Életforma.hu

ÉLET-MÓD

AP: vezető, autokratikus személyiség

Mottó: Senki sem gyömöszölhető bele egyetlