A mostani járvány sújtotta, és lockdown-os időszakban vélhetően sokan idézhetik Emily Dickinson híres verssorait: "Nincs olyan fregatt, mint egy könyv."
A bezártság, az ingerszegény környezet miatt talán most még nagyobb szükség van az olvasás terápiás hatásaira, mint korábban.
Az agykutatásban élenjáró tudósok, pszichológusok nem győzik hangsúlyozni, hogy az olvasás mérhetően jó hatással van az agyra.
A könyvek kibővítik alaposan beszűkölt világunkat, esélyt adnak a menekülésre, meglepnek és (jó értelemben) felizgatnak, segítenek az együttérzésben, mindösszesen tehát olyan társadalmi és pszichés közegbe helyeznek, amiből mostanában igencsak hiányt szenvedünk; virtuálisan ugyan, legfőképpen a képzeletünkre hagyatkozva, pótolják hiányzó társas kapcsolatainkat.
A könyvek képesek arra, hogy eltereljék a figyelmünket, és amikor az olvasás révén a flow élmény is beszippant, magával ragad, akkor agyunk fiziológiás értelemben is megnyugszik – állítja Jud Brewer, a Brown University Mindfulness Center kutatásait irányító pszichiáter. Ilyenkor az agy különféle területeit összekötő hálózat aktivitása lecsökken, az, amelyik a semmittevésünk idején felelős lehet azért, hogy belemerülünk az aggodalmaskodásba, vagy éppen feleslegesen rágódunk hosszú időn keresztül meg nem oldott problémáinkon.
„Akkora a zaj a mai világban, hogy az olvasás manapság felér egy jófajta meditációval”
- mondja Mitchell Kaplan, a miami alapítású független könyvesbolthálózat, a Books & Books tulajdonosa és a Miami Könyvvásár társalapítója. Ahogy belemélyedünk az olvasmányunkba, azzal párhuzamosan ki is iktatjuk a körülöttünk lévő kaotikus világot, és magunkkal, a saját belső világunkkal lépünk kapcsolatba – teszi hozzá.
Az NPD Group piaci elemző cég az elmúlt másfél évtized adatait összehasonlítva jutott arra a meglepő következtetésre, hogy 2020 az egyik legjobb év volt könyvforgalom szempontjából, legalább is 2004 óta, amióta megkezdték ennek a piaci szegmensnek a vizsgálatát. A piac 80 százalékát kitevő nyomtatott könyvek értékesítése 8,2 százalékkal nőtt 2019-hez képest, míg az elektronikus könyvek forgalma 17 százalékkal nőtt ugyanezen időszakban.
Az eladási listákat néhány kategória vezette: favoritnak számítottak a gyermekkönyvek, az ismeretterjesztő könyvek, az életrajzok és az emlékiratok.
Bár a vásárolt könyvek mennyisége jócskán megugrott, tornyosul az olvasnivaló odahaza, sokan mégis arról panaszkodnak, hogy sokkal lassabban haladnak egy-egy könyvvel, nehezebben érnek a végére. A Birmingham-i Aston Egyetem kutatói egy nyáron lefolytatott kutatás során arra lettek figyelmesek, hogy bár sokkal többet olvasnak az emberek a járvány alatt (az indokok között szerepelt a figyelem elterelése, de az is, hogy a szülők a korábbiaknál jóval többet olvastak gyermekeiknek), mégis a könyvekkel sokkal nehezebben tudnak végezni. A felmérésben megkérdezett 860 résztvevő közül sokan mondták azt, hogy komoly nehézséget okoz nekik a koncentráció az adott viszonyok között.
Természetesen érthető, hogy nehezen tudunk összpontosítani az olvasmányunkra, ha egész lényünk, de legfőképpen az agyunk folytonosan azt lesi, kutatja, merről érkezik a fenyegetés.
Ez az állapot, melyben mindannyian vagyunk március óta, harcolj, vagy menekülj üzemmódban működünk, ami pedig hosszú távon igencsak fárasztó.
A szorongás miatt agyunk folyamatos stresszhormont bocsát ki, amelyek felborítják egész energia háztartásunkat és megnehezítik a koncentrációt.
Néhány jótanács ez elmélyüléshez
Meditáljunk
Tisztítsuk meg az elménket, mielőtt nekiállnánk olvasni. Adjunk magunknak legalább ötpercnyi időt, és közben hagyjuk, hogy elménk elcsendesedjen.
Kezdd egy rövidebb olvasmánnyal!
Az agyunk úgy van kondicionálva, hogy szereti a jutalmat - mondja Brown dr. Brewer, „A szorongás feloldása” című, még készülő könyve szerzője. Mivel ez egy jó érzés, ezért arra törekszünk, hogy újra és újra átéljük. Ezért is ajánlott egy olyan novellát választani, ami kellően rövid, vagy éppen egy olyan hosszabb könyvet, aminek már a végénél járunk, így könnyedén befejezhető. A gyors jutalom egyik esetben sem marad el.
Olvassunk valamit, ami minket közvetlenül érint
Válasszunk valami számunkra releváns írást. Ha a téma releváns az életünk vagy az aktuális események szempontjából, akkor valószínűbb, hogy le is köti majd a figyelmünket. Keith Oatley professzor kutatása (Torontói Egyetem) azt mutatja, hogy minél több elbeszélést olvas valaki, legyen az szépirodalom, életrajz, memoár vagy éppen történelem, az illető annál empatikusabb, megértőbb lesz. "Valaki nagyon keményen dolgozott, hogy te bele tudjál helyezkedni egy másik ember életébe" - mondja.
Kezdj bele valamilyen, számodra már ismerős történetbe
Bizonytalan, félelmetes időket élünk, és ezért elkezdünk a már korábban jól ismert, így biztonságot nyújtó dolgokhoz vonzódni. Az Aston Egyetem kutatói a pandémiás olvasási szokások felmérése során kétféle olvasót találtak: azokat, akik valami újat olvasnak, hogy bővítsék addigi ismereteiket, illetve azokat, akik a kényelem és a stabilitás érzése érdekében újra olvassák a már ismert könyveket.
-
Tedd el a telefont, lehetőleg jó messzire (vagy add oda valakinek, és kösd a lelkére, hogy addig ne adja vissza, amíg nem végeztél az olvasással).
-
Legyen a napi rutinod része az olvasás, tedd azt egyfajta szokássá. Próbálj meg minden nap ugyanabban az időben olvasni.
-
Próbálj olyan irodalmat keresni, amely valóban mélyen megérinthet, és elmélkedésre ösztönözhet. A versek például lehetnek ilyenek.
-
Olvass úgy, mint gyermekkorodban: keress egy kuckót, bújj el a világ elől, olvass egy elemlámpa fényénél, mindegy, csak teremts a magad számára is bensőséges hangulatot.
-
Ne a telefonoddal kezdd a reggelt; olvasd inkább az első, utadba akadó szöveget.
-
Ha nem tudsz kellő figyelemmel szöveget olvasni, akkor fordulj inkább a hangos könyvek felé.
-
Ha nem vagy képes elveszni abban, amit olvasol, inkább tedd le a könyvet, és ne kényszerítsed magad. Éppen elég stresszes így is az életünk, ne tegyük feladattá még az olvasást is.
-
Kezdj azonnal egy új könyvbe, amint befejezted az előzőt. Azzal is csökkented a bizonytalanságot, ha tudod, melyik lesz a következő regény, amit elolvasol.