Kevéssé köztudott, vagy elfogadott talán, hogy az igazi férfiasság jelképének - a hormontermelődés és a nemzőképesség szempontjából - inkább a heréket kellene tekinteni.
Bár a pénisszel is lehetnek egészségügyi gondjai a férfiaknak, a herék egészségére azonban - éppen funkcionális értékük miatt - sokkal jobban kellene figyelni.
A herék roppant érzékeny, lágy szervek. A legtöbb férfi ösztönösen védi, illetve bizonyos sportágak versenyzői nem véletlenül viselnek speciális herevédőt. (S gondoljanak bele, hogy a nők részről a legjobb, a férfiaknak pedig a legfájdalmasabb támadás "a tökön rúgás"!)
De melyek is a leggyakoribb herebajok?
Sok, tapasztalatlan fiatal fiú, mikor elkezd ismerkedni testével, megijed, hogy a herék jóval hűvösebbek, mint a többi testrész. Nos, ez így van jól! Sőt, ha a herék forróak, akkor baj van!
A herék magzati korban a hasüregben fejlődnek, majd születéskor "szállnak le" a herezacskókba, mert a spermiumok fejlődése és funkcióképessége nem tűri a testen belüli hőmérsékletet.
Az első, és legfontosabb baj tehát a kisfiúknál jelentkezhet: ha a herék egyike, vagy mindkettő a hasüregben, vagy a lágyékcsatornában maradt. A születéskor fennmaradt herék még az elkövetkező néhány hétben spontán is lejuthatnak. Ingaherének nevezik, ha csak időnként tapintható a here a herezacskóban. Mindkét problémával időben kell orvoshoz fordulni, hogy fiúgyermekünk felnőttként nemzőképes lehessen. Ráadásul különös fontosságát adja a betegségnek az, hogy a le nem szállt vagy későn lehozott herékben a hererák gyakorisága jóval nagyobb.
Ritkán, de előfordulhat a mellékhere és a here gyulladása. Lehet hólyagfertőzés, húgycsőgyulladás, kankó (gonorrhoea), prosztataműtét vagy valamely eszközös beavatkozás, mint húgycső-katéterezés szövődménye. A here duzzadttá, fájdalmassá válik, és meleg lehet. Antibiotikummal, fájdalom- és lázcsillapítóval, jeges borogatással jól kezelhető, és gyógyítható.
A mumpsz vírus okozta fertőzés, általában gyermekek betegsége. Ha a mumpszot felnőtt kapja el, akkor a heréi is begyulladhatnak. A betegség fájdalmas duzzanatot okoz, ami maradandóan károsíthatja a herék spermiumtermelő képességét.
A vízsérv esetében folyadék gyűlik össze a heréket fedő hártya alatt, ami az egyik here lágy duzzanatát okozza. Az állapot jelen lehet már születéskor, vagy kifejlődhet később. A vízsérv gyakran fájdalmatlan, de lehet olyan nagy, hogy a kellemetlenség megszüntetésére esetleg sebészi eltávolítás ajánlott.
A hematokele általában a herét ért sérülést követően kialakuló vérömleny. Néha kezelés nélkül felszívódik a vér, de nagy hematokelék gyakran sebészi eltávolítást tesznek szükségessé.
A spermatokele spermiumokat tartalmazó összegyűlt folyadék ömleny, ami általában a mellékhere közelében helyezkedik el. A naggyá, vagy zavaróvá váló spermatokelét műtéttel távolítják el.
A varikokele megnyúlt, megvastagodott, hernyószerű vénák tömege a herezacskóban, olyanok, mint a visszértágulat. A varikokele általában a herezacskó bal oldalán fordul elő, és olyan tapintatású, mint egy zacskó hernyó. Az elváltozás feltűnő, mikor a férfi áll, de mikor lefekszik, általában eltűnik, mert csökken a megnagyobbodott vénákban folyó vér nyomása. A varikokelét sebészileg korrigálhatják, ha a herezacskó kényelmetlen feszítő érzést okoz, vagy ha rontja a megtermékenyítő képességet.
Hererák
Magyarországon évente 200-250 új hererákos beteget diagnosztizálnak. Sajnos ezek a betegek a fiatalok, 20-30 évesek közül kerülnek ki. Nagyon ritkán előfordulhat gyerekkorban is. Ez éppoly ritka, mint az öregkori (50 év felett) hererák.
Első tünetét maga a beteg észlelheti. A herében kicsi, kemény göb tapintható. Javasolt (éppúgy, mint a nők esetében az emlők önvizsgálatát), a here önvizsgálatát is - különösen 15-30 év között - időnként elvégezni. Minden rendellenesség, megnagyobbodás, csomó, göb miatt orvoshoz kell fordulni, mivel a daganat nem fájdalmas.