Pajzsmirigy cikkek

Csak a jódpótlás még kevés ahhoz, hogy elkerüld a pajzsmirigy problémákat!
Minden kismama nagyon ügyel a pajzsmirigyre, ennek ellenére igen sok esetben lép fel a terhesség alatt ilyen probléma, vagy a szülés után az úgynevezett postpartum thyreoditis. Ennek egyik oka, hogy a gondok elkerülése érdekében a kismamák csak a jódot pótolják, ami önmagában kevés lehet – figyelmeztet dr. Angyal Géza szülész-nőgyógyász.

AMH és meddőség
A pajzsmirigy-betegségekre mindenképpen erősen oda kell figyelni, mivel hormonjai révén a termékenységre is jelentős hatást képes gyakorolni. Összefüggést mutat az úgynevezett AMH-szint alakulásával is, mely szerencsére javítható. A témában dr. Angyal Géza szülész – nőgyógyász főorvos volt a ratkotunde.hu, és így kedves olvasóink segítségére.

Mikor végeznek izotóp vizsgálatot?
Összetett feladat a pajzsmirigy betegségek diagnózisa, így előfordulhat, hogy a pajzsmirigy funkciót vizsgáló vérvételen túl egyéb módszerek is szükségesek. Az izotóp vizsgálat a pajzsmirigy göbök típusának meghatározására szolgál. Dr. Bérczy Juditot, a Budai Endokrinközpont orvosát kérdeztük.

Mikor és miért fontos a pajzsmirigy panelvizsgálat?
Többféle diagnosztikai módszer is képbe kerül, amikor felmerül a pajzsmirigy betegségének gyanúja. Az úgynevezett pajzsmirigy panel teljes képet nyújt a pajzsmirigy funkcióról, ráadásul egyetlen vérvételből kapunk információt. A különböző hormonszintek meghatározásai a tünetek ismeretében jó támpontot jelentenek a megfelelő kezeléshez. Dr. Polyák Annamáriától, a Budai Endokrinközpont belgyógyász, endokrinológus, diabetológus szakorvosától tudjuk meg a legfontosabbakat!

Dilis vagyok! Ugyan mitől?
Idegesség, hangulatzavar és a napjainkban olyan sok problémát okozó pánikbetegség is jelentkezhet a pajzsmirigy rendellenes működésénél. Miért nem gondolnak a páciensek és a háziorvosok egyből pajzsmirigy zavarra? Ezt is megtudjuk dr. Békési Gábor PhD-től, a Budai Endokrinközpont orvosától.

Ezt most örökké kell szednem?
Az, hogy kinek mennyi ideig van szüksége pajzsmirigye gyógyszeres kezelésére, az egyéntől függ, és a szakorvosi konzultációk alkalmával dől el. Sok esetben élethosszig tartó terápiára van szükség, ám vannak kivételek. Dr. Békési Gábor PhD-val, a Budai Endokrinközpont pajzsmirigy specialistájával vettük sorba a lehetséges kivételeket.

Azért a rántott csirkét még ne dob ki!
Hitted volna, hogy létezik vegán triatlonista? Érdekel, hogy mik a legújabb orvosi ismeretek a növényi alapú táplálkozásról? Fontolgatod, hogy átállsz a vegán életmódra, de nem tudod, hogy kezdj bele? Szeretnéd megelőzni a cukorbetegséget, a magas vérnyomást, vagy kigyógyulni belőle, és kíváncsi vagy, mit tehetsz magadért? Már húsmentesen élsz, és néhány új receptre vágysz? Akkor 2018. szeptember 8-9-én a budapesti Kőrösi Csoma Sándor Kőbányai Kulturális Központban a 22. VEGETÁRIÁNUS FESZTIVÁLon a helyed! Az ingyenes rendezvény táplálkozási szakemberek előadásait, vegetáriánus ételkóstolókat, öko- és bio szemléletű termék-bemutatókat kínál - nem csak vegetáriánusoknak! Az esemény idei arca Kowa, aki több mint 16 éve maga is húsmentesen él.

