A pajzsmirigy
A pajzsmirigy a nyak elülső részén helyezkedik el, körülbelül az ádámcsutka alatt. A szerv két lebenyből áll, elnőtt embereknél átlagos súlya körülbelül 15-20 gramm. Kívülről legtöbbször nem látható, ám vékony nyakúaknál néha észrevehető. Ideges, feszült állapotban megduzzad, vérbővé válik, ilyenkor gombócszerű érzést, nyaki nyomást okozva.
Szerepe nem más, mint hormonok termelése, pontosabban a tiroxin és a trijódoxint állítja elő, amelyek a pajzsmirigyben tárolódnak, majd a szervezet igényei szerinti mennyiség innen jut a vérkeringésbe. Ezek a hormonok a szervezet összes sejtjének aktivitását befolyásolják, szabályozzák, a sejtek oxigénfelvételét, valamint a zsírok, szénhidrátok, fehérjék hasznosítását. Kulcsfontosságú szerepet töltenek be a magzatok testi és idegrendszeri fejlődésében, hiányuk vagy többletük a szívre is káros hatással van.
A pajzsmirigyrák
A pajzsmirigyrák kialakulásának okait a mai napig nem tudták megállapítani a szakemberek, számos vélemény napvilágot látott már arról, hogy a csernobili katasztrófa gyakoribbá tette-e a daganatot betegek számát az érintett területeken. Mindenesetre az utóbbi évtizedekben megduplázódott az ebben a betegségben szenvedők száma szerte a világon.
A pajzsmirigyrák a göbös pajzsmirigybetegségek körébe tartozik, tehát ezek a csomók lehetnek jóindulatúak, amelyek nem képeznek áttéteket, ám lehetnek rosszindulatúak is, amelyek gyorsan növekednek, szinte megállíthatatlanul.
Rizikótényezők
Bár mint már említettük, teljes mértékben nem sikerült még megmagyarázni e daganatos betegség kialakulásának okát, de néhány tényező biztosan elősegíti azt. Mindenképpen fontos a családi halmozódás, vagyis ha volt már családjában pajzsmirigyrákos beteg, akkor jobban figyeljen oda!
A kór azonban leginkább az életkorral függ össze, a fiataloknál ugyanis rendkívül ritka, leginkább negyven évnél idősebbeknél alakul ki, és leggyakrabban nőknél.
Rizikótényező ezeken kívül a nyakat, mellkast vagy fejet ért besugárzás is, a lakóhely jódellátottsága is: a jódban szegényebb országokban sokkal több pajzsmirigy-megbetegedés tapasztalható, mint máshol. Magyarország a mérsékelten jódszegény országokhoz tartozik.
A pajzsmirigyrák tünetei
A betegség első tünete általában a nyakon keletkezett fájdalmatlan duzzanat. Ha ez a csomó kifejezetten gyorsan nő, mindenképpen azonnal forduljon orvoshoz! A göb ugyanis tovább fog növekedni, s egy idő után fájdalmassá válik, egyes pácienseknél rekedtséget is okoz.
A pajzsmirigyrák diagnózisa
Ha felmerül a pajzsmirigyrák gyanúja, az orvos először fizikai vizsgálatot végez el, áttapintja a nyakat, megítéli a pajzsmirigy nagyságát, a göbök elhelyezkedését, méretét. Ezután kerül sor az ultrahangra, amely segítségével még pontosabban átnézhető az érintett terület, segít annak megállapításában, hogy jó- vagy rosszindulatú daganatról van-e szó.
Ám teljesen biztosan csak akkor lehet megállapítani, hogy a göb rákos elváltozás-e, ha szövettani mintát vesznek. Ezt egy vékony tűvel teszi meg az orvos. Speciális vizsgálat a szcintigráfia, mely során a göbök működését vizsgálják, ebből következtetnek arra, hogy rosszindulatú daganatról van-e szó.
Kiegészítésként szoktak rendelni röntgenfelvételt a légcsőről, nyaki CT-t, tumormarker-vizsgálatot.
A pajzsmirigyrák kezelése
A pajzsmirigydaganatok esetében is a legnagyobb szerepe a sebészi beavatkozásnak van, amellyel megpróbálják a rákos szövetet teljesen kiirtani. A továbbterjedés elkerülése érdekében általában az egész pajzsmirigyet eltávolítják, amely ugyan pajzsmirigy-elégtelenséget okoz, de ez szakorvosi segítséggel és felügyelettel kezelhető. Szövődmények természetesen a pajzsmirigy-operáció után is előfordulhatnak, például hangszalagbénulás, de az egy centiméternél kisebb daganat eltávolítása után a beteg esélye rendkívül jó a gyógyulásra.
A műtétet követően leggyakrabban izotópos kezelés következik, amellyel ugyancsak a pajzsmirigyet irtják ki. A pajzsmirigyhormont külsőleg, tabletta formájában juttatják be a szervezetbe, hiszen az már nem termeli.
Ritkán alkalmaznak kemoterápiát, ugyanis a pajzsmirigyrák esetében nem tartják eléggé hatásosnak, sugárkezelés alá is csak azokat a betegeket vetik, akiken máshogy már nem lehet segíteni.
A lapunkban megjelent egészségügyi cikkek tájékoztató jellegűek, azok nem helyettesítik a szakorvossal való konzultációt.