A vérnyomás megmutatja, mekkora nyomás nehezedik az erek falára a vér keringése során. Az elmúlt évtizedek kutatásai bebizonyították, hogy az ember optimális vérnyomása 130/80 Hgmm, vagy ez alatti érték. A vérnyomást a pulzusfrekvencia és a szívfrekvencia szorzata, valamint a kiserek ellenállása, átmérője, tágulékonysága, rugalmassága határozza meg, melyre a hormonrendszer és a vegetatív idegrendszer egyaránt hat.
Az aktuális vérnyomás alakulásában az alábbiakon kívül számos tényező közrejátszik, például a hőmérséklet, az időjárási frontok, vagy a fizikai terhelés. Ha az emelkedett vérnyomás a kiváltó ok elmúlását követő 3-5 percen belül nem tér vissza a normális tartományba, vagy értéke folyamatosan meghaladja a 140/90 Hgmm-es értéket, akkor magas-vérnyomás betegségről beszélünk.
A magasvérnyomás-betegség
A magasvérnyomás-betegség leggyakrabban tünetmentes, s az esetek 5-10%-ában a háttérben kimutatható valamilyen szervi betegség. Magasvérnyomás-betegséget okozhatnak például: különböző vesebetegségek, hormonális zavarok, szív-és érrendszeri betegségek. A felnőttkorral kezdődő hipertónia betegségek 90-95%-ának hátterében azonban nem igazolható más betegség, ilyenkor elsődleges, vagy esszenciális hipertóniáról beszélünk. Kialakulásához számos rizikótényező hozzájárul: magasabb életkor, emelkedett szívfrekvencia, mozgásszegény életmód, elhízás, alkoholfogyasztás, a vér emelkedett koleszterinszintje.
A magasvérnyomás-betegség kezelése
A kezelést a vérnyomás értéke, a rizikótényezők száma és a társbetegségek jelenléte, vagy hiánya határozza meg. A kezelés formájáról a kezelőorvos dönt. Amennyiben a hipertónia enyhe, vagy középsúlyos - nincs szövődmény, társbetegségek - elegendő lehet akár a nem gyógyszeres kezelés is.
Az esetek nagy részében gyógyszeres kezelésre van szükség. Ha a magasvérnyomás-betegségnek már kialakult szervi szövődménye, vagy valamely társbetegség jelenléte felismerhető, vagy egyik sincs ugyan, de a vérnyomás értéke meghaladja a 160/100 Hmm-t, feltétlenül gyógyszeres kezelést kell alkalmazni. A betegség ilyen esetben nem gyógyítható, hanem eltérő támadáspontú gyógyszerek (pl: fixdózisú kombináció) szedésével megfelelő vérnyomáskontroll érhető el.2004 őszén került a gyógyszertárakba a Richter Gedeon Rt. új vérnyomáscsökkentője. Ez a hazai és európai gyakorlatban új, eredeti fixdózisú kombinációs készítmény egyesíti magában a harmadik generációs kálcium antagonista kiváló hatékonyságát a hosszúhatású, egyedi kinetikájú ACE-gátló szervvédő tulajdonságával.
A Richter Gedeon Rt. élen jár a szív és érrendszeri betegségek kezelésére szolgáló készítmények fejlesztésében. Termékpalettája komplex terápiát biztosít ezen a területen. A Társaság már régóta sikerrel piacon lévő ACE-gátló és Ca csatorna blokkoló készítményei után, ötödikként került a piacra az új vérnyomáscsökkentő terméke, ami a fixdózisú kombinációs készítmények új típusa. Ez egy hiánypótló készítmény, mely ez idáig sem a hazai gyakorlatban, sem Európában nem volt elérhető az orvosok és a betegek számára. A fixdózisú kombináció fő jellemzője, hogy a komponensek eltérő, de egymást kiegészítő hatásmechanizmusa mellett, a betegek terápiás együttműködését jelentősen javítja azáltal, hogy naponta egy gyógyszer bevételével biztosítja az egyenletes, 24 órán át tartó hatást.
Hazai adatok szerint a hipertóniás betegek 68%-ában gyógyszer kombinációt alkalmaznak és a leggyakoribb kettős kombinációk a kálciumantagonista+ACE-gátló kombinációk (26,9%-ban). Ez a kombináció különösen javasolt a nagy rizikójú hipertóniás betegek kezelésekor, magasvérnyomás okozta szövődmények, vagy társbetegségek esetén, mint cukorbetegség, krónikus vesebetegség, koszorúér betegség, stroke utáni állapot.
Hazai vizsgálat a két hatóanyag együttes alkalmazása esetén nagyobb mértékű vérnyomáscsökkentést igazolt, mint monoterápiaban és kiváló tolerabilitást.
forrás: Richter Gedeon Rt.sajtóanyag