Valami hasonló történik a Kontroll című filmben is Mukival, aki épp egy tálca ketchupos sült krumpli felett kap alvásrohamot.
A narkolepszia 5-6000 embert érint Magyarországon, de valószínűleg ennél több ember szenved álomkórban, csak épp nem tulajdonít különösebb jelentőséget kóros álmosságának.
A narkolepszia a központi idegrendszer ismeretlen betegsége, amely az ébrenlét és alvás ritmikáját zavarja meg: az ébrenléti állapotba váratlanul betör az alvás, a beteg hirtelen elveszti izomtónusát (kataplexia), és leküzdhetetlen álmosság keríti hatalmába. Erős érzelmi hatások aktiválhatják a test tónusvesztését, így például a szexuális tevékenység.
A beteg nem minden esetben alszik de, szó szerint összecsuklik. A narkolepsziások kétharmadánál mindenesetre 20 percnél rövidebb alvásepizódok alakulhatnak ki, naponta több alkalommal is.
Ma már a kutatásoknak köszönhetően tudjuk, hogy az hypothalamus által termelt orexin nevű molekula elégtelen volta a ludas a betegség kialakulásában. Ha sikerül a gyógyszergyártásban is hasznosítani ezt a tudást, akkor nemcsak a tüneteket, hanem az okokat is meg lehetne szüntetni.
A betegség elsősorban a 15-30 év közötti korosztályt érinti, és különösen a kamaszkor környékén jelentkeznek az első tünetek. Ez azért érdekes, mert a szülő gyakran csak annyit vesz észre, hogy a gyerek nehezen vagy nem tud beilleszkedni, tanulási nehézségei vannak és folyton álmos. Például elalszik az órán.
A betegek többsége épp ezért nem jut el időben orvoshoz, hiszen kóros álmosságát nem minősíti betegségnek.
A narkolepsziás komoly, a személyiségét is érintő zavarokkal küszködik, életét súlyosan megnehezítik mindennapos tünetei. Betegsége miatt nehezen tud elhelyezkedni. Munkahelyi teljesítménye romolhat, jobban ki van téve közúti és egyéb baleseteknek. Figyelmetlenül vezethet, és gyakran ismeretlen helyeken találhatja magát.
Ez az alvászavar gyakran pszichés zavarok táptalaja is lehet.
Az alvás-ébrenlét határán kialakulhatnak élénk, látványos álomképek, tulajdonképpen hallucinációk, hiszen nehezen vagy egyáltalán nem lehet őket a valóságtól megkülönböztetni.
Az egyik legijesztőbb tünet a beteg számára: a reggeli bénultság. Ilyenkor előbb ébred az agy, de a test mozdulatlan, szinte teljes bénultságban van.
A narkolepsziás beteget megfelelő gyógyszeres és pszichoterápiás kezeléssel lehet egy jobb életminőséghez segíteni.
Forrás:
www.alvascentrum.hu nyomán
K.V.