Életforma.hu


A pajzsmirigydaganat 5 rizikófaktora

A pajzsmirigydaganat 5 rizikófaktora 

Az elmúlt években növekedett a pajzsmirigy-daganatos betegek száma, bár valószínűleg csak az egyre pontosabb diagnózisok miatt. Szakértőnk most a felismerés lehetőségeire hívja fel a figyelmet. 
Te tudod, hogyan zajlik a pajzsmirigy ultrahangos vizsgálata?

Te tudod, hogyan zajlik a pajzsmirigy ultrahangos vizsgálata? 

Van, aki azért megy pajzsmirigy-ultrahangra, mert a laboreredményeit az ultrahangon mért adatokkal kiegészítve állítja majd fel orvosa a diagnózist. És vannak azok, akinél a családban már előfordult pajzsmirigybetegség, vagy akár tapintható elváltozásokat észleltek magukon, és szeretnének tisztán látni. De mi történik egy ilyen vizsgálaton?
Miről ismerjük fel a pajzsmirigydaganatot?

Miről ismerjük fel a pajzsmirigydaganatot? 

Nyelési nehézség, nyaki duzzanat, tartós rekedtség – nem biztos, de lehet hogy pajzsmirigydaganatról van szó. Jó hír viszont, hogy a pajzsmirigydaganatok többsége jól kezelhető, a gyógyulási arány magasabb, mint más daganatos betegségek esetében.
10 tünet - ez pajzsmirigybetegség!

10 tünet - ez pajzsmirigybetegség! 

A pajzsmirigybetegséget nehéz felismerni szerteágazó tünetei és hosszú lappangási ideje miatt. Szakember segítségével most összegyűjtöttünk tíz figyelmeztető jelet, amely a betegségre utal.
Ne a laborlelettől várj diagnózist!

Ne a laborlelettől várj diagnózist! 

A pajzsmirigy rendellenes működéséből fakadó szerteágazó tünetek jelentősen megnehezíthetik a betegség diagnózisát. Megeshet, hogy a laborértékek nem utalnak eltérésre, ám a beteg mégsem érzi jól magát. Ilyenkor másfelé kell folytatni a vizsgálódást.
Mit üzen a szembaj?

Mit üzen a szembaj? 

Szemszárazság, vörös, könnyező szemek, szemhéj rendellenességek, homályos, vagy kettős látás. Ha a felsorolt problémák valamelyike az Ön számára sem ismeretlen, érdemes elolvasnia Prof. Balázs Csaba írását. A Budai Endokrinközpont  endokrinológusa a szemtünetek hátterében álló pajzsmirigy problémákra hívja fel a figyelmet és megosztja a tünetek eredményes kezelésében szerzett tapasztalatait is.
Mi okozhatja a nők libidójának csökkenését?

Mi okozhatja a nők libidójának csökkenését? 

A napokban megjelent hírek szerint pár éven belül akár egy tabletta is megoldás lehet a csökkent libidó kezelésében. A nők számára kifejlesztett, tesztoszteron tartalmú készítményről Prof. Balázs Csaba endokrinológust kérdeztük.
Hízás, hajhullás és idegesség a pajzsmirigytől

Hízás, hajhullás és idegesség a pajzsmirigytől 

Hízás, fogyást, fáradtságot, idegességet, hajhullást és még számtalan tünetet okozhat a pajzsmirigy – amennyiben felborul működésének egyensúlya. Kevesen tudják, de számos népbetegség hátterében is állhat a pajzsmirigy működésének zavara.

Pajzsmirigybetegségnél élethosszig tart a hormonkezelés?? 

A pajzsmirigybetegségek kezelése gyakran a hiányzó hormon pótlásával valósul meg. A betegekben ekkor joggal merül fel a kérdés, vajon meddig tarthat ez az állapot, életük végéig szükségük lesz-e a kiegészítő hormonkezelésre?

Pajzsmirigy betegségek kezelése hormonnal 

Pajzsmirigy betegségek esetén a kezelés gyakran a hiányzó hormon pótlásával történik. Honnan származnak valójában a terápiában használt hormonok? Hatásosabb-e a szintetikus készítmény? Prof. Balázs Csaba endokrinológust, a Budai Endokrinközpont orvosát kérdeztük.

