"Légy ostoba! Ne félj: a szép szabadság
csak ostobaság. Eszméink között
rabon ugrálunk, mint az üldözött
majom, ki tép ketrecének rácsát."
(József Attila)
Mindezek olyan kérdésfeltevések, melyek eső olvasatra nyilvánvaló válaszadásra sarkallnak - mintha tudnánk a választ -, a családalapítás és az anyaság vágya határozná meg, abban lenne csupán a gát. Ezt a magyarázatot sok nő egyértelműnek gondolva, nem is megy mélyebbre a "saját történetében", holott...
A kezdő munkavállaló
Nem vitatható, hogy a nőkben is él a tudásszomj, a nőkben is sarkalló erő a jó teljesítmény elérése, ugyanúgy mint a férfiak világában. Mindezen azonosságok mellett megjelenő motivációs különbségek szinte rejtve maradnak az érettségi körüli évek folyamán (mely különbségeket az első részben már vázoltunk).
A lényegi különbségek szinte az első munkavállalás során jelennek meg:
A lényeges eltérések
1. A vállalkozó kedv és képesség megnyilvánulása
a. A nők biztonságra törekvése:
A fiatal nők, (szemben a férfiakkal) inkább keresnek un. alkalmazotti, köztisztviselői elhelyezkedés lehetőségeit. Törekednek a kiszámíthatóságra, arra, hogy a keretek kitapinthatók és egyértelműek legyenek. Kiszámítható legyen az elvárások és az is, a teljesítmény keretei is. Szívesen vállalnak olyan helyen munkát, ahol van ismerős, barát, akinek segítő kézségében eleve bízhat.
Ezzel szemben a férfiak szívesen vállalnak nagy önállóságot igénylő munkát. Önálló vállalkozásban inkább gondolkodnak, vagy eleve úgy helyezkednek el, amelyik megfelel a benne lakó karriertörekvés céljának, annak elérését szolgálják.
b. A szabadságfok igénye:
A nők, (szemben a férfiakkal) előnyben részesítik, ha a munkahelyen megbízható irányítót kapnak, aki bevezeti őket a feladat világába. Általában szeretik, ha fokozatosan kapják a megterhelést, az új és új feladatokat.
A férfiak evvel szemben a jelentős kihívást jelentő, nagyobb önállóságot igénylő szakaszos megterhelést kedvelik.
2. A társas és társulási igény:
a. a munkahelyi hangulat iránti igény megnyilvánulásai:
A nők (szemben a férfiakkal) kedvelik, ha munkaidőn belül van lehetőségük közös kávézásra, beszélgetésre, közös étkezésre. Egyszóval baráti team tagjának érezhetik magunkat, ahol a fokozatos intimitásban is építkezhetnek.
Kedvelik, ha megfelelő, és kiszámítható a magánszférára biztosított szabadidő.
A férfiak evvel szemben kedvelik, ha a munkaidő szinte csak a munkáról szól, barátkozó kedvüket inkább a munkaidőn túl, közös kedvtelésben (sport) eltöltött időben elégítik ki.
b. Az életkori különbségek áthidalása
A fiatal nők, (szemben a férfiakkal) érzékenyebbek az idősebb nők attitűdjére, szóhasználatára. Könnyen rivalizálásnak, féltékenységnek, ellenségességnek, az autonómiába való beavatkozásnak fogják fel a fölé beosztott női "szigorúságát". Jobban viselik a férfi főnököket, akik kisség "apai", támogató hangot használnak.
Ezzel szemben a férfiak a "laza", "kicsit ugrató", őszinte, nyersebb hangot érzik hasznosíthatónak. A kritikát élesebbre, a dicséretet inkább gesztusokban igényelik.
3. A teljesítményt facilitáló tényezők
a. A beszámolás és számonkérés iránti igény:
A nők, (szemben a férfiakkal) kedvelik, ha spontán és szinte folyamatosan konzultálhatnak a munkafolyamatban tett lépéseikről, és ez nem a bizonytalanságukból, hanem együttműködés iránti igényükből fakad! Igényük van a befejezett munka után a részletes érzékelésre. Ez az értékelés iránti igény elsősorban a saját úton való tanulás iránti igényből fakad.
A férfiak számára kedvezőbb, ha csak a munka végén kapnak értékelést, és ha az a meglévő teljesítményre szorítkozik inkább.
b. A követelményrendszer fokozatossága, az elismerés, a dicséret iránti igény
A nők számára fontos, hogy z értékelésük árnyalt, reális és előremutató legyen, melyben az elismerés mellett a további emelt szintű teljesítményének emelési követelménye is megjelenjen. Fontos számukra, hogy a "követelményrendszer" fokozatosan emelkedjék, ebben önmagát egyre jobban fejlődőnek, megbecsültnek érezze. Olyannak, akire nemcsak úgy számítanak, mint aki "jó", hanem olyannak, aki egyre jobbá válik, akit fokozatosan terhelnek, aki egyre nagyobb és fontosabb feladatokat lát el. A siker a fokozatos győzelemben van.
A férfiak inkább tudnak nagy távlatokban, nagyobb célokban tervezni, gondolkodni. Szeretik, ha előre láthatóak a teljesítmény állomásai, és az egyes szakaszok jelentős követelményei.
Szinte biztos, hogy ezek a szembeállítások nem mindenkire érvényesek. A pszichológia megelégszik avval, ha a kitapintható tendenciákat megragadja.
Arra szeretnénk felhívni a figyelmet, hogy nem baj az, ha a pályakezdő nem azonos igényekkel jellemezhető a karrierépítkezés folyamatában. Nem baj az, ha viszonylag jelentős eltérés van a férfiak és a nők között. Az lenne a baj, ha valamelyik nem preferenciáit uniformizálni akarnánk. Lehet, hogy úgy egyszerűbbnek látszana az élet, de az sem biztos. Az érvényesülés folyamatában is őrizzék meg a színeiket mind a nők, mind a férfiak. Tanuljunk meg kalkulálni evvel - önmagunkban is!.
A NŐ EZER ARCA Karrierprogramjai ebben adnak segítséget, támogatást. Érdemes igénybe venni.
Dr. C. Molnár Emma
A NŐ Ezer Arca ügyvezető igazgató,
pszichoterapeuta
További információ: www.anoezerarca.hu