Magyarország szerencsére még mindig a gyengén fertőzött országok sorába tartozik, de az évek során szembesülnünk kellett azzal, hogy a fertőzés és a betegség nem ismer határokat. Az információhiány - vagy az a téves meggyőződés, hogy csak bizonyos embereket, rétegeket veszélyeztet a betegség - felelőtlen és veszélyes hozzáállásnak bizonyult. A HIV - vírus nem válogat: a fertőzés nincs tekintettel sem életkorra, sem társadalmi vagy faji hovatartozásra, sem szexuális preferenciára. A legfrissebb kimutatások szerint világszerte emelkedik a fertőzöttek aránya a gyermekek és a nők körében. A hazai szakemberek is egybehangzóan állítják: egyre több fiatal nő szerepel a HIV-fertőzöttek között.
A HIV - vírus terjedéséről és a fertőzés következtében hosszú évek alatt kialakuló AIDS-betegségről az orvostudomány jelentős ismereteket szerzett, azonban még nincs a birtokunkban a biztos és teljes gyógyulást jelentő gyógymód. A vírus szexuális kapcsolat, vér útján (pl.: közös tűvel történő intravénás szerhasználat során), vagy fertőzött anyáról gyermekére terjedhet. (Magyarországon 1986 óta minden vért és vérkészítményt HIV antitestekre is tesztelnek, így vértranszfúzió és vérkomponensek révén a fertőződés esélye minimális.)
A hazánkban tavaly kidolgozott Nemzeti AIDS Stratégia elsősorban a megelőzésre helyezi a hangsúlyt - a biztonságos nemi életre és az óvszerhasználatra hívja fel a fiatalok figyelmét. A prevenció másik részét az ingyenes szűrővizsgálat jelenti. Az elmúlt években azonban világviszonylatban egyre többen fertőződnek meg intravénás kábítószer-fogyasztás során. A tűcsere-programokban résztvevő szakemberek nem csak a steril eszközök beszerzésében, hanem a pszicho-szociális problémák megoldásában is segítséget nyújtanak a hozzájuk fordulóknak, lehetőséget kínálva egyúttal az első lépés megtételére a szerről való leállás felé vezető úton.
Magyarországon a drogfüggőknek csak kb. 10-20%-a jelentkezik önként a tanácsadó, kezelő központokban, ezért szükségszerű volt a tűcsere-programok megkereső, utcai hálózathoz kapcsolása, a rejtett drogfogyasztók, a függők elérése, és valamilyen ártalomcsökkentő vagy absztinenciát célzó programba történő bevonása érdekében. Megkereső szolgálatot jelenleg több szervezet is működtet Budapesten, Szegeden, Kecskeméten, Pécsett és Békéscsabán. Tűcsere-program folyik Budapesten, Miskolcon, Pécsett, Veszprémben, Debrecenben és Kecskeméten, valamint 2 mobil tűcserét biztosító autóbusz is működik a fővárosban. Az első tűcsere-automatát Budapesten, a Nyírő Gyula Kórház Drogambulancia és Prevenciós Központ előtt helyezték el, majd 2003 végén Gyulán és Pécsett, 2004-ben Kecskeméten, illetve Miskolcon helyeztek üzembe további tűcsere-automatákat.
Az idei AIDS világnapján indított szűrőprogram célja a kábítószer használat következményeként kialakult HIV/AIDS-hepatitis fertőzés elterjedésének vizsgálata és megelőzése. A program keretében kiszállásos megkeresést és vérvételt terveznek Magyarország 5 nagyvárosában (Debrecen, Miskolc, Szeged, Pécs, Szombathely). Az Ifjúsági, Családügyi, Szociális és Esélyegyenlőségi Minisztérium által támogatott program első állomása december elsején Szegeden lesz.
A társadalom fejlettségének egyik fokmérője, hogyan viselkedik a segítségre, gyógyításra szoruló állampolgáraival. A társadalmi közgondolkodás fejlesztésében még nagy feladat áll előttünk: sok esetben még ma is megbélyegzik a fertőzötteket. Mindenki számára világossá kell tennünk: az AIDS nem valamiféle büntetés, hanem súlyos egészségügyi kockázatot jelentő fertőzés. Csakis felelősen gondolkodó állampolgárok esetén bízhatunk abban, hogy a jövőben ne kelljen még nagyobb, társadalmi méretű problémák elé néznünk, ne kelljen egyetlen társunkat sem elveszítenünk e betegség miatt. Figyelemre és összefogásra, partnerségre és nyitottságra, a szembenézés és az őszinteség bátorságára van szükség
forrás: ICSSZEM