A pajzsmirigyhormonokról:
A pajzsmirigyhormon a szervezet sejtjeinek működését szabályozza: gyorsítja az anyagcsere-folyamatokat, a szervezet energiafelhasználását, és elősegíti az oxigénfelvételt.
Fontos szerepe van a sejtek fejlődésében, normál differenciálódásában. Hiányában gyengül a fogamzóképesség, elégtelenné válik a progeszteron-elválasztás, gyakoribb a megtapadási nehézség illetve a koraidős vetélés.

Mivel a pajzsmirigy hormonjainak nagyon fontos szerepük van a magzat egészséges testi és szellemi fejlődésében, ezért hiányukban a spontán vetélésen kívül halvaszületés, koraszülés, illetve fejlődési rendellenességek is gyakrabban fordulnak elő.
Sokszor tünetmentes
Nem mindenki tapasztalja tünetekkel a pajzsmirigyhormon hiányát - mondja dr. Rencz Rita. - Sokszor a problémára úgy derül fény, hogy a páciens koraidős vetélés, vagy sikertelen teherbe esési kísérletek kapcsán kerül endokrinológushoz. A súlyosabb esetek természetesen járhatnak panaszokkal, de ekkor sem mindig ismerik fel a pajzsmirigy-betegséget. Meddőség illetve vetélés esetén részletes, egyéb okokra is kiterjedő kivizsgálás szükséges - teszi hozzá Rencz doktornő.
Mi a teendő gyanú esetén?
Ha felmerül a gyanú, a legfontosabb a kivizsgálás – mondja dr. Rencz Rita. A vizsgálat vérvételből, hormon- (és szükség szerint antitest-meghatározásból), és a pajzsmirigy ultrahangos vizsgálatából áll.
Mi a következő lépés, ha beigazolódik a gyanú?
Igazolt pajzsmirigy-alulműködés esetén gyógyszeres kezelésre van szükség. A normál hormonszintek elérése után lehet terhességet vállalni.
Ha teherbe esik a páciens
Terhesség alatt fokozott figyelemmel kell kísérni a pajzsmirigy működését, és ha szükséges, a kezelést módosítani szükséges. A pajzsmirigy-alulműködés jól kezelhető betegség, gondozás mellett nem kell aggódni a baba egészségéért.
(Forrás: Svábhegyi Gyógyintézet)