Pajzsmirigyben nem ismerünk tréfát
Számtalan oka lehet a meddőségnek, amelyek egy része hormonális eredetű. Ilyen például a pajzsmirigyhormon termelésének elégtelensége – mondta el dr. Rencz Rita endokrinológus, a Svábhegyi Gyógyintézet szakorvosa. Az endokrinológus doktornő a folyamatot és a lehetőségeket mutatja be interjúnkban.

Pajzsmirigy és túlsúly, nem jóbarátok….
A pajzsmirigy egy igen összetetten működő szerv, melyről azonban sokan csak keveset tudnak. Pedig érdemes jobban megismerni, mert Magyarország jó része jódhiányos területnek számít, vagyis a pajzsmirigy megbetegedései viszonylag gyakoriak lehetnek. Fokozottan ügyelni kell erre a problémára várandósság, vagy babatervezés alatt is, főleg akkor, ha túlsúlyos a hölgy vagy a leendő kismama! A témában dr. Angyal Géza szülész nőgyógyász főorvos van a ratkotunde.hu segítségére.

BRAF génmutáció vizsgálata - vajon mikor van rá szükség?
A pajzsmirigy daganatos megbetegedéseinek differenciál diagnosztikájánál igen nagy jelentősége van a jó-és a rosszindulatú elváltozások elkülönítésének, hiszen ez nagymértékben meghatározza a további teendőket. A vékonytű biopszia elvégzése ebben igen nagy segítséget jelent, ám vannak esetek, amikor az ún. BRAF génmutáció vizsgálatára is szükség van. Hogy pontosan mit takar az elnevezés, és hogy mikor érdemes ellenőriztetni a zavar fennállását, arról dr. Békési Gábor PhD, a Budai Endokrinközpont pajzsmirigy specialistája beszélt.
Meddőséget is okozhat a pajzsmirigy?
Magyarország nagy része közepesen jódhiányos terület, ami sajnos előrevetíti azt is, hogy a pajzsmirigybetegség igencsak gyakori, mondhatni népbetegségnek számít. A gond - mindegy hogy alul, vagy túlműködéssel nézünk szembe - mindenképpen érinti a várandósságot is, éppen ezért kiemelt figyelemmel kell kezelni. A témában dr. Angyal Géza szülész-nőgyógyász főorvos segít eligazodni.
Pajzsmirigybaj: lehet, hogy műteni kell
A pajzsmirigyzavarok terápiája a legtöbb esetben gyógyszeres kezeléssel történik. Hyperthyreosis fennállása esetén van, hogy egyedül a műtét hozhat javulást. Hogy mikor, arról dr. Tihanyi Balázs, a Budai Endokrinközpont sebésze beszélt.
Rendetlenkedik a ketyegő? Lehet, hogy a pajzsmirigy a ludas!
Olykor mindenkivel előfordul, hogy kisebb szívproblémákkal küzd. Ezek közül a leggyakoribb az extra ütem (extrasystole). Komolyabb problémát az ún. pitvarfibrilláció okoz, mely a felnőttek körében az egyik leggyakoribb szívműködési zavar. Dr. Békési Gábor PhD, a Budai Endokrinközpont pajzsmirigy specialistája ennek egyik lehetséges okát ismerteti.
8 dolog, amit érdemes tudni a pajzsmirigy-daganatról
Igen sok embert érint a pajzsmirigy daganatos megbetegedése, amire a szerven lévő göbös elváltozások hívhatják fel a figyelmet. Inkább az úgynevezett hideg göbök esetén áll fenn a veszély a rosszindulatúságra, így alapos kivizsgálást igényel. Hogy mi mindent érdemes tudni a pajzsmirigy daganatáról, arról dr. Békési Gábor PhD., a Budai Endokrinközpont pajzsmirigy specialistája beszélt.
Szorító érzés van a nyakában? Irány az ultrahang!
Ismerős az az érzés, mintha szorítaná a nyakát a ruhája? Állandóan igazgatja az ingét, blúzát, nyakkendőjét, hogy véget vessen a kellemetlen, fojtogató panasznak, ám hiába? Meglehet, hogy pajzsmirigy betegség okozza a zavaró érzést.
