Nem újdonság, hogy valamire megint azt kell mondanunk: erre nincs felkészülve a hazai egészségügy. Most kivételesen nem egy evidens egészségügyi feladat ellátásáról van szó, hanem nagyonis komplikált helyzetről, ahol a nőgyógyászat, a szociális munkások és jogi tanácsadók, valamint addiktológusok együttműködésére volna szükség.
A kérdés az, mi legyen azokkal a születendő gyermekekkel, akiknek az édesanyja a fogantatás időszakában alkalmi drogfogyasztó volt, de attól kezdve, hogy megtudta, gyermeket vár, felhagyott a szerhasználattal?
A legtöbb nőgyógyász ilyenkor - függetlenül attól, milyen szerről vagy milyen sűrű szerhasználatról van szó - egyszerűen azt tanácsolja az édesanyának, vetesse el a gyermekét. Pedig nem ez volna az egyetlen megoldás.
Inkább arról van szó - árulta el egy névtelenséget kérő orvos-, hogy az amúgy is agyonterhelt rendelőkben sok mindenre nincs lehetőség. Például, hogy a dolgozók naprakészek legyenek a változó összetételű, gyakran egymással is kombinált szerek lehetséges hatásaival kapcsolatban, így pedig nem lehet részletesen tájékoztatni. Főleg ha a tanácsot kérők is bizonytalanok, mennyit áruljanak el az orvosnak.
De részletes eseti mérlegelés nélkül lehet-e azt állítani, hogy csak az abortusz a megoldás? Számos esetet ismerünk, ahol - mint utólag kiderült - ilyen "előéletű" mamák egészséges gyermeket hoztak a világra. (Lásd: Józan Babák önsegítő csoport)
Ezek az anyák titkolták a szülészük előtt, hogy drogot fogyasztottak a terhesség első két hónapja vagy a fogantatási időszak alatt. Vagy azért, mert mindenhol, ahol bevallották a problémájukat, az orvosok részletes indoklás és információk helyett a művi vetélést ajánlották, vagy azért, mert az anyukák nem voltak tisztában vele, milyen jogi következményekkel jár, ha mindent elmondanak és segítséget kérnek.
De akkor honnan tudhatja egy ilyen problémával küzdő terhes édesanya, hogy mi a jobb az ő esetében? Ha megszüli vagy ha elveteti a gyermekét? Nos, Magyarországon a terhesgondozás keretein belül biztos nem kap választ. Talán az addiktolgián...
Külföldön viszont, ahol szervezetten működik az orvosi-szociális-jogi támogatás, elég jók a tapasztalatok. A gondozásra bekerülő nőket az anyaság vállalása a józan, felelős élet felé tereli.
A probléma összetett, az abortusz maga is ellentétes vélemények kereszttüzében áll. De ettől még nem elhanyagolható a kérdés, már csak az érintettek száma miatt sem. Becslések szerint a súlyosan függő nők közül évente 50-100 esik teherbe, a hétvégi bulikban szert használó, teherbe esők száma pedig megbecsülhetetlen.
Segítségre viszont nekik is szükségük van.
A lapunkban megjelent egészségügyi cikkek tájékoztató jellegűek, azok nem helyettesítik a szakorvossal való konzultációt.
Forrás: Magyar Emberi Jogvédő Központ www.mejok.com/
D.D.L.