Életforma.hu

ÉLET-MÓD

A táplálkozás fontosságáról

A mai kor civilizált embere nem táplálkozik, hanem fogyaszt. Egészségünk, életerőnk fenntartása érdekében meg kell tanulnunk tudatosan táplálkozni. A témáról dr. Kecskés Gabriella belgyógyásszal, a Medic-Poliklinika igazgató főorvosával beszélgettünk

A különbség a magunkhoz vett ételekben levő természetes anyagok, annak optimális összetevői, kontra mesterséges anyagok, műanyagok, mérgek arányában fogalmazható meg.

Manapság divatos az étkezést csak élvezeti forrásként felfogni, s a szemünknek, szánknak, ízlelőbimbóinknak hinni, nem a ténynek: a magunkhoz vett ételekkel alapvetően befolyásoljuk egészségünket, immunrendszerünket, erőnlétünket. Az élelmiszeripar és -kereskedelem nyújtotta hatalmas választék nagy csáberő, de nagy veszélyeket is rejt magában.

Mit tanácsol, mire figyeljünk, ha táplálkozunk?

- "Eszem-iszom, dínomdánom, nem bánomból lesz a bánom..."- tartja a kissé feledésbe merült népi mondás. A nyugati féltekén egyre többen élünk emésztési problémákkal, és azután rögtön a hashajtókkal. Pedig a táplálkozás az élet adta szükségletünk. "Az leszel, amit megeszel." Ehelyett inkább a kulináris élvezetek kerültek előtérbe, azt vesszük-esszük, ami szem-szájnak ingere. Inger pedig van bőven. A nyugati embernek nem attól kell félnie, hogy éhen hal, hanem attól, hogy betegre eszi magát.

- Betegre esszük magunkat sok méreggel, szintetikus anyagokkal.

- A környezetszennyezés miatt a 21. század emberének tápláléka már nemcsak a szükséges, biológiailag fontos anyagokat tartalmazza, hanem minden mást is: tartósítószereket, ételszínezékeket, ételadalékokat, állományjavítókat, ízfokozókat, anabolikus szteroidokat, kemikáliát, mesterséges vegyi anyagot. Sőt, van olyan "eper"-aroma, amely 52 vegyületből áll, és "eperebb" ízű az epernél! Lehet ártalmas is, amely kívánatos és rettentően finom! Éppen a piacgazdaság, az egyre nagyobb profit igénye az, amely az emberi táplálékból is "takarmányt" csinált, a jobb eladhatóság, a FOGYASZTÁS érdekében. Nem lehet csodálkozni azon, hogy e megnövekedett teherrel, amely az emberi szervezetet ma éri, az ember mint biológiai lény nem képes megbirkózni. Az immunrendszere felmondja a szolgálatot. Lásd allergia, autoimmun- és krónikus betegségek egyre fiatalabb korban.

- Az emésztőrendszeri megbetegedések száma és gyakorisága pedig hatalmas tempóban növekszik.

- A tudományos kutatásoknak köszönhetően már ismert az emésztőrendszer, legfőképpen a belek nyálkahártyájának (GALT) immunológiai szerepe, mely lymphoid szövete révén többek között a szervezet fontos immunszerve. A ma emberének bélflórája előbbi felsorolt hatások következtében megváltozott, a sok mesterséges kemikália, antibiotikum tönkretette azt. Az emberrel szimbiózisban élő mikrobákra pedig szükség van, mert részben az emésztést segítik, részben megakadályozzák a kórokozó károkozók - baktériumok, gombák, vírusok, prionok, egysejtűek, bélférgek - megtelepedését a belekben.

- Mit tehetünk mi magunk egészségünk megőrzése érdekében?

- Ha csak lehet, nem vegyszerezett, nem tartósított, természetes alapon előállított élelmiszereket fogyasszunk, kerüljük a tartósítószereket, ételszínezékeket, adalékanyagokat, és kerüljük a "finomabbnál finomabb", tápérték nélküli "fogyasztandókat". A normál bélflóra helyreállítása elengedhetetlenül fontos: például colon hidroterápiával (a belek átmosásával), béltisztítással, böjttel, majd a szükséges, nem kórokozó baktériumoknak bejuttatásával (például acidophylus). Elengedhetetlenül fontos azonban feltárni azokat a kémiai, fizikai és mikrobeális (baktérium, vírus, gomba stb.) ágenseket a bélflórában, amelyek az emésztőrendszert terhelik: a Candida albicans gombát, a Helikobakter és a "hűtőszekrény-éra" mikrobáját, a listeriát (Listeria Monocytogenes).

- Ha már felismertük az egészségügyi problémáink okát, milyen megoldást javasol a jól működő emésztőrendszer visszarendeződéséhez? Sok jó megoldás létezik a hagyományos orvosláson kívül, mely igazán nem foglalkozik az ok megszüntetésével.