Mindent elfelejtesz? Lehet, hogy a pajzsmirigyed a hibás
Hová tettem a kulcsom? Miért is mentem át a másik szobába? Mit is mondott a kollégám a tegnapi értekezleten? Ezek és ehhez hasonló kérdések szinte kivétel nélkül minden ember fejében megfordulnak, ám van, hogy a feledékenység már zavaró méreteket ölt. Azonban még mielőtt kezdődő Alzheimer-t diagnosztizálna magának, érdemes megnézetni pajzsmirigye működését, mivel meglehet, hogy a túl kevés pajzsmirigy hormon okozza a panaszt. A témában dr. Bérczy Judit, a Budai Endokrinközpont holisztikus szemléletű endokrinológusa beszélt.
Mi a fene? Hullik a hajam? Ugyan mitől?
Időnként mindannyian tapasztalhatjuk, hogy kissé jobban hullik a hajunk a megszokottnál, ám rövidesen a probléma rendszerint megszűnik. Ezt okozhatja időjárás változás, stressz, de akár bizonyos gyógyszeres mellékhatásaként is felléphet. Dr. Bérczy Judit, a Budai Endokrinközpont holisztikus szemléletű endokrinológus főorvosa szerint azonban gyakran hormonzavarok okozzák a panaszt.
Nyugtalanul alszik? Lehet, hogy a pajzsmirigye a hibás!
Az alvászavarok igen gyakori problémának számítanak, melyek nagyban kihatnak az illető mindennapjaira. Bár sokszor pszichés ok áll a hátterében, ám nem ritka, amikor a pajzsmirigy működési zavara teszi tönkre az éjszakákat. Dr. Békési Gábor PhD-t, a Budai Endokrinközpont pajzsmirigy specialistáját kérdeztük a témában.
Őszi fáradtság vagy hormonzavar? Derítsd ki!
Sokan tartós fáradtságtól, depressziós hangulattól és fokozott álmosságtól szenvednek az őszi hónapok beköszöntével, amit általában a fényhiány, a nyaralás után a munkába való visszaállás és a nappalok rövidülése okoz. Azonban a tünetek hormonzavarra is utalhatnak, főleg akkor, ha hosszú időn át fennállnak. Hogy milyen endokrin problmákat jelezhet a túlzott fáradtság, arról dr. Koppány Viktória, a Budai Endokrinközpont endokrinológusa és inzulinrezisztencia specialistája beszélt.
Mitől lehet magas a pulzusa egy gyereknek?
A gyerekek pulzusszáma magasabb, mint a felnőtteké, ennek ellenére, ha a határértéken túli az érték, úgy érdemes szakemberhez fordulni, mivel betegséget jelezhet.
Erre figyelj, ha gyógyszert szedsz a pajzsmirigyedre
Sajnos véget ért a nyár, már visszafordíthatatlanul beköszöntöttek a hűvösebb hónapok, és ezzel együtt a betegeskedésekkel teli időszakok és a rosszabb közérzet. Azonban a megfázás mellett az esetleges pajzsmirigyzavarra is nagy figyelmet kell fordítani - még akkor is, ha azt már kezelik, ugyanis meglehet, más dózisra van szüksége a betegnek, mint nyáron! A témában dr. Békési Gábor PhD a Budai Endokrinközpont pajzsmirigy specialistája beszélt.
Pajzsmirigy műtétre megyek, mire számíthatok?
Egyre gyakoribb a pajzsmirigyzavarok műtéti kezelése, mellyel az olyan betegek állapota is javítható, akiknél valamilyen okból a gyógyszeres terápia nem használ. De pontosan hogyan is zajlik egy ilyen beavatkozás? Mikor van rá szükség, és mire kell figyelni a műtét után?
Beágyazódási problémák- ezek lehetnek az okai
A teherbeesés igen bonyolult és összetett folyamat, megannyi probléma állhat az útjában. Ugyanis, amennyiben megtörtént a petesejt megtermékenyülése, még rá vár a beágyazódás, mely különböző állapotok miatt könnyen meghiúsulhat.Soroljuk a leggyakoribb zavarokat...
