Az utóbbi évtizedekben kezdtek újra nagyobb figyelmet fordítani erre, s vált éppen a wellness filozófia egyik fő ismérvévé a "test, a lélek és a szellem harmóniája".
A szépségápolás évezredes hagyomány, hosszú történelmi visszatekintést tehetnénk ennek igazolására. A szép és vonzó megjelenés megteremtése és tartós megőrzése azonban igen összetett feladat, nem kevés anatómiai, pszichológiai, kémiai, biológiai ismeretet és az összefüggések felismerését követeli meg.
Át kellett tehát alakulnia a korábbi "egyszerű" szépségfarmoknak, melyekben elsősorban az arc, a kéz, a haj, s esetleg a láb szépségének, jól ápoltságának biztosítása (időlegesen) volt a cél.
Ezzel párhuzamosan zajlott az a folyamat is, hogy a fizikai kondíció megőrzésére is nagyobb figyelmet kezdtek fordítani. Egy bizonyos életkoron túl azonban a fitnesz termek izomerősítői gépei túlzott terhelést jelentenek a szervezetnek, illetve a jó erőnlét, kondíció nem csupán az izomerősség kérdése. A stresszes állapot oldására, a munkavégzéssel sokszor együttjáró rossz tartás nyomán kialakuló izom elváltozások regenerálására újra megjelentek a kevésbé megeröltető, ám hatásos alternatív masszázsok, a jóga, és hasonló ősi lazító-erősítő kezelések.
A két folyamat nyomán jelentkező igényekre válaszul jelentek meg azok a komplexumok, amelyekben a szépségápolás már sokkal inkább testápolás, s egyformán szolgálják a fizikai erőnlét visszanyerését, a belső lelki harmónia megteremtését, s ennek kisugárzásaként a bőr és a különböző testrészek kozmetikai kezelésével együtt a szépség megteremtését és tartósabb megmaradását.
A "szellem ápolásának" kapcsolódása pedig szinte a legújabb kor, az utóbbi évtized "vívmánya" - a kezelő helyiségek berendezésének, dekorációjának kialakításába egyre több helyen bevonul a művészet, a zene, festészet, textilművészet.
Képző- és iparművészek szegődnek társul, kulturális élményt is nyújtsanak a megszépülni vágyóknak.
A zene, a hangok különös jelentőséggel bírnak. Nem csupán kísérőként szolgálják a harmónia megteremtését, hanem központi szerephez is jutnak bizonyos alternatív terepiákban.
A kozmetikai, esztétikai kezelések is jelentős átalakuláson mentek át az elmúlt évtizedekben.
Egyrészt az alkalmazott kozmetikumok összetételében egyre több a természetes anyag, illetve kifejezetten azokra alapozódik a készítmény. Gondoljunk csak a tengeri algákra, holt-tengeri iszapra, vagy gyógytavak, -források iszapjaira.
Másrészt nem csupán a különböző bőrtípusokhoz kell más és más készítmény - ez már régóta evidencia - hanem a páciens fizikai, lelki állapotához is kell alkalmazkodni a készítmények és a kezelési módok kiválasztásánál, egymáshoz kapcsolásánál.
Harmadrészt a kozmetikai kezelések (beleértve a fodrászatot, a kéz- és lábápolást is) ma már a modern szépség intézetekben párosulnak az adott testrész "belső" kezelésével is.
Azaz olyan készítményeket is alkalmaznak, melyeket finoman bemasszírozva - vagy éppen ultrahangos készülékkel bejuttatva - a bőrbe, mélyebb rétegekbe is eljuttatnak, frissítve a keringést, oldva a lokális izomgörcsöket.
Az un. teljes testkezelésekkel pedig a bőr felületén keresztül juttatják el az egész szervezetbe azokat a hatóanyagokat, melyek hozzájárulnak a stressz oldáshoz, a fizikai felfrissüléshez.
A hatásos, s ezáltal sikeres szépség- és testápolás fontos eleme az adott kliens lelki, fizikai és szellemi állapotának megismerése, és az annak megfelelő kezelések, készítmények kiválasztása. Egyre fontosabb tehát a személyes kapcsolat, a vendéggel való elbeszélgetés, a tanácsadás - hiszen sokszor az illető maga is bizonytalan, mire is lenne szüksége.
Nagyon fontos odafigyelni arra trendre is, hogy a wellness filozófia nem a női nem privilégiuma. A férfiak, az "agyon hajszolt üzletemberek" körében is egyre jobban terjed, így ők is egyre jobban felismerik a testápolás fontosságát és jelentőségét, annak teljes komplexitásában.
Lovas Katalin