A magazin exkluzív, reprezentatív felmérése szerint a magyarok többsége úgy véli: mindenkit arra kell bátorítani, hogy megálljon a saját lábán.
A kutatás nemcsak a klasszikus, pénzadományhoz kötődő jótékonyságot vizsgálta, hanem kiterjedt a lakóhelyi közösségekben gyakorolt segítségnyújtásra is.
A válaszadók 40 százaléka mondta, hogy van olyan idős, beteg szomszédja, aki nem rokona, de ő mégis szívesen segít neki.
A megkérdezettek fele látogatott már meg magányos, idős embert azzal a szándékkal, hogy jókedvre derítse, segítsen neki. Továbbá tíz válaszadóból négy mondta, hogy esetenként nagybevásárlást is vállal.
A felmérésben résztvevők 20 százaléka érezte az elmúlt év során, hogy magányos, és közel egyötödüknél az is előfordult, hogy senkivel nem váltottak szót egész nap. A kutatás kimutatta, hogy leginkább az idősek maradnak egyedül, 30-tól 44 éves korig azonban kevés embernek kell magában boldogulnia.
Ami az anyagi jellegű támogatást illeti, tíz megkérdezettből legalább nyolc ember adakozott már jótékony célra, jellemzően 500 és 5 000 Ft közötti értékben.
A többség nem ad kéregetőknek, aminek egyik fő oka, hogy a vidéken élők nagy része a hétköznapokban nem találkozik koldusokkal. A jövedelemadó kétszer egy százalékának felajánlásáról állítása szerint az szja-t fizető felnőttek három negyede rendelkezik is.
A nem anyagi természetű támogatások terén sem lehet okunk szégyenkezésre, a megkérdezettek két harmada nyilatkozott úgy, hogy végzett már önkéntes munkát, és majdnem a fele, főleg férfiak, a véradásban jeleskedtek.
Azonban a nők gondoskodóbbak, mint a férfiak, és többet beszélgetnek olyan emberrel, akiről azt gondolják, hogy magányos. A rászorulókat is inkább ők látogatják. - állapítja meg a felmérés.
Elgondolkodtató adatok...