesítést. Valamint a kiírás megjelenik a Sansz szakmai és pályázatfigyelő lapban.
A pályázatok leadásának határideje 2005. július 29. Az értékelés ezt követően kezdődik, és szeptember elején kerül sor az eredmény kihirdetésére.
"Az Alapítvány képviseletében lehetőségem nyílt részt venni az elmúlt évi nyertesek eszközátadásain, így személyesen láthattam az egészségügyi dolgozók sugárzó arcát, mikor egyenként bontogatták a csomagokat. Lelkesedésük gyorsan magával ragadott bennünket is, megerősítve, hogy kezdeményezésünk és munkánk valódi segítséget és megoldást nyújt a gyermekek jobb ellátása érdekében!". - fogalmazott Dr. Győri Erzsébet az Egészséges Nemzetért Alapítvány kuratóriumának tagja.
A K&H gyógyvarázs - gyermekegészségügyi-támogatási program másik eleme egy rendezvénysorozat, amely az ország 15, gyermek fekvőbeteg intézményébe látogat el 2005. június elejétől július végéig. A szórakoztató program célja, hogy a kórházban fekvő, ágyhoz kötött gyermekek számára a nyári hónapokban maradandó, szórakoztató élményt nyújtson, ezzel is megkönnyítve és vidámabbá téve számukra a kórházban eltöltendő időt. Három budapesti és tizenkét vidéki kórházban az Aranyszamár Színház társulata lép fel a Pom-Pom meséi című bábjátékkal, illetve kézműves foglalkozásokkal. A kórházi fellépések alkalmával a művészek elviszik a beteg gyermekeknek a K&H gyógyvarázs apró ajándékait is.
"Az ország vezető nagybankjaként nemcsak üzleti szereplőként kívánunk a piacon jelen lenni. A társadalom aktív tagjaként olyan nehéz helyzetben lévő területek támogatásában igyekszünk valódi segítő partnerekké válni, mint a hazai egészségügy, azon belül is a gyermekegészségügy. Az elmúlt év tapasztalata bebizonyította, hogy a rendelkezésünkre álló források ilyen mód való felhasználása a lehető legjobb döntés. Bízunk benne, hogy az idei pályázati felhívás is legalább akkora érdeklődésre tart majd számot, mint tavaly és így segítő kezet tudunk nyújtani újabb intézmények, kis betegek számára." - mondta Horváth Magyary Nóra, a K&H Bank kommunikációs ügyvezető igazgatója.
Háttér információ
A K&H gyógyvarázs program keretében 2004. márciusában a Bank és az Egészséges Nemzetért Alapítvány az Országos Egészségügyi Pénztár által finanszírozott, Magyarországon fekvőbeteg szakellátást végző gyermek-szakkórházak, kórházak, klinikák és országos intézetek gyermekosztályai számára első ízben írt ki pályázatot eszközök, gyógyászati berendezések beszerzésére. A szakmai zsűri a 90 kórházból beérkezett 65 anyagból választotta ki az 5 nyertes intézményt. Számukra egyenként bruttó 5 millió forint értékben biztosítottak lehetőséget gyógyászati eszközök és berendezések beszerzésére, melyet a nyertesek (Országos Idegsebészeti Tudományos Intézet Gyermekosztálya; Jósa András Kórház II. Gyermekosztálya; Kaposi Mór Megyei Kórház Gyermekosztálya; Pándy Kálmán Kórház Gyermekosztálya; Vas Megye és Szombathely Megyei Jogú Város Markusovszky Kórháza - Egyetemi Oktatókórház Csecsemő- és Gyermekosztálya) az eredményhirdetést követően kezdeményezhettek.
A K&H gyógyvarázs program folytatásaként a Bank az elmúlt év végén, a partnereinek szánt karácsonyi ajándékok megvásárlása helyett további kórházakat segített. Ennek eredményeként a Fővárosi Szent László Kórház és a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Kórház eszközparkjának korszerűsítéséhez járult hozzá 5-5 millió forint értékben gyógyászati eszközök adományozásával.