Ez az oka, ha sárga a tenyere és hámlik a bőre
Duzzadt, ödémás szemek, pigmenthiányos vagy hámló bőr, sárga tenyér mind ugyanarra a betegségre utalnak - a pajzsmirigy alulműködésére. Van-e megoldás ezekre a szembetűnő problémákra? Szakembert kérdeztük...
Hány éves a szíved? Most kiderítheted
Szeptember utolsó vasárnapja a Szív Világnapja. Ha valaki dohányzik, magas a vérnyomása és a koleszterinszintje, jelentős esélye van annak, hogy a szíve öregebb, mint a valós életkora. Mit lehetünk magunkért, és mit tehet a kardiológus?
A kimaradt menzesz betegséget is jelezhet
A menstruáció elmaradásakor, már elkezdünk örülni, hogy igen, végre várandósak vagyunk. Ám amikor a teszt nem mutat semmit, és az orvosi vizsgálat is megerősíti, hogy mégsem vagyunk terhesek, akkor gyanakodhatunk, hogy sajnos valami más van a háttérben. A menstruáció kimaradásának számos oka is lehet...
Szóval ezért van bajban Sanyi férfiassága...
A pajzsmirigyzavar leggyakrabban a nők kapcsán merül fel, ám a probléma ugyanúgy sújtja az erősebbik nem tagjait is, még ha ritkábban is. Vajon milyen panaszok jelezhetik az állapotot? Erről szakembert kérdeztünk.
Túlsúlyos vagy? Lehet, hogy ezért nincs gyereked!
Egyre több nő - és férfi - küzd manapság meddőséggel, melynek hátterében számtalan tényező állhat. Azonban az tény, hogy a túlsúllyal rendelkezők jóval nehezebben esnek teherbe, mint a normál BMI-vel rendelkező társaik. Hogy mi ennek az oka, arról dr. Lőrincz Ildikóval, a Nőgyógyászati Központ nőgyógyász-endokrinológusával beszélgettünk.
Rendben van a pajzsmirigyed? Ebből a tesztből kiderül!
Legtöbbször nagyon nehéz rájönni a pajzsmirigyzavarok meglétére, hiszen a tüneteket gyakran másnak tudjuk be, ezért van, hogy csak hosszú évek múlva derül rá fény. Alábbi tesztünk segítségével azonban megtudhatja, érdemes-e laborvizsgálattal ellenőriztetnie pajzsmirigy funkcióit!
Jaj, anya, mitől nőtt ki a szakállad?
A magas tesztoszteronszint számtalan problémát okozhatnak a nőknél, hiszen amellett, hogy jelentősen megnehezíti a teherbeesést, olyan önbizalom romboló külső panaszokat is okozhat, mint az arcon lévő fokozott szőrnövekedés, hajhullás, pattanások, túlsúly. Hogy mi minden állhat az állapot hátterében, arról dr. Koppány Viktóriát, a Budai Endokrinközpont endokrinológusát kérdeztük.
Jaj, azok a pokoli napok...
Számtalan nő életét keseríti meg, hiszen igen kellemetlen tünetekkel jár, nem beszélve az akkor fellépő hangulatingadozásokról. A PMS-ről, azaz a premenstruációs szindrómáról van szó. Mi okozhatja a panaszokat, és tehetünk-e valamit ellene?
Bekavarhat az a fránya pajzsmirigy a kánikulában
Akik rendszeresen szednek valamilyen gyógyszert, már jól tudják, hogy ha nyaralásra, hétvégi kiruccanásra készülnek, akkor időben ellenőrzik, hogy elég lesz-e a hazaérkezés utáni napokra is a gyógyszerük. Gondolnak a rendkívüli helyzetekre is, a szükségesnél inkább többet visznek magukkal, mint kevesebbet. A gondos felkészülés mellett is előfordulhatnak azonban olyan kellemetlenségek, mint a készítmények helytelen tárolásából eredő rosszullétek.
Kell a dózisváltás?
