A kisEmber Napja címmel rendezett konferenciát a McCann Erickson 1000 Hang Alapítványa június 23-án a Budapesti Corvinus Egyetemen. A társadalmi felelősségre és a gazdasági vállalatok nagyobb szerepvállalására ösztönző előadások keretében a szervezők és partnereik ezúttal a kisembereket, azaz a felnövekvő generációt érintő oktatási és egészségügyi problémákra helyezték a hangsúlyt.
Az Ember Napja konferencia ötletgazdája, dr. Serényi János, a McCann Erickson Budapest Reklámügynökség ügyvezető igazgatója szerint mindennapjainkat nagymértékben befolyásolja környezetünk, ezért az immár harmadik alkalommal megrendezett konferencia célja változatlan: az aktuális problémák bemutatása és a lehetséges megoldások felvázolása. Az idei konferencia a fiatalok, a felnövekvő generáció egészségével és oktatásával foglalkozik, mely kezdeményezésben többek között az Oktatási Minisztérium, a Pannon GSM, a Nokia Magyarország Kft., a Fővárosi Önkormányzat Budai Gyermekkórház Rendelőintézete, valamint több alapítvány is részt vesz.
"A lakosság és a társadalom értékrendjében, szívében biztos listavezető a gyerek, a fiatal felnőtt. Az is kétségtelen, hogy jövőjükért (ami jórészt valamennyiünk, és országunk jövője is) a jelenleginél sokkal többet lehet és kell tennünk. A rendezvény központi témája új, szellemisége viszont megegyezik az előző két konferencia küldetésével. Most is a közjóért tenni kívánó vállalatok és civil szervezetek hatékonyabb együttműködését szeretnénk segíteni. Ezúttal a gyerekek, a fiatalok oktatásában, egészségmegőrzésében, gyógyításában rejlő együttműködési lehetőségekről mutattunk be kiváló példákat" - hangsúlyozta dr. Serényi János.
A nemes célok érdekében nem elegendő ugyanis non-profit szervezeteket létrehozni, hanem azokat fenn is kell tartani és működtetni. A kormányzati szféra részvétele csupán egy részét képezi finanszírozásuknak, ezért a gazdasági vállalatok bevonása a karitatív munkába elengedhetetlen, Magyarországon pedig - a nyugati kultúrákhoz viszonyítva - még igen nehéz mecénásokat szerezni.
Az idei konferencia előadói és témájuk:
Dr. Magyar Bálint oktatási miniszter hazánk oktatásával és tehetséggondozásával kapcsolatban tartott előadást.
Szalay Kriszta színművésznő saját élményével színesítette a konferenciát. Az általa nemrég írott színdarab segítségével is azt kívánta illusztrálni, hogy valóban milyen sokat jelentenek azok a pici pluszok, amelyről maga a kezdeményezés is szól. Hiszen az érzéseket muszáj szem előtt tartani, mikor a kisEmberek sorsáról beszélünk. (Darabja címe: "...És a nyolcadik napon").
Kaszás Attila, a Demokratikus Ifjúságért Alapítvány ügyvezető igazgatója ismertette az alapítvány és a Nokia közös munkáját, illetve beszélt arról, milyen tartalommal, eredményekkel és tanulságokkal működnek együtt.
Dr. Rudi Zoltán a Magyar Televízió Rt. elnöke a hiteles tájékoztatás szükségességéről tartott előadást. Az érdeklődők megismerhették a média ezen területen felmerülő felelősségéről alkotott véleményét egy olyan embernek, aki mindezt "belülről" tapasztalja: kötetlen stílusban, könnyed hangulatban.
Dr. Blatniczky László a Fővárosi Önkormányzat Budai Gyermekkórház és Rendelőintézet főigazgatója elmondta, a beteg gyermek és az ellátó személyzet közötti emberi kapcsolat nem lehet közömbös. Minden egyes gyermekkel történő találkozásban az empátiának kell meghatározó szerepet betöltenie. Előadásából megtudhattuk, ők hogyan alkalmazzák ezt az elvet intézményükben.
