Egész évben
A "klasszikus" kullancs-szezon a tavaszi-nyári időszak, ekkor szaporodnak el leginkább. Sajnos a klímaváltozás kedvez a kullancsinváziónak, az enyhe telek alatt a vérszívók nem pusztulnak el, így lényegében egész évben jelen vannak a természetben.
Az évente frissülő kullancsbetegségek térképén megfigyelhető, hogy mely területek a legfertőzöttebbek. Budapest és agglomerációs körzete, Pest, Nógrád, Vas, Zala és Somogy megye tartozik a magas rizikófaktorú területek közé.
Alulról is, felülről is támad
A kullancs a meleg vérű állatokat - az embert is - a növényeken megbújva érzékeli. A szem nélküli vak kullancs a földtől egy-másfél méterre, a facsemeték, bokrok levelein telepszik meg, és onnan vetődik áldozatára. A "látó" kullancs alulról támad, a fűszálak fonákjáról kúszik fölfele.
Betegségeket terjesz
A leggyakoribb kullancs által közvetített fertőzés az ún. Lyme-kór. Ez a baktérium okozta betegség, ha időben észre veszik, antibiotikummal jól gyógyítható.
A Lyme-kórnál ritkább, de annál jóval súlyosabb kórkép a vírus okozta agyvelő-és agyhártyagyulladás. Itt a halálos kimenetel sem ritka, és a betegek közel fele a gyógyulás után maradandó bénulásra számíthat.
Hogyan kerüljük el a kullancsokat?
Ha a szabadba, füves, bokros rétre, parkba megyünk, használjunk rovarriasztó sprayt vagy krémet - ezzel a szúnyogot és más kellemetlen bogarat is távol tartjuk magunktól. Ne csak a bőrünkre kenjük, juttassunk a ruhánkra is belőle! Négyóránként ismételjük meg a kezelést, a hatóanyagtól függően.
Ha kullancs-veszélyes helyeken járunk, mindig legyen rajtunk zokni, és hosszú nadrág, amelyet betűrünk a zokniba.Csemeténken, pedig mindig legyen kendő vagy kalap.
Ha mégis belénk fúródott...
Bátran álljunk neki magunk a kullancs kiszedésének! (Kivételt képez, ha a kullancs kényes helyre, például fülbe, köldökbe, a nemi szervekbe fúrta be magát, ahonnan sebésznek kell eltávolítania). Fogjunk egy kullancs-kiszedő kanalat, ha az nincs, egy szemöldökcsipeszt, ragadjuk meg az állatot a szájszerveinél és egyetlen erőteljes mozdulattal, rántsuk ki! Ne ijedjünk meg, ha "beszakad a feje", a fertőző nyálát a potrohában tárolja. Később egy tűvel, akár a szálkát, eltávolíthatjuk a bent maradt részeket, de könnyen lehet, hogy magától is kiesik.
Tilos a kullancsra bármit rákenni, azzal csak azt érjük el, hogy visszaöklendezi a nyálát. Ugyanezért az állat "tekergetése" is szigorúan ellenjavallt.
Kérjünk védőoltást!
A rettegett agyvelőgyulladás ma már védőoltással megelőzhető - írassuk fel gyerekorvosunkkal, háziorvosunkkal, és váltsuk ki a patikában. A teljes védettség kialakulásához egy év alatt három oltást kell kapnunk. Három év múlva még egy "emlékeztető" vakcinára van szükség, ezt követően elegendő ötévente felfrissíteni a védőhatást.
Előfordul, hogy valamilyen oknál fogva elmarad egy oltás, ilyenkor nem szükséges az egész sorozatot elölről kezdeni. Az oltásokat be kell íratni az oltási könyvbe, így könnyen ellenőrizhető a következő esedékessége.
A gyerekorvosok tapasztalata szerint a szülők nagy része gondoskodik arról, hogy a csemetéje megkapja a védőoltást, ám az eszébe sem jut, hogy ő is beteg lehet. Pedig a kullancs nem válogat! Kérjünk magunknak is vakcinát az agyvelő-gyulladás ellen!
Itt az idő!
Az oltási sorozat megkezdésére most van az ideális időpont, az immunitás kialakulásához ugyanis legalább egy hónapnak el kell telnie. Ne várjunk addig, míg itt a jó idő, és kullancsok milliói jelennek meg a környezetünkben. Előzzük meg már most a bajt!
Dr. Vészi Zsuzsa
Forrás: Daylight Kommunikációs Intézet