Az alulműködő pajzsmirigy kezelése 

A pajzsmirigy betegségei közül most az alulműködéssel foglalkozunk. Prof. Balázs Csaba endokrinológus, a Budai Endokrinközpont orvosa egy, a kezeléssel kapcsolatos gyakori tévedésre hívja fel a figyelmet.

Pajzsmirigy: a TSH érték önmagában kevés a diagnózishoz 

Laboratóriumi értékek: száraz adatok, melyek mögött egészség, vagy betegség húzódik meg. Elég, ha ez alapján kezeljük a beteget, vagy járjunk utána, milyen egyéb okok játszhatnak még szerepet a tünetek megjelenésében? A pajzsmirigy problémák holisztikus kezeléséről Prof. Balázs Csaba endokrinológus, a Budai Endokrinközpont orvosa nyilatkozott.

Az elhízás és a pajzsmirigyrák 

Hogy az elhízás növeli-e a pajzsmirigy betegségek rizikóját, vagy a pajzsmirigy betegségeinek egyik tünete lehet a gyarapodó súly, vitatott téma a szakértők közt. Dr. Görömbey Zoltán, az Oxygen Medical endokrinológusa a gyanú esetén szükséges kivizsgálás jelentőségére hívta fel a figyelmet.  

Már megint hullik a hajam! Mitől? 

Ismert anekdoták szólnak arról, hogy nagy stresszhelyzetben egyesek egy éjszaka alatt megőszültek, illetve valamilyen stresszes helyzetben figyeltek fel a fokozott hajhullásra. Ha feltűnően megnő a kihullott szálak száma és nem nő normálisan újra a haj, már kóros hátteret érdemes feltételezni. 

Dobd ki a régi teflon edényeket és a palack alját is nézd ! 

A BPA( biszfenol-A) a szervezetbe jutva az ösztrogénhez hasonlóan viselkedik, ilyen módon pedig beavatkozik a hormonrendszer természetes működésébe.- Arról, hogy van-e egy ásványvizes palackban BPA, a flakonok alján található, háromszög alakú jelölés tájékoztat...

Mérgez a műanyag csomagolás, a teflon, a mosószer... 

A megelőzés érdekében, az étrendben a mérgező anyagok kiszűrésére és elkerülésére kellene törekedni. Főzés során is számos káros anyag keletkezhet. A perfluor-oktánsav (PFOA) és származékaik például a teflon bevonatban találhatók és pajzsmirigybetegséget okozhatnak. A környezetre és az egészségünkre is jelentős veszélyt jelentenek a mosószerek, lágyítók, ugyanis ezek több ezer tonnányi mennyiségben szennyezik a természetet.

Hormonális betegségek gyógyítása holisztikus szemlélettel 

A hormonális betegségek kezelése nagy odafigyelést és türelmet igényel beteg és orvos részéről egyaránt. A laboreredmények mellett figyelembe kell venni az egyedi: életkorból, nemből és életmódból adódó eltéréseket is. Prof. Balázs Csaba endokrinológus, a Budai Endokrinközpont orvosa szerint, a terápia során ezért különösen fontos a holisztikus megközelítés. 

Biztonságos pajzsmirigy-kivizsgálás ultrahanggal 

A pajzsmiriggyel kapcsolatos problémák nagyon sokakat érintenek. A változatos tünetek hátterében álló betegségek kivizsgálásának egyik sarokpontja az ultrahangos vizsgálat. A témáról dr. Fenyvesvölgyi Krisztina, az Oxygen Medical ultrahang-specialistája beszélt.

Pajzsmirigy betegsége kapcsolatait is tönkre teheti! 

A pajzsmirigy betegségei a szerteágazó tünetek miatt esetben nem, vagy csak későn kerülnek felismerésre. A tünetekről és a diagnosztikus módszerekről dr. Szabó Andrea, az Oxygen Medical ultrahang-specialistája beszélt.

A jód kétélű fegyver a pajzsmirigynek 

Biztosítja a megfelelő szellemi fejlődést, szabályozza az anyagcserét és karban tartja a pajzsmirigy működését. Mégis keveset tudunk róla és keveset is fogyasztunk belőle. A jód szerepéről Prof. Balázs Csaba endokrinológus adott felvilágosítást.

A pajzsmirigy betegségek tünetei 

A pajzsmirigy rendellenességek előfordulásuk gyakoriságát tekintve hazánkban is népbetegségnek számítanak. A tünetek igen szerteágazóak lehetnek, az elváltozások korai észlelése a megfelelő kezelés szempontjából is különösen fontos.

