Pajzsmirigy cikkek

Hangproblémák pajzsmirigy-műtét után
A gége közelében zajló műtéti beavatkozások után a hang időnként megváltozhat. Átmeneti némaság, súlyos rekedtség, a hang erőtlensége a leggyakoribb tünet. Annak érdekében, hogy a panaszok mielőbb megszűnjenek, illetve ne rosszabbodjanak, javasolt foniáter és logopédus segítségét kérni.

Amikor a pajzsmirigy alulmúlja magát
A pajzsmirigy a szervezetünk fő energetikai irányítója. Hormonjai meghatározzák az anyagcsere sebességét, és így működészavara szinte minden sejt, minden szerv funkciójának zavarát okozhatja. A pajzsmirigy alulműködése által fellépő tünetek más, tőle független betegségekben is jelen lehetnek, így sokszor nehéz rájönni, hogy mi is a zavar oka. Pedig nem mindegy, mivel sokféle természetes megoldásra is lehetőség van, bár tudni kell, hogy sokszor szükség lehet gyógyszeres kezelésre.

Az erős szívdobogásérzés leggyakoribb okai
Az éjszakai alvásból felébresztő szívdobogásérzés, a napközbeni erős kalapálás, - amikor majd kiugrik az ember szíve a mellkasából - szívritmus zavarra utal. Ilyenkor gyakori, hogy a nyakban, a fülben is érezhető a szívdobogás. Melyek a szívdobogásérzés leggyakoribb kiváltó okai, miért nagyon fontos az alapos kivizsgálás? Szakembert kérdeztünk.
Szúrós gyöngyajak a hosszú élet titka?
A pajzsmirigyzavarok elsőszámú terápiás módszere a gyógyszeres kezelés. Amennyiben a természetes gyógymódok híve vagy, akkor kiegészítésként segítségül hívhatsz bizonyos gyógynövényeket, melyekkel akár csökkentheted is gyógyszeradagodat. Dr. Bérczy Judit, a Budai Endokrinközpont holisztikus szemléletű endokrinológus főorvosa ezeket a ismerteti.

Nem tudsz teherbe esni? Ezeket a hormonvizsgálatokat kérd!
Meddőségről abban az esetben beszélünk, amikor védekezés nélkül egy év után sem jön létre terhesség. Ennek oka több minden is lehet, ám sokszor a nő hormonális zavarai állnak a sikertelenség mögött. Dr. Lőrincz Ildikó, a Nőgyógyászati Központ nőgyógyász-endokrinológusa a legfontosabb hormonvizsgálatokat sorolja meddőség esetén.

Szemen szedett pajzsunk
Panaszok széles skáláját eredményezhetik a pajzsmiriggyel kapcsolatos problémák, ám sokan nem gondolnak arra, hogy az elhúzódó szemészeti tünetüket a pajzsmirigy zavara is okozhatja. Pedig e szervünk túl- vagy alulműködése igen gyakran vált ki szemészeti panaszokat, melyek megfelelő kezelés után az esetek többségében megszűnnek. Hogy pontosan milyen tüneteket okozhat a pajzsmirigy kóros hormontermelése, arról dr. Békési Gábor, a Budai Endokrinközpont pajzsmirigy specialistája beszélt.

Füstbe ment diéták? - 5 ok, amiért eredménytelenek
Sokan a csodadiétákat, a fogyókúrás készítményeket választják, néhányan tudatos életmódváltásba kezdenek, amikor több vagy kevesebb kilótól szeretnének szabadulni. Gyakran a legnagyobb igyekezet és kitartás ellenére is eredménytelen minden próbálkozásuk. Vajon mi lehet az oka? Mi felsorolunk most ötöt...

Vészesen hullik a gyerek haja? Több oka is lehet!
Bár a hajhullás egy természetes folyamat, és függ a haj vastagságától, sűrűségétől és színétől olykor úgy tűnhet, hogy nagyobb mennyiséget veszít gyermekünk a kelleténél. Mi az oka a fokozottabb hajhullásnak? Van-e ok az ijedtségre, ha már láthatóan ritkul a haj? Szakember segít.

