Fény nélkül nincs élet. Vagy inkább, színek nélkül nincs élet, amennyiben a fényt, mint a színek egy kompozícióját nézzük. A színek a kozmikus energiák kifogyhatatlan forrásai, melyeket a látás segítségével fogunk fel. De nem ez az egyetlen mód. Egy új technika, a fényterápia szerint a színes fényt nemcsak a szemünkkel, de speciális idegvégződéseken keresztül a bőrünkkel is érzékeljük. A színek és különböző kombinációik befolyásolják fizikai és lelki egészségünket.
Lelkesítenek, inspirálnak, ösztökélnek, gyógyítanak, vagy nyugtalanítanak, gyötörnek, megbetegítenek. Az életben hányszor előfordul mindnyájunkkal, hogy egy szín hat ránk tudat alatt, s ennek hatására hozunk döntéseket, vagy változik meg a hangulatunk. A köztudatban bizonyos érzelmeket és helyzeteket színekkel azonosítunk. A lapos és monoton életet a szürkével, a haragot a vörössel, a depressziót a feketével, a szerelmet a rózsaszínnel. A színeknek tehát hatalmuk van felettünk. A hirdetők jól ismerik ezt a gyengeségünket és gyakran még nem egészen természetes termékeiket is zöldbe öltöztetik... Mindannyian képesek vagyunk fejleszteni érzékeinket ezen a téren, meghallgatni, hogy mit mondanak a színek, milyen helyzetben milyen hatással vannak ránk, hogy tudnak segíteni a hétköznapok során.A gyerekkor színe
A színek használata és értelmezésük segítenek megérteni a gyerekek belső világát. Egyes felmérések szerint a piros az első szín, amit a gyerekek felfognak a fekete és a fehér után, melyek a fény meglétét, vagy hiányát jelzik. Három és hat éves kor között minden gyereket jobban érdekel egy tárgy színe, mint a formája. A kicsiket az erős, meleg és élénk színek vonzzák, míg a kor előre haladtával ezeket felváltják az árnyalatok. Ha egy gyerek rajzából hiányoznak a színek, az szeretethiányról és a közösség utáni vágyról árulkodik. A mai napig érvényes és érdekes az 1949-ben Max Luscher által kitalált "szín teszt", mely arra épül, hogy a különös vonzódás, vagy az erős ellenszenv egy adott színnel szemben visszavezethető különleges lelki- és pszichofizikai állapotokra.
A sárga
A sárga a gyomor és az idegrendszer színe. Utal a sugárzóképességre, ami felébreszt és hőt áraszt, s így mozgásra és változásra késztet. Az értelem színe, az intelligenciára, a fényre, a megértésre céloz. Testi szempontból élénkíti a gyomorsavtermelést, segítséget jelenthet az emésztési zavaroknál és a székrekedésnél. Aktiválja a lépet, és pozitívan hat a máj problémákra és a méregtelenítésre. Ezen kívül a sárga nyugtatja az idegeket, és élénkít ez idegi és mentális kimerültség alatt.
A zöld
A mellkas színe. A zöldnek kiegyensúlyozó és semlegesítő hatása van. A vegetatív és természetes élet színe, nem elvont, növekedést jelent a maga többértelműségében. A zöld az erő és a remény színe, a kitartás, az egyensúly és a stabilitás jelképe. Testileg a zöld ösztökéli az agyalapi mirigyet és az anyagcserét. Jó hatással van a szemekre és a látásra. A homlokra tett zöld kötés hatékonynak bizonyul a magas lázzal szemben, míg egy ilyen színnel borított párna megállíthatja a hajhullást.
A kék
A kék a vállak, a torok, a lábak, és a bokák színe. A gondolkodás és a meditáció szimbóluma, a csend és nyugodtság jelképe, mely az elmélyedés igényét fejezi ki. A kék megnyugtat, kikapcsol, és nyitottá teszi az agyat a kreatív gondolatokra. Egy kék szobában lassul a szívverés, és így nyugtató, felderítő hatása miatt segíthet az idegekkel, a heves szívveréssel és az álmatlansággal kapcsolatos problémákban. Akinek sok emberi kapcsolata van, kék ruhákat hordva megvédheti magát mások negatív gondolataitól.
A lila
A lábfejek és a fej színe. A lila az intuitív ismeretekre, és az átalakulás benső érzékelésére utal. A miszticizmus és a spiritualitás jelképe; a rejtélyhez és a máglyához is társul. Pszichológiailag az önkifejezés sürgősségére utal, és jelezheti egy ember éretlenségét, befolyásolhatóságát. A művészi tevékenységet folytató személyekre a lila nyugtatólag hat, mert kisimítja az idegeket, és segít kapcsolatba lépni a belső energiákkal. Méregtelenítő hatással van a vérre, serkenti a lép és az immunrendszer működését.
A fehér
A fehér önmagában nem szín, de magába foglalja az összes többi színt. A tisztaság és szűziesség szimbóluma, a tökéletesség igényét jelenti. A semlegesség színe, így néha kifejezheti a kockázatvállalásra és az állásfoglalásra való képtelenséget is. Mivel a napfény csak látszólag fehér, ha egy nap tíz percig élvezzük sugarait, a testünk képes lesz regenerálódni megragadva a fény spektrumából a számára szükséges vibrálást.
Barsi Böbe
Forrás: Sandra Strufaldi: Colorimao la vita!, www.digilander.libero.it