Végre elérkezett a nyár, a meleg idő, a napsütés és ezzel együtt egy sor olyan változtatni való is, melyre gyakran nem is gondol az ember. A hőség ugyanis befolyásolja a szervezetünk működését is, többek között a pajzsmirigyfunkciókat, így az alulműködésére használt terápia módosítására lehet szükség, máskülönben túlműködésbe csaphat át a probléma. A témáról dr. Békési Gábor PhD, a Budai Endokrinközpont pajzsmirigy specialistája beszélt.
Pajzsmirigy: nem elég a vérvétel, kell az ultrahang is!
A laborvizsgálaton kívül szükség van a szerv ultrahangos vizsgálatára is, ugyanis a pajzsmirigy gyulladás, daganat, megnagyobbodás, illetve a benne lévő göbök is okozhatják a pajzsmirigy alul-vagy túlműködését. Az ultrahangos vizsgálatot célszerű rendszeres időközönként elvégeztetni, hogy nyomon lehessen követni a betegség alakulását.
Éjjelente többször is levetkőzöm! Ez normális?
Most, hogy elérkeztek a melegebb napok, a vastag paplanok és pizsamák helyét átvették a vékony plédek és a könnyű alvóruhák. Ennek ellenére előfordulhat, hogy egy-egy éjszakát tönkretesz a hőség és a miatta fellépő fokozott izzadás. Ez mindenkivel megesik, ám ha a nyári hónapok eljövetele szinte egyet jelent az alvászavarral és a csökkent melegtűréssel, akkor érdemes utánajárni annak, mi is okozza a problémát. Dr. Bérczy Judit, a Budai Endokrinközpont holisztikus szemléletű endokrinológus főorvosa szerint a panaszt gyakran pajzsmirigy túlműködés okozza.
Mennyinek kéne lennie, ha gyereket akarok?
Amennyiben valaki gyermeket szeretne, ám már hosszabb ideje próbálkozik, felmerülhet benne a gyanú, hogy vajon hormonális probléma okozza-e a sikertelenséget. Gyakori ugyanis, hogy pajzsmirigyzavar a negatív tesztek okozója, ám sajnos azt csak kevesen tudják, hogy a gyermekáldáshoz mi is a legideálisabb TSH szint. A kérdésre dr. Békési Gábor PhD, a Budai Endokrinközpont pajzsmirigy specialistája ad választ.
Nem hullik a gyerek foga? Lehet, hogy a pajzsmirigy a bűnös!
A fogzás és fogváltás igen fontos mérföldkövek a gyermekek életében, mely több évig is eltart. A fogváltás rendszerint 6-7 évesen kezdődik, ám ha ennél később bújnak elő a végleges fogak, az a pajzsmirigy alulműködésre utalhat. A témáról dr. Tar Attilát, a Budai Endokrinközpont gyermek endokrinológusát kérdeztük.
Lappangó, láthatatlan gyilkosaink
Több olyan betegség létezik, ami lappangva, szinte tünetmentesen, láthatatlanul pusztítja szervezetünket. Ezek a rafinált kórképek a magyar emberek mentalitásával kiegészülve - nem kell orvoshoz menni, hisz nem fáj semmim - könnyedén életveszélyes párost alkothatnak. A WEBBeteg.hu összegyűjtöttea leggyakrabban előforduló, rejtőzködő betegségeket...
Mit tegyünk érelmeszesedés ellen?
Az érelmeszesedés egy érdekes fogalom. Ilyen betegség ugyanis nincs - világít rá Dr. Gulyás Tamás orvos-szakértő. Tudjuk, hogy meszes plakkok (csomók) le tudnak rakódni az érfalakon, és ha azok megrepednek, akkor az ott keletkező alvadék elzárhatja az eret, ha a plakk lassan nő, akkor fokozatosan beszűkíti az eret, de az erek csak úgy nem “meszesednek el”. Márpedig a fogalom ezt sugallja.
10 élelmiszertípus, ami nélkül nincs egészség!
Tudtad, hogy a halálozások felét a szív- és érrendszeri betegségek, a stroke és a 2. típusú diabétesz okozzák? A betegségek kialakulásában a táplálkozásnak óriási a szerepe. Vajon mire van alapvetően szükségünk, és mennyit fogyasszunk belőle?