- A helyes táplálkozás alapvető fontosságú. A Voll-féle módszerrel, a holisztikus szemlélettel nemcsak feltárhatók ezek a kis "gonosztevők", illetve a szervezetet terhelő vegyszerek, méreganyagok - éppúgy, ahogy a szervezet sugárterhelése, energiablokkjai, gócai -, hanem a gyógyulást hozó homeopátiás-izopátiás szerek segítségével, melyek energetikailag, informatikailag hatnak, kivezethetők a szervezetből, helyreállítva ezzel a bélflóra egyensúlyát, az immunrendszer erejét, az energetikai egyensúlyt. Immár tizenhét év tapasztalata alapján kijelenthetem, hogy dacára a környezeti tényezőknek, az örökletes hajlamnak, a nyugati hagyományos és az alternatív gyógymódok együttesen eredményre vezetnek. A "civilizációs"-környezeti ártalmak ellenére a mai ember is tehet egészségéért megfelelő táplálkozással, a bélflóra helyreállításával, a megfelelő biofizikai-energetikai módszer kiválasztásával és alkalmazásával, azaz: nem kell együtt élnünk sem betegségeinkkel, sem pedig a környezet "kínálta" adottságokkal.

Demcsák Mária

Fotó: Chabaphoto.com

A cikk a Piac és Profit 2008. decemberi számának NHD mellékletében jelent meg.


6 egyszerű tipp lakásból házba költözéshez

6 egyszerű tipp lakásból házba költözéshez 

Nőként sokat kombinálunk, ami időnként bosszantó, de néha nem is rossz szokás. Kiváltképp akkor, ha olyan szituáció előtt állunk, mint egy lakásból való költözés az új családi házba.
Hogyan őrizd meg bőröd frissességét a nyári hónapokban?

Hogyan őrizd meg bőröd frissességét a nyári hónapokban? 

Amikor a meleg napokon pihenni indulunk, mindenki szeretné a legjobb formáját hozni, és ebben a bőrünk ápolása különösen fontos szerepet kap.
Viszkok Fruzsi tippje: tartós szőrtelenítés otthon is

Viszkok Fruzsi tippje: tartós szőrtelenítés otthon is 

Az otthoni tartós szőrtelenítés egyre népszerűbb megoldás azok körében, akik szeretnének hosszú távon megszabadulni a nem kívánt szőrszálaktól anélkül, hogy időt és pénzt áldoznának drága szalonkezelésekre.
Hogyan rendezd be a hálószobád, hogy valódi pihenőszigetté váljon?

Hogyan rendezd be a hálószobád, hogy valódi pihenőszigetté váljon? 

A hálószoba sokkal több, mint egy hely, ahová aludni járunk. Ez az otthon legintimebb tere, ahol kikapcsolódunk, megpihenünk, és új energiával töltődünk fel. Éppen ezért fontos, hogy a berendezése ne csak ízléses, hanem funkcionális és kényelmes is legyen. Cikkünkben összegyűjtöttük a legfontosabb szempontokat, hogy a hálószobád ne csak szép, hanem élhető és nyugodt tér is legyen.
Hogyan szoktasd hozzá kutyádat a szobakennelhez?

Hogyan szoktasd hozzá kutyádat a szobakennelhez? 

A szobakennel sok gazdi fejében még mindig a „bezárás” fogalmával él együtt, pedig valójában épp az ellenkezője: egy jól bevezetett kennel nyugalmat, stabilitást és biztonságot ad a kutyádnak.
Így lesz stresszmentes az ételrendelés

Így lesz stresszmentes az ételrendelés 

Nőként nem mindig könnyű helytállni a mindennapokban, hiszen a munkahely mellett többnyire rájuk hárul a háztartás vezetése, a főzés és a gyereknevelés is.
Ne hagyd az utolsó pillanatra: így hozd formába a kertet nyárra

Ne hagyd az utolsó pillanatra: így hozd formába a kertet nyárra 

Amint megérkezik a tavasz, a kert újra életre kel, de csak akkor, ha mi is készen állunk rá.
Az éves megyei matrica előnyei a közlekedők számára

Az éves megyei matrica előnyei a közlekedők számára 

A 2015-ben bevezetésre került megyei matricák az elmúlt egy évtizedben egyértelműen igazolták létjogosultságukat, hiszen már jó ideje vezetik az eladási statisztikákat. Érdemes tehát megvizsgálni azt is, mi okozza ilyen mértékű keresettségüket.
Bosch: háromszor a Föld körül – 120 ezer sportkilométer 6 év alatt

Bosch: háromszor a Föld körül – 120 ezer sportkilométer 6 év alatt 

Hatodszor is a Bosch az első helyen az országos Fut a cég versenyen
Ébredő életenergia – hogyan segít a kundalini jóga a nőknek?

Ébredő életenergia – hogyan segít a kundalini jóga a nőknek? 

A kundalini jóga a kedvesség és a tudatosság jógája, ebből adódóan ideális a gyengédebb nem képviselői számára. De miben és hogyan segíthet nekünk? Hogyan járul hozzá ez a jógaforma a belső tér megtapasztalásához? Ezekre a kérdésekre keressük a választ.