Holott a helyesen ápolt lábbelinek nemcsak élettartama nyúlik meg, hanem megjelenésünkre is előnyösen hat.
A romantikus és népszerű "Sissi" filmben, Ferenc József császár őfelségének méltóságos felesége egy kisvárosi fogadószobában kecsesen ráköp a cipőjére, majd rongydarabbal fényesre dörgöli a felületet. A műveletet többször is megismétli, amit férjura megdöbbenve figyel. Sissi azonban kedvesen és bájosan elmagyarázza neki a cipőtisztítás eme egyszerű és hatásos módját, és kisvártatva együtt köpködik cipőjüket nagyokat nevetve.
Persze régen, amikor a cipők egyféle anyagból, bőrből készültek, és a vegyi ápolószerek sem voltak használatosak, egyszerűbb volt tisztításuk is. Manapság azonban, ahogy minden más, a lábbelik gyártásához használatos anyagok köre is nagymértékben kibővült, így aki megpróbál tájékozódni a piacon meghatározó szerepet betöltő márkakereskedésekben kapható cipőápolószerek kínálatában, a bőség zavarával szembesül. A cipőfelsőrészek anyagaként bőr, műbőr és textil, valamint ezek kombinációi is megjelentek, melynek következményeként a lábbelik ápolásához szükséges tisztítószerek választéka is kiszélesedett.
Mivel maguk lábbelik megvásárlása sem mondható éppenséggel kis összegű beruházásnak, így célszerű cipőnk élettartamát meghosszabbítani a megfelelő ápolószerek használatával. Arról nem is beszélve, hogy a gondosan ápolt lábbeli kultúrált megjelenésünknek is egyik alappillére.
A legjobb választás, puhasága, formatartása és tartóssága miatt, ha a cipőfelsőrész természetes bőrből készül. Ennek több fajtájával is találkozhatunk, melyeket különböző módon kell ápolni. A tisztítószereket azonban minden esetben csak megtisztított felületekre szabad használni.
A fedett, fedetlen, valamint anilines bőr lábbeliket a szennyeződésektől sárkefével, nedves ronggyal, szivaccsal szabadíthatjuk meg,. Ápolásukhoz elsősorban méhviaszt, jojobaolajat, szilikont tartalmazó krémeket használjunk. A lakkbőr tisztítása puhaszőrű kefével, vagy nedves ronggyal történhet, ápolási célra oldószermentes viasz és szilikon hatóanyagú lakk krém, lakkbőrápoló olaj alkalmas. A nubuk és velúrbőr cipők jóval kényesebbek, száraz tisztításhoz gumikefét, a foltok eltávolításához bőrradírt, általános tisztításukhoz a kereskedelemben kapható habokat, géleket használjuk.
Általánosan elterjedtek a műbőr felsőrészű cipők. Mivel a felületükön általában vékony vízálló réteg helyezkedik el, tisztításukhoz elegendő az enyhe mosószeres vízbe áztatott rongy.A textil felsőrészű lábbelik felületén levő foltokat bőrradírral, tisztításukat textil és velúr tisztítóhabbal, tisztító géllel, vagy folyadékkal, kézi és gépi mosószerrel végezhetjük.
A forgalomban levő cipőápolószerek kínálata igen széles, sajnálatos módon azonban a vásárlók megfelelő tájékoztatásának színvonala ezzel nem tartott lépést. Ajánlatos tehát a lehető legtöbb információt beszerezni a megvásárolt cipő megfelelő tisztításának módjáról, különben könnyen azon kaphatjuk magunkat, hogy az egyébként sem kis összegű beruházásunkat rövid időn belül meg kell ismételni.
Elmúltak már azok az idők, amikor, a cipő anyagának egyszerűsége miatt, Sissi királynét utánozva elvégezhettük ezt a tevékenységet.
Forrai Mária