Hogyan előzhetjük meg a csontok idő előtti leépülését? 

A menopauza idején bekövetkező hormonális változások következtében a csontállomány csökkenése fokozódik, ilyenkor beszélünk csontritkulásról. A csontok azonban fiatalabb korban, helytelen életmód, vagy bizonyos betegségek következtében is törékennyé válhatnak. Mire ügyeljünk és hogyan előzhetjük meg a csontok idő előtti leépülését? 

A pajzsmirigybetegségek gyógyításának természetes módja 

A hagyományos orvoslás mellett érvelők rendszerint kétkedve fogadják az egyes gyógynövények hatékonyságát igazoló eredményeket. A természet ajándékainak felhasználása azonban korántsem a mai kor vívmánya, egyes gyógynövényeket már az ókori görögök is sikerrel alkalmaztak, például a hormonális problémák kezelésében. 

Edények, zöldségek és mosószerek ártalma a hormonrendszerre 

Teflon edények, műanyag palackok és mosószerek. A mindennapi életben használatuk természetes, az egészségünkre gyakorolt hatásaik pedig csak évek múlva jelentkeznek. Utána jártunk, vajon tényleg veszélytelenek-e a környezetünkben található vegyi anyagok.

Milyen esetekben indokolt jódot szedni? 

A Japánban történt tragédia hatására világszerte megkezdődött a jódkészítmények pánikszerű felvásárlása. Milyen esetekben indokolt a jód szedése, és ártalmas lehet-e a túlzott jód fogyasztás? - ezekre a kérdésekre ad választ Prof. Balázs Csaba, endokrinológus, a Budai Endokrinközpont orvosa. 

Amit feltétlen tudni kell a pajzsmirigy göbökről! 

A pajzsmirigy betegségei hazánkban is népbetegségnek számítanak. A diagnózist sok esetben nehezíti, hogy a csökkent, vagy emelkedett hormontermelés szerteágazó, sok esetben egyéb szervi panaszra utaló tüneteket okozhat. Az elváltozások egyik formája a pajzsmirigy göbök megjelenése. Kialakulásának okairól és a kezelési lehetőségekről Prof. Balázs Csaba endokrinológus, a Budai Endokrinközpont orvosa ad felvilágosítást.  

A rettegett pajzsmirigyrákról... 

A pajzsmirigyrák egy viszonylag ritka daganatos betegség, az összes rosszindulatú daganat mindössze 1-2 százalékát teszk ki. Évente Magyarországon körülbelül 400-500 új beteget fedeznek fel, elsősorban nőket, a kór leggyakrabban a középkorúakat támadja meg.

A hormonrendszer hibás működése, betegségei 

A legtöbb esetben csak akkor veszünk róluk tudomást, ha valami problémát, elváltozást okoznak. Legyen az folyamatos testsúlyemelkedés, idegesség, vagy a menstruációs problémák, a hormonháztartásban jelentkező zavar életminőségünket és egészségünket is jelentősen befolyásolja. Prof. Balázs Csaba endokrinológus segítségével most sorra vesszük a főbb hormontermelő szerveket és ismertetjük egyes, működési zavarukból adódó betegségeiket. 

Figyelj ezekre a jelekre!- pajzsmirigy betegségre utalhatnak 

Hazánk a közepesen jódhiányos területek közé tartozik, amely magában hordozza a pajzsmirigy betegségek kialakulásának kockázatát. A kevés jód fogyasztása sok esetben önmagában is kiválthatja a pajzsmirigy megnagyobbodását. Az elváltozás hosszú ideig lappanghat, mire a konkrét panaszok megjelennek. Prof. Balázs Csaba endokrinológus, a Budai Endokrinközpont orvosának segítségével összegyűjtöttük a leggyakoribb tüneteket, melyek a pajzsmirigy rendellenes működésére utalhatnak. 

Figyelj! Baj van, ha alacsony a kalcium szinted 

A kalciummal kapcsolatban leginkább a csontok egészségére gondolunk, holott ez az ásványi anyag csontrendszerünk mellett számos egyéb szervünk működése szempontjából is létfontosságú. Alacsony kalcium szint memória zavart, depressziót, viselkedésbeli változásokat is okozhat.