A Magyarországi Volksbank Rt. tisztelettel meghívja Önt, családját és barátaitBalogh Ádám, Szabó Sipos Barnabás, Kalocsai Zoltán és Fekete József kiállítására.
Megtekinthető: Hétfőn, szerdán és csütörtökön 10.15 és 19.15 óra között.
Kedden és pénteken 7.45-13.00 óra között.
A kiállítás 2004. december 13-ig tekinthető meg.
Balogh Ádám lélek-képein az univerzum kel életre, alkotásai a lét kérdéseit boncolgatják. Képzelet, valóság? Vissza az eredethez: kifelé a csillagokhoz, vagy befelé önmagunkhoz? Képei a tudatalatti mélységeibe visznek. A fényfoltok látomásszerű formává alakulnak, de illékonyak, mint az álom. Biztos pontot, kapaszkodót nem találunk sem a tájakban, terekben sem az alakokban. Ki vezet, őriz, ki a Pásztor? Jézus? Kronosz? Ős teremtő-szellem, az univerzum lelke vagy mi magunk? Ezt a nézőnek kell értelmezni-érezni. A férfialak személytelen, hiszen a mögötte rejlő jelentéstartalom a fontos. A lélekmadarak kísérte pásztor hajfonata körülöleli, óvja a csillagokat, pásztorbotja fényt, életet teremt.
Kalocsai Zoltán képein is szimbólumok épülnek szervesen össze. Tájai az emberi történelem és mitológia különböző korait idézik a képzelet játékossága szerint. Az egyetemes szimbólumok szabad kezelésével saját rendszert hoz létre. Álomcsapdájának vörös, reneszánsz ruhás hölgye jellegzetes alakja képeinek. Az örök nő? A rejtélyes? A befogadó-elfogadó kedves? Akihez az Énekek éneke versei szólnak? Az érzések nem kötöttek térhez és időhöz. Ki van az Álomcsapda üvegkalitkájába zárva? Álomkép, élő személy vagy mindannyian? Összetett képek, mint maga a múlt és az álmok. Ünnepélyes, ősi-ódon varázst idéz a patinás aranyszín. Az írott szöveg is erősíti a kép üzenet jellegét: szerelemről, álmokról, önmagunkról.
Szabó Sipos Barnabás képein valósak a tájak, de a természet vagy a város egy-egy részében felfedezi a szakrális jelentéseket, a mindennapokban a különlegest. Az életszeretet képei, mély, belülről fakadó hittel az emberekben. Többszörös szimbólumok: természet, városkép, ember és vallás. A 12 hónap sorozat része a Június (Egység a hármasságban, Család). Az omló fal vörös muskátlijai az életet, az elszigetelt, mégis egy házhoz tartozó ablakok az embereket, a hármasság pedig a keresztény vallást jelképezi. Mindenhol jelképek vesznek körül minket (visszatérő motívum a keresztet idéző villanypózna) csak észre kell venni éppúgy, mint a pillanat minden rejtett szépségét.
Fekete József tájképei valós tájábrázolások. Egyszerűen érthetőek. Vagy mégsem? Inkább érezhetőek. Nem egy adott pillanat, élmény rögzítése, hanem önvallomás, a táj eszköz az érzelmek kifejezésére. Hangulatainak, belső érzéseinek keres színt és formát. A kevésbé fontos részletet elrejti, lágy foltokból, fényekből építi fel tájait. A meleg színek, finom tónusok keltette hangulat, a fények játéka a vízen, a levegő vibrálása élettel, érzelmekkel telített. Esős tavasza szülőfaluját mutatja be. A víz, képeinek fontos alkotója, a tiszta érzelmek jelképe. Az esős utcarészletet a víz, fénylő mesevilággá varázsolja. A harmóniára való törekvés az, amivel megszépíthetjük életünket, elűzhetjük, a szomorú hétköznapokat.
E négy művész képei képzeletünkbe, álmainkba vezetnek, történelem, mitológia, vallás egységére, összefüggéseire tanítanak, érzéseink kifejezésére és kapcsolatteremtésre.
Némethy Andrea
művészettörténész
A Volksbank Galéria budapesti kiállítási programja:
Volksbank Rt. Istenhegyi úti bankfiók és Galéria
1126 Budapest, Istenhegyi út 40/A
Szotyory László kiállítása 2004.október 22 és november 22 között.
Volksbank Rt. Központi bankfiók és Galéria
1088. Budapest, Rákóczi út 7.
Filp Csaba kiállítása 2004. szeptember 2. és december 1. között.
Budaörsi bankfiók és Galéria
2040. Budaörs, Szabadság út 86.
Szarka Tamás keramikusművész kiállítása
A tárlat 2004. október 29. és december 3. között tekinthető meg.
Zuglói bankfiók és Galéria
1146. Budapest, Hungária krt. 140-144.
A. Bak Péter és Németh Lajos kiállítása 2004. november 23. és 2005. január 15. között.