Rékay Ágnes ügyvezető igazgató és Greifeinstein János művészeti vezető a Piros Orr Bohócdoktorok Alapítvány képviseletében bemutatták működésüket. Beszéltek adományozással kapcsolatos tapasztalataikról, valamint arról, ők hogyan tudnak hozzájárulni a beteg gyermekek gyógyulásához.
Ertsey Katalin, a Pannon GSM Példakép Alapítvány ügyvezetője előadásában ismertette a vállalati társadalmi felelősségvállalás (corporate social responsibility, CSR), és annak kommunikációja terén a világban működő, formálódó trendeket. Valamint bemutatta, hogyan változott ennek megfelelően a Pannon GSM támogatási stratégiája és milyen további lehetőségek rejlenek ezen a területen.
Dr. Serényi János, a McCann Erickson ügyvezető igazgatója, egyben a kezdeményezés ötletgazdája elmondta, miért és hogyan jött létre az 1000 Hang Alapítvány, melyek az alapítvány céljai, illetve milyen eredményeket tudhat magáénak.
Az Ember Napja konferencia idei résztvevői:
Oktatási Minisztérium, Fővárosi Önkormányzat Budai Gyermekkórház és Rendelőintézet, Piros Orr Bohócdoktorok Alapítvány, MTV Rt., Nokia Magyarország Kft., Demokratikus Ifjúságért Alapítvány, Pannon GSM - PéldaKép Alapítvány.
Ember Napja Konferencia
Az ország vezető reklámügynöksége, a McCann Erickson Budapest magyarországi megalapításának 15. évfordulója alkalmából hozta létre az 1000 Hang Alapítványt. Működésének kezdete óta a szervezet az alábbi társadalmi problémák megoldási lehetőségeit vette górcső alá:
2003-ban a következő kérdésekre keresték a választ: "Hogyan kell hatékony társadalmi célú támogatói stratégiát tervezni és megvalósítani?"; "A karitatív tevékenység terv szerinti megvalósulását milyen szerződéses biztosítékokkal lehet garantálni?"; "Miként jelenik meg a "jó vállalati állampolgárság" világcégek napi gyakorlatában?"; "Hogyan ötvöződik elegánsan a társadalmi felelősségvállalás az üzleti érdekkel?"
Az egészségügy, a szociális gondoskodás, a sport, a kultúra, a művészet, a tudomány stb. területén dolgozóknak, illetve küzdőknek pedig a következő kérdésekben kívántak segíteni: "Hogyan kell megtalálni a potenciális támogatót? Miként kell elkészíteni az ajánlati anyagokat?"; "Miként változhat át az "alapítványi koldus" üzleti partnerré?"
Olyan neves személyek osztották meg értékes tapasztalataikat a résztvevőkkel, mint Dr. Muszbek Katalin, Dr. Somody Imre, Alexander Brody, illetve Felkai György.
2004-ben a konferencia fókuszába a hátrányos helyzetű emberek kerültek. A meghívott alapítványok képviselői saját tapasztalataikat osztották meg a közönséggel, valamint több civil szervezet vezetője saját mozgalma tevékenységének bemutatásával igyekezett felhívni a figyelmet arra, milyen nehézségekkel kell szembenézniük.
Meghívott vendégként, Bolgár Eszter művészettörténész, valamint Sváby András, a Tv2 Napló főszerkesztője beszéltek saját, illetve cégük kezdeményezéséről, azok eredményeiről. Megtudhattuk, hogy bár az ilyen civil megmozdulásoknak sok elvi támogatója akad, a megvalósításhoz sokkal komolyabb összefogásra lenne szükség.
A résztvevők videó-interjúkat is láthattak, melyekben Kokics Tibor (Virágos Magyarországért Mozgalom) a közterületek barátságosabbá tételéről; Truzsinszky György (Alapítvány a Balesetmentes Közlekedésért) a közlekedési morál javításáról; Gurály Zoltán (Menhely Alapítvány) pedig a hontalanok ellátásának nehézségeiről beszélt.