5 hormon, amelyeket minden nőnek ismernie kell
A hormonrendszer egy igen bonyolult szerkezet, mely hatással van az egész szervezet működésére. A benne szereplő hormonok mind igen fontos feladatot látnak el, és működésük egymással összehangolt. Éppen ezért, ha valamelyik termelődésébe hiba csúszik, úgy az egész rendszer zavart szenved és egy dominószerű folyamatot indít el. Ez az az 5 hormon, melyet minden nőnek ismernie kell.!
Még mindig rendszertelen lányod menstruációja? Ez a leggyakoribb két ok!
A menstruáció beindulása után, a ciklus eleinte rendszertelen lehet, ám pár hónap után ez általában normalizálódni szokott. De hogy mikortól számít kórosnak a rendszertelen vérzés, arról dr. Tar Attilát, a Budai Endokrinközpont gyermek endokrinológusát kérdeztük.
Elvesztetted a bébit? Ezek lehetnek az okai!
Viszonylag magas a vetélés kockázata a terhesség első 12 hetében, sokan ezért nem is jelentik be a tágabb környezetnek a babavárás tényét. Természetesen a magzat elvesztése igencsak megviseli mind a nőt, mind a férfit, és ilyenkor mindenki a miértekre keresi a választ. Dr. Lőrincz Ildikó, a Nőgyógyászati Központ nőgyógyász-endokrinológusa a leggyakoribb nőgyógyászati és hormonális okokat sorolja fel, melyek a vetéléshez vezethettek.
A hormonzavarok tipikus jelei
A hormonzavarok igen változatos képet mutatnak, és a beteg sokszor nincs is tudatában az állapotával. Dr. Koppány Viktória endokrinológus, a Budai Endokrinközpont munkatársa ezért a két leggyakoribb hormonális probléma jeleit sorolja fel.
Miért olyan nehéz lefogyni szülés után?
Szülés után a legtöbb nő nagy félelme, hogy képtelen lesz visszanyerni a teherbe esés előtti súlyát. Természetes, hogy egy kis idő kell ahhoz, hogy újra elérhessék a versenysúlyukat, ám ha hosszas diéta árán sem tud megszabadulni a feleslegtől, érdemes utánajárni annak, mi is okozhatja a túlsúlyt. Dr. Lőrincz Ildikó, a Nőgyógyászati Központ nőgyógyász-endokrinológusa elmondta, milyen zavarok vezethetnek a sokakat érintő panaszhoz.
Amikor hullik a hajad, barázdás a körmöd és nem tudsz fogyni
Sokan bosszankodnak nagyfokú hajhullás, töredezett körmök, illetve a kudarcba fulladt fogyókúrák sorozata miatt, ám a legtöbben egy idő után belenyugszanak, gondolván alkati sajátosság az okozója a problémájuknak. Való igaz, léteznek olyan külső jegyek és állapotok, melyekért a genetika a felelős, viszont gyakran pajzsmirigyzavar áll a kellemetlen panaszok hátterében. Dr. Békési Gábor PhD, a Budai Endokrinközpont pajzsmirigy specialistája ismerteti azokat a külső tüneteket, amik a szerv elégtelen működését jelezhetik.
Nem ilyen volt a gyerekem, vajon mit rontottam el?
Amikor megváltozik a gyermekünk viselkedése, gyakran pánikba esünk és megijedünk, vajon mit ronthattunk el. Pszichológus felkeresése helyett érdemes ilyenkor laborvizsgálatot végeztetni, mert lehet, hogy pajzsmirigyzavarok okozzák a viselkedési,- és koncentrációs problémákat.
Zoltán Erika: Ez a betegség az önbizalmamat is kikezdte
Bár genetikailag soha nem volt csont sovány alkat – a változókor beköszöntével Zoltán Erika is egyre többet küzdött a hízással. Egy kivizsgálás során aztán kiderült, hogy tüneteit pajzsmirigybetegség okozza. Most őszintén beszélt a betegségéről ...