A műsorban bemutatott mozgássérült Gyurcsó Lajos képeire az előző adásban több, mint 1,8 millió forint értékben licitáltak a nézők. Az adományokat holnap adja át - adásban - a műsor vezetője annak a szájjal festő embernek, akinek egy vállalakozó eltette 200 ezer forintját, és nem gyártotta le azt az elektromos kocsit, amivel közlekedni tudna.
A Magyar Televízió érdekvédelmi műsora két hete szerdán mutatta be a mozgássérült Gyurcsó Lajost, aki évekkel ezelőtt rendelt meg magának egy - az ő speciális szükségletei szerint - szájjal irányítható kerekesszéket. A vételárat ki is fizette, de nem kapta meg a járművet. A legyártására szerződött vállalkozót saját bevallása szerint "két szekrény méretű úriember" kitette akkori cégéből, így állítólag nem volt pénze azt sem legyártani, sem más módon kártérítést nyújtania a mozgássérült férfinak. Mióta az eset történt, ő egyébként egy új házban él.
Gyurcsó úr pert indított és nyert, ami szerint az összeg visszajár neki kamatokkal együtt. De a képviseletét ellátó ügyvédi iroda elfelejtette tájékoztatni, hogy csak akkor juthat a pénzéhez, ha végrehajtást kezdeményez. Ezért a segítség nélkül öltözködni és tisztálkodni sem képes Gyurcsó úr minden törvényes határidőből kicsúszott, így már nincs lehetősége arra, hogy visszakapja a pénzét.
Juszt László az akkori adásban annyira elérzékenyült, hogy elsírta magát. A műsor készítői akkor határozták el, hogy bármi áron is de segítenek a férfin. Ezért a múlt heti adásában árverésre bocsátották a férfi hat festményét (Téli táj, Tavaszi táj, Csendélet, Pipacsos mező és Szivárvány), egyenként 70-70 ezer forintos kikiáltási áron. Az ország megmozdult: az adás ideje alatt végig izzottak a vonalak.
Nem kizárólag a nézők fogtak azonban össze Gyurcsó Lajosért; egy balatonfüredi panzió és egy gödi golfcentrum egyaránt felajánlott a férfinak egy teljes ellátással járó hétvégét. A hazai Opel-tulajdonosok Egyesülete pedig honlapján indított gyűjtést, melynek keretében mindössze egy nap leforgása alatt 155 ezer forint érkezett. A klub vezetője, Angyal Attila a stúdióban elmondta: a jármű legyártását és leszállítását eredetileg megígérő, majd azt nem teljesítő vállalkozó egykor az egyesület tagja volt.
A vállalkozó később maga is betelefonált az adásba, és kifejtette: Gyurcsó Lajos igazából nem magát a kocsit nem kapta meg, hanem a vezérlő elektronika állapotával voltak problémák, amikor őt kirakták a cégtől. "A perben nem is védekeztem, később pedig nem volt 200 ezer forint készpénzem, a részletfizetést pedig az ügyvédek nem fogadták el", fejtegette a történteket. Juszt László kérdésére, hogy akkor miből telt új házra, az volt a válasz: azt édesanyja vette neki, mert megelégelte, hogy garázsban él. "A házamban nincs sem víz, sem villany" - közölte.
"Természetesen nem akarunk pálcát törni Ön felett, de úgy gondolom, 13 év alatt talán lett volna mód arra, hogy kifizesse a tartozását Gyurcsó úrnak", összegezte végül Juszt László az elhangzottakat, majd az érintett a műsorvezető kérdésére közölte: ahogy tud, maga is hozzájárul majd a gyűjtéshez.
Nem volt hiábavaló az erőfeszítés, hiszen az adás végére 1,8 millió forint gyűlt össze a nézők képekre érkező felajánlásaiból. Az összeget 20.05-kor az m1-en élő adásban adja át Juszt László a mozgássérült festőnek.