A henna világos zöld, bokorszerű növény. Egyiptomban honos, mert szereti a forró éghajlatot. Termesztik Indiában, Szudánban, Észak-Afrikában és a Közel-Keleten is. A hennát akkor szedik le, amikor virágzik. Ezután két napig szárítják. A legerősebb festékanyag a levelekben rejlik, ezért ezt használják a bőr festésére is.
A Mehndi a (henna Indiai neve) legtöbbször valamilyen szokáshoz, vagy hiedelemhez kötődött. A henna készítését Indiában mindig valamilyen fontos esemény előzte meg. Így, az sem meglepő, hogy az esküvői szertartás előtt a menyasszony testére mintákat festenek. Amíg a henna látható, addig a szolgáló végzi a házimunkát a feleség helyett. Egy másik hagyomány szerint a henna minél sötétebbre festi a bőrt, annál jobban fogja megérteni egymást a menyasszony és a jövendőbeli anyós. A nászéjszakán a menyasszony testét a hennára jellemző kacsok lepik be. A férj feladata, hogy az indák és motívumok között a monogramját megtalálja. Ha sikerrel jár, ő lesz a ház ura. Ellenkező esetben a nő viseli a nadrágot.
Nemcsak a nők, a férfiak is viseltek hennát. A házasságkötés napján növényi festéket kentek a tenyerükbe és a ház falára támaszkodtak. A megmaradt kéznyomat emlékezteti őket a jeles eseményre.
A henna már az egyiptomiak körében is divatos volt. Itt főként a körmöket festették. A muzulmán nőknél a kéz és a láb díszítésében játszott főszerepet.
A henna Egyiptomból került Indiába, ahol Mumtáz Mahal használta elsőként. Halála után férje az ő emlékére építette a Tádzs Mahalt.
A Mehndi nyugaton a '90-es évek elején terjedt el, természetesen a sztárok körében. Madonna a '98-as turnéján mehndivel lépett fel. Ezután Naomi Cambellen és Gwem Stefanin is találkozhattunk ezzel a díszítéssel. A topmodell a lábait és a csuklóját díszítette hennával. A No Doubt frontembere, nemcsak a megszokott mintákat viselte, hanem még extravagánsabb modernebb szimbólumokkal is variálta.
A henna elterjedését a szépségén kívül annak is köszönheti, hogy maximum 3 hét alatt lekopik, és a megunt minták helyére, újabb kerülhet.
A hennával készült rajzokat, még érdekesebbé teszik a bindik. A bindik a homlok közepén elhelyezett díszítések. Növényi alapanyagúak és folyadék formájában is kaphatóak. De a legelterjedtebbek az öntapadós változataik, mert ezeket könnyű használni. A test bármely részére felragaszthatók és többféle színben is megvásárolhatóak.
Hennakészítés otthon:
A jó minőségű hennapor élénk zöld színű. (Óvakodjunk a fekete hennától, mert bőrreakciókat válthat ki.). A hennaport bio illetve indiai boltokban szerezhetjük be.
A henna frissen, gyógynövény illatú. A tölcsérben kikevert formája, zöld színű túrós anyag, amelyet könnyen felkenhetünk bőrre. A mű akkor van kész, ha megszárad és magától lepereg. A minta megrajzolása gyakorlatot igényel. Az igazi bőrbarát henna száradás után már vörös színű. A rajzolat 7-12 napig marad fenn. Fokozatosan halványodik és kopik.
Allergiapróba:
Manapság nagyon gyakori az allergia. Ezért, hogy az allergiás reakciókat elkerülhessük a következőt tehetjük. A hennapépből tegyünk egy apró darabot a kéz belső oldalára, majd fedjük be egy napra a felületet. Ha nincs bőrirritáció, akkor nyugodtan használhatjuk a festéket.
Hogyan tehetjük tartóssá a megrajzolt mintát?
A hennafestés előtt a bőrt megtisztítjuk a szennyeződésektől. Erre a célra használhatunk arctejet, tonikot is. A minta tartósabb lehet, ha átradírozzuk a bőrfelületet. Lehetőleg olyan helyre kenjük a festéket, amely nincs nagy igénybevételnek kitéve. A bőrt minél többször krémezzük be, mert ez lassítja a bőr kiszáradását és lehámlását is. Ne áztassuk vízben, és ne dörzsöljük törölközővel a mehndivel rajzolt felületet. A festett területen ne használjunk fehérítő kozmetikumokat.
Az otthon készült minták:
A spirálok és indák a csuklóra, bokára festhetők. A kézfejre és a lábra egyszerűbb mintákat rajzolhatunk, majd azokat ismételjük. Ha színesíteni szeretnénk a henna rajzokat akkor vízben oldódó festékekkel (ma már testfestékek is kaphatók) kiegészíthetjük a mintát.
A dekoltázsra virágrajzokat festhetünk szőlőindákkal. A derékra indaövvel is próbálkozhatunk, amit színessé tehetünk, ha a köldök alá egy színes bindit ragasztunk.
A vastagabb minták jól mutatnak a férfiakon is. A vállon például, a nap szimbólum, amelyet úgy készítünk, hogy a minta közepébe egy kört rajzolunk, és ebből lángnyelveket rajzolunk körbe. A kart rombusz mintákkal díszíthetjük, majd a minták alá és fölé vonalakat húzhatunk. Ez is inkább férfias motívum. A hennával való rajzolás nem könnyű ezért nem árt először rajzlapon gyakorolni, majd a szolidabb helyeken próbafestést végezni. Tanfolyamok is segíthetnek a művelet elsajátításában.
A nagyobb gyakorlást igénylő motívumok:
Hennákat készítethetünk is. Az árakat a minta nagysága szabja meg. A mű a gyakorlott szakember keze alatt gyorsan elkészül. Nyáron nagyon gyakori viselet. Sokan kedvelik nemtől és kortól függetlenül. A barna bőrön jól mutat egy szőlőinda a lábon, vagy a köldök percing körül megrajzolt motívum. A tenyérre is rajzoltathatunk. Ezen a nagyobb virág motívumok a mutatósabbak. A nyakra is festethetünk nyakékeket. Aki nem szereti a durva nagy mintákat az a lábujjára rajzoltathat, ez a nyári papucsokban jól érvényesül. A kéz ujjait is kiemelhetjük vékonyabb mintákkal, amelyek az ujjak oldalán futnak és körbeveszik a csuklót is. A virágokból még gyűrűk is készülhetnek.
Vona Adrienn