Vigyázat! Tünetek nélkül is fennállhat pajzsmirigygyulladás
A pajzsmirigy komoly befolyást gyakorol szinte a testünk egészére, hiszen hatással van többek között az anyagcsere folyamatokra, a testsúlyra, a hangulatra. Nem meglepő, hogy betegségei komoly gondokat okozhatnak, főleg, ha nem ismerjük fel időben azokat.

Hogyan hat a pajzsmirigyműködés a fogantatásra?
A meddőség és a pajzsmirigyműködés közötti kapcsolat már bizonyított. Ennek ismerete és kivizsgálása alapvetően fontos meddő párok esetében. A sokszor tünetmentes elváltozások felismerésével és kezelésével a várt gyermekáldás is létrejöhet.
Titkos féreg foga rág? Ellenőrizd a TSH-t!
A pajzsmirigy betegségek diagnózisának felállításakor minden esetben ellenőrzik a TSH-szintet. Dr. Tar Attila, a Budai Endokrinközpont endokrinológusa elmondja, pontosan milyen hormonról is van szó, illetve milyen esetekben kell a pajzsmirigy megbetegedésére gyanakodni.
Csontkor, avagy mekkora a normális gyerekméret?
Aggódjunk-e, ha gyerekünk a kortársainál jóval kisebb méretű vagy éppen magasságával lóg ki a sorból? Mi az ún. normális méret? Tudod-e a gyereked csontkorát?
Inzulinrezisztencia: te is veszélyben vagy? Teszteld!
Bár gyakran a sikertelen teherbeesés és a menstruációs zavarok hívják fel a figyelmet az inzulinrezisztenciára, ennek ellenére sokszor igen általános tüneteket okoz, így az emberek nem is sejtik, hogy náluk is fennállhat a probléma. Teszteld, vajon a hétköznapinak tűnő tünetek mögött nem IR áll-e?
Nem csökken a koleszterinszinted? Lehet, hogy a pajzsmirigy bűnös!
Az egészségtelen ételek, a mozgáshiány, a túlsúly, mind hozzáárulnak a koleszterinszint emelkedéséhez, ami olyan betegségek kialakulásához vezethet, mint például az érszűkület, a magasvérnyomás, valamint megnöveli a szív-és érrendszeri problémák kialakulásának esélyét. Bár gyakran gyógyszeres kezeléssel és életmódváltással normalizálni lehet mennyiségét, ám ha ezek nem vezetnek eredményre, akkor lehet, hogy pajzsmirigyzavar okozza a sikertelenséget - mondja dr. Békési Gábort, a Budai Endokrinközpont pajzsmirigy specialistája.
Nem megy a pajzsmirigy és allergia gyógyszerhez a grépfrútlé
A grépfrút és a pomelo népszerű gyümölcsök, a belőlük készült italok és szörpök a reggeli ételek gyakori összetevői. Ha gyógyszert is szedünk, akkor fontos tudni, hogy a két gyümölcs gátolhatja bizonyos készítmények felszívódását.
A hajhullás meglepő okai
Napi hány hajszál elvesztése tekinthető még elfogadhatónak, és milyen okok miatt jelentkezhet a hajhullás? A szakember érdekes dolgokra hívja fel a figyelmet.
Van elég jódod?
A pajzsmirigy kellő működéséhez naponta megfelelő mennyiségű jódot kell a szervezetbe juttatni. Az adagolásnál azonban nemcsak az életkort, hanem a meglévő betegségeket is tanácsos figyelembe venni.
Gombóc a torokban?
Nincs egyedül a tüneteivel, a fül-orr-gégészeti rendelésekre érkező betegeknél ez az egyik leggyakoribb panasz. Globus pharyngeus-nak nevezik, ha valaki fájdalommal nem járó csomót, duzzanatot érez a torkában. Dr. Holpert Valéria fül-orr-gégészt, foniátert, a Fül-orr-gége Központ orvosát a betegség lehetséges okairól kérdeztük.
Terhesség pajzsmirigy problémával - mennyire veszélyes?
Azt szinte mindenki tudja, hogy ha gond van a pajzsmirigyével, akkor a terhessége is bajos lehet. de hogy mire is nyomra rá a bélyegét ez a szerv, az már nem ennyire tiszta. Hiszen a terhesség alatt a nőknek nem csak saját hormonjaikról kell gondoskodniuk, hanem a magzatuk megfelelő ellátásáról is.A témában dr. Lőricz Ildikó, a Nőgyógyászati Központ szülész – nőgyógyásza van a segítségünkre.
Nem jó jel, ha folyton fázik
A pajzsmirigy hormonjai számos alapvető életfunkcióhoz nélkülözhetetlenek, az agy, a test, az izmok és egyéb szervek normál működéséhez is szükségesek. Alulműködés esetén a pajzsmirigy nem termel elegendő hormont ahhoz, hogy a feladatát megfelelően el tudja látni, ezért megjelennek a hiányállapot tünetei.
Milyen betegséget jelezhet a töredező köröm?
A könnyen törő körmök nem csak esztétikai problémát jelenthetnek, a háttérben könnyen meghúzódhat akár pajzsmirigy probléma is, mely esetben a következmények sokkal rosszabbak is lehetnek. A témában dr. Bérczy Judit, a Budai Endokrinközpont endokrinológusát kérdeztük.
Nézz rám, megmondom, hogy vagy!
A pajzsmirigy betegségei nagyon sok kellemetlenséget és sajnos akár komoly problémát is okozhatnak a szervezetben. Sokszor a betegség olyan formát is ölt, amikor nemcsak a hormontermeléssel, hanem a szerv megnagyobbodásával is számolni kell – ilyen a Basedow-kór is. A témában dr. Békési Gábor PhD, a Budai Endokrinközpont pajzsmirigy specialistája van a segítségünkre.
Milyen betegséget jelez a heves szívdobogás?
Magyarországon, de az egész világon vezető betegségnek számít a szív és érrendszeri megbetegedés. Ennek tünetei között szerepelhet a szapora szívverés is, ami azonban sokszor nem ehhez a betegséghez kapcsolódik, hanem hormonproblémákat jelez. Ám a pajzsmirigyzavarnak és a szívbetegségnek mégis van közük egymáshoz. Szakértő segít eligazodni
Mi köze a D vitaminnak a pajzsmirigyhez?
Ahogy csökken a napsütéses órák száma, általában úgy nő a D-vitamin hiányosok aránya. Ez leginkább fáradtság, immungyengeség formájában jelentkezik, ám ha hosszú időn keresztül fennáll, akkor a pajzsmirigy működésére is hatással lehet. Dr. Békési Gábor PhD, a Budai Endokrinközpont pajzsmirigy specialistája ezért a pajzsmirigy funkciók ellenőrzését javasolja azoknak, akik D-vitamin hiánnyal küzdenek, hiszen a kettő erősítheti is egymás tüneteit.
Már a pajzsmirigy is beleszól a szexuális életünkbe?
Sokan nem tudják, de a pajzsmirigyzavar a libidót is negatívan befolyásolja. Alulműködése esetén ugyanis lelassul az anyagcsere, melynek következtében különböző szexuális diszfunkciók jöhetnek létre.Mint például a szexuális vágy csökkenése, az orgazmusra való képtelenség, a hüvelyszárazság és a fájdalmas együttlét.
Ideges vagy? Köszönd a pajzsmirigyednek!
A stressz mindennapjaink szerves része, így sokaknak már szinte állandó állapot az idegesség és a rossz közérzet. Természetesen a nehéz helyzetek kikerülhetetlenek az életben, ám ha minden nap feszültségben telik, azt nem feltétlenül mentális betegség okozza. Dr. Békési Gábor PhD, a Budai Endokrinközpont pajzsmirigy specialistája egy vérvételt javasol ilyen esetekben.
Csak tudd, mitől vagy ideges!
A stressz mindennapjaink szerves része, így sokaknak már szinte állandó állapot az idegesség és a rossz közérzet. Természetesen a nehéz helyzetek kikerülhetetlenek az életben, ám ha minden nap feszültségben telik, azt nem feltétlenül mentális betegség okozza. Dr. Békési Gábor PhD, a Budai Endokrinközpont pajzsmirigy-specialistája egy vérvételt javasol ilyen esetekben.
Miért sovány a gyerek, ha normálisan eszik?
Megfelelő táplálkozás mellett a gyerekek testsúlya leginkább genetika, egyéni hajlam kérdése. Ennek ellenére sok szülő számára igen aggasztó, ha az egészséges, tápláló ételek mellett gyermekük kifejezetten vékony alkatú. Dr. Tar Attila, a Budai Endokrinközpont gyermek endokrinológusa elárulja, mely esetekben kell betegségre gyanakodni.
Tudtad? Már egy kézfogás is jelezhet pajzsmirigy-betegséget
A pajzsmirigy rendellenes működésének vannak ma már jól ismert, jellegzetes tünetei. Fogyás, hízás, hajhullás, fáradékonyság, fázékonyság, meddőség, vagy ismétlődő vetélések okait kutatva is gyakran húzódik meg a háttérben pajzsmirigy probléma. Vannak azonban kevésbé jellemző tünetek, amelyek előfordulásakor szintén érdemes ezt az apró, de igen fontos feladatokat ellátó szerv állapotát is ellenőrizni.
Mi az oka, ha nem használ a vérnyomáscsökkentő kezelés?
A magasvérnyomás életveszélyes szövődményekkel is járhat. Éppen ezért fontos a megfelelő, személyre szabott kezelése, mely magában foglalja a gyógyszeres terápiát, a rendszeres testmozgást, valamint a diétát. Ennek ellenére előfordulhat, hogy lényeges javulás nem következik be az állapotban. Vajon mi az oka?
Mikor kóros a hajhullás?
Bizonyos fokú hajhullás természetes, melynek mértéke függ többek között az időjárástól, stressztől, a kortól és az egyéni hajlamtól. Amennyiben azonban egy-egy fésülködés alkalmával a normálistól több hajszál marad a fésűben, gyanakodhatunk hormonális problémára.
6 tünet, ami pajzsmirigyzavarra utalhat
A pajzsmirigyzavar igen sok embert érint, ráadásul a legtöbben még csak nem is sejtik, hogy a panaszok hátterében hormonális probléma áll. Ennek oka, hogy a tünetek sokszor teljesen hátköznapiak, így az ember nem is gondolná, hogy valamilyen rendellenesség húzódhat meg a háttérben.
Nem növi ki! Hormonálisan is lehet kövér a gyereked!
Ha valaki túlsúlyos vagy vékony, a genetika, és mellette a mozgás és a táplálkozás befolyásolja. Ám, ha a gyerek minden igyekezet mellett sem tud lefogyni, akkor az bizony hormonális zavarokra is utalhat. A témában szakembert kérdezünk..
Nem kell mindig jód
A pajzsmirigyzavarok esetén gyakran hallani, hogy hátterében jódhiány áll, így kezelésében nagy szerepe van az ásványi anyag fokozott bevitelének. Dr. Békési Gábor, a Budai Endokrinközpont pajzsmirigy specialistája azonban mindenkit figyelmeztet, hogy csakis szakorvosi javallatra szedjen jódtartalmú táplálékkiegészítőt, ugyanis vannak olyan állapotok, amikor a problémán ezzel csak ronthat!
Túl erős vérzés? Van megoldás!
A nők 12-14 koruktól közel 40 éven át havonta átlagosan 4-7 napig menstruálnak. Ha a menstruációk jóval hosszabbak vagy erősebbek a szokásosnál, az krónikus vérszegénységhez vezethet. A probléma okiról, kezelési lehetőségeiről dr. Hintalan Albert, az Oxygen Nőgyógyászat szakorvosa beszélt.
Duzzadt boka, sikertelen fogyókúra? Ugyanaz lehet az oka!
Nyáron gyakori panasz, hogy estére puffadtak, fájnak, duzzadtak a bokák, a napközben viselt zokni, vagy cipő nyomot hagy a bőrön. A tünetek kapcsán a legtöbbször visszér-, vagy szívbetegségre, esetleg magas vérnyomásra gondolnak, pedig a tüneteket gyakran pajzsmirigy alulműködés okozza.
Szedhet-e fogamzásgátlót, akinek pajzsmirigy gondja van?
A pajzsmirigybetegség kezelésben részesülők körében gyakran felmerülő kérdés, hogy nem okoz-e problémát, ha a kezelés alatt, fogamzásgátlás miatt más hormonokat is szednek. A választ minden esetben az határozza meg, hogy a betegnek milyen pajzsmirigybetegsége van.
Basedow-kór is állhat a pajzsmirigy túlműködés hátterében
A pajzsmirigy problémáknak több típusa is létezik, ilyen például a főként fiatalabb nőket sújtó Basedow-kór. Hogy milyen tünetek állnak a betegség mögött, és hogy milyen veszélyei vannak, arról. dr. Békési Gábort, a Budai Endokrinközpont pajzsmirigy specialistáját kérdeztük.
Nehezen nyelsz? Így tudhatod meg, mi a gond
A nyelési nehézség és a gombócérzés a torokban viszonylag gyakori tünet, melyet okozhat stressz, de akár torokgyulladás is. Azonban ha a panasz nem múlik, akkor az a pajzsmirigy megnagyobbodására, illetve a rajta kialakult göbökre is utalhat. Hogy miként lehet megbizonyosodni a problémáról, arról dr. Zsiga Györgyöt, az Ultrahang Központ radiológusát kérdeztük.
Tudtad? A horkolás pajzsmirigybetegséget is jelezhet!
A horkolást okozhatja a megnagyobbodott pajzsmirigy, de kialakulhat a pajzsmirigy alulműködéssel gyakran társuló elhízás következtében is. Az összefüggésekre szakember ad magyarázatot.
Zsibbad, fáj a kezed? Lehet, hogy a pajzsmirigy az oka
A kéz, vagy csukló alagút szindróma néven ismert betegség kapcsán elsősorban a kezek túlerőltetése merül fel kiváltó okként, pedig egy kevésbé ismert, ám annál gyakoribb betegség is előidézheti a tüneteket.
Nagy problémákat okozhat a pajzsmirigygyulladás
A pajzsmirigyzavarok közül a legtöbb figyelmet a túl-és az alulműködésnek szentelik, melyek hátterében gyakran a szerv gyulladása húzódik meg. A pajzsmirigygyulladások fajtáiról és kezeléséről dr. Békési Gábort, a Budai Endokrinközpont endokrinológus főorvosát kérdeztük.
Ez a gyógyszer nem árt a magzatnak sem! Sőt!
A várandósság során kerülni kell a legtöbb gyógyszer szedését, legalábbis ezt javasolják az orvosok. De mi a helyzet akkor, amikor az anyuka olyan betegségben szenved, ami akadályozza a baba normál fejlődését? Ilyenkor tovább kell szedni az addig előírt adagot, vagy módosítani kell?
5 nyomelem, amely befolyásolja a pajzsmirigy működését
Hazánkban egyre több embernek van pajzsmirigy problémája, így sokan kezelésre szorulnak. Azonban sokan nem tudják, de több olyan nyomelem is van, melyek jelentősen befolyásolják a mirigy működését. Hogy pontosan melyek ezek, azokat dr. Molnár Jeannette, a Budai Endokrinközpont endokrinológusa szedte össze.
A hormonok is hatnak a vérnyomásra
A legtöbben csak legyintenek, ha a közelükben valaki a túl alacsony vérnyomásáról panaszkodik. Tény, hogy így lényegesen kisebb például a stroke kockázata, azonban a mindennapos kellemetlenségek mellett – szédülés, álmosság – az alacsony vérnyomás is komoly betegségekkel járhat.
Télen jobban kell ügyelnünk a pajzsmirigyünkre!
Ahogy hidegebbre fordul az idő, az sokaknál különböző egészségügyi problémákat von maga után. És itt sajnos nem csak az influenzára és a megfázásra kell gondolni, hanem az olyan betegségekre is, mint a pajzsmirigy túlműködés, ugyanis a téli hónapokban a benne szenvedők állapota romlik.
6 ok, amiért hidegebb a női láb a férfiénál
Te is dugtad már a párod keze közé a jégcsappá fagyott lábad? Sokszor vágyunk testmelegségre, amikor esténként ágyba bújunk vagy csak leülünk tévézni. Miért „hűlnek ki” hamarabb a szép női lábak? Itt a válasz!
Ez is lehet a szülés utáni rossz közérzet oka
A szülés utáni rossz közérzet gyakori probléma, melynek hátterében leggyakrabban a hormonális változások illetve a kimerültség áll. Azonban előfordulhat, hogy szülés utáni pajzsmirigyzavar van szó. Hogy ez pontosan mit is jelent, miért alakul ki és miként lehet kezelni, azt dr. Koppány Viktóriától, a Budai Endokrinközpont endokrinológusától tudtuk meg.