Történelmi félreértés:
1969-ben amerikaiak állomásoztak Angliában. Levélváltások, naplók és Margaret Mead és Paul Watzlawick kutatásai egy nagyon hasonló dilemmáról számolnak be. Az amerikai katonák már kicsit lazábban fogták föl a szexet és bizonyos dolgok jelentései a szabadság földjén megváltoztak. A naplók és levelek tanulságai szerint az amerikai udvarlók és hölgyeik nem jöttek ki jól egymással, vagy túlságosan zárkózott és elutasító, bevehetetlen volt a hölgy, vagy pedig kifejezetten könnyűvérű és ijesztően rámenős.
Sok kapcsolati probléma megérthető és megjavítható, ha megtanulunk egy nagyon egyszerű dolgot.
A szex (sok egyéb mellett) egy többértelmű kommunikáció.
A szexet tekinthetjük úgy, hogy az egy kommunikációs csatorna. Jelentéseket, üzeneteket cserélünk közben. Ezek azért többértelműek, mert
1, egy részük nem szóban zajlik
2, míg egyéb helyzetekről (szakítás, telefonbeszélgetés, randi) részletesen beszélünk a barátokkal, családdal, hallunk róluk filmeken, munkahelyen, addig a szexről még mindig csak nagyvonalakban, kiemelve mondjuk a pozíciókat vagy a közben elhangzott pár mondatot. Pedig nem ugyanazt jelenti a misszionárius póz akkor, ha az arc cirógatása, az áll félrefordítása, egy heves csók, a kéz hátrafogása vagy csak egy sima kézfogás kíséri.
Így a mozdulatok jelentéseihez nincs egy viszonyítási alapunk.
Legegyszerűbben: míg a fel nem vett telefonok lehetséges háttereiről és az adható reakciókról innen-onnan szerzünk is némi tudást, addig aligha szerezhetünk ilyen módon részletes tapasztalatokat a párkapcsolati történések és a szexben megnyilvánuló reakciók összefüggéseiről.
Pedig a szex az intim közlések egyik fontos és nem feltétlenül tudatos színtere. (Úgy is szokás mondani: a szó előtti tartományban zajlik ez a kommunikáció – utalva itt arra, hogy azokon a csatornákon kommunikálunk ilyenkor, melyeket a kisgyermek két éves kora előtt, még a beszéd képességét megelőzően használ és felnőttként is meglehetősen mély érzelmek kifejezésének színtere marad, tudattalanul.) A párkapcsolati történések ezen a csatornán is megjelennek, lenyomatot hagynak és kommunikációjuk itt tovább folytatódik.
Beszélni a szexről…
Sokszor annyi minden van egy tekintetben, amennyi nincs benne ezer szóban sem. Megértem azokat, akik ezt a gazdag jelentésvilágot nem akarják korlátozni a szavakkal. Azokat is, akik gyakorlat és jó példák hiányában képtelennek érzik magukat alkotó megfogalmazásokra. De a hallgatás félreértéseket okozhat, ahogyan a történelmi példából is láttuk.
Hogyan érdemes akkor beszélni a szexről?
Ahogyan az alkohol élvezetének is több formája van, a szexről való kommunikációt is művelhetjük tudatosan és alkotó módon, valamint egyszerűbben is. A kétdimenziós kocsmaszex-kultúrában a jelentések egyértelműek és kommerszek, a hangsúly a mennyiségen van. Míg a borkóstoló-típusú kommunikátorok a megfoghatatlan érzeteket (ízeket, illatokat) a műélvező tiszteletével keresik és alkotják átadható élményekké a minőséget szintén kereső társaik számára.
folytatás: 27-én, hétfőn...
Gyimesi Andrea szexuálpszichológus
Magyar Szexuálterápiás és Párterápiás Egyesület titkára
Honlap: http://www.parterapia.hu/szexualterapia/
06 20 26 93 753