A hangerősség (egészen pontosan hangnyomás) meghatározására leginkább a logaritmikus decibel skálát használják (ahol 90 dB tízszer olyan erős hangot jelent, mint 80 dB). Az audiológus szakemberek szerint 85 dB erősségű hang már kifejthet káros hatást, 95 dB feletti krónikus zaj halláscsökkenéshez vezet míg 120 dB akár egyszeri alkalommal is akusztikus traumát (pl. dobhártya-beszakadást) okozhat.
A Robyn Gershon professzor vezette kutatócsoport a New York-i közlekedésben tapasztalható zajok erősségét mérte meg - és eredményeik azt mutatják, hogy akár a napi rendszeres metrózás is vezethet halláskárosodáshoz. A kutatók a város négy negyedében (Manhattan, Bronx, Brookly, Queens) vizsgálódtak, elsősorban a metróállomások területén.
A legmagasabb mért érték 106 dB volt, amilyen erősségű hangnak az Egészségügyi Világszervezet és az amerikai Környezetvédelmi Ügynökség útmutatása szerint legfeljebb harminc másodpercig szabad kitenni egy embert. Mindezek alapján felmerül, hogy önmagában a metrózás is képes hosszú távon halláskárosodást okozni.
"A halláscsökkenésben sok minden szerepet játszik, például az, hogy az utas hány éve metrózik, milyen gyakran utazik egy nap és egy út milyen hosszú "- magyarázta Gershon professzor. "Ha azonban az utas további erős zajforrásnak is ki van téve - pl. egy walkmant hallgat - a kockázat még nagyobb lehet "- tette hozzá.
A szakemberek megfigyelései New Yorkban valóban igen komoly közegészségügyi problémát jelenthetnek, mert a metró mintegy 450 állomásán napi négymillió ember száll fel a vonatokra és utazik az összesen kb. 3200 kilométer hosszú síneken.
Ugyan a budapesti hálózat ennél jóval szerényebb, de a zaj okozta halláskárosodás kérdése alighanem hazánkban is felmerül.
Forrás: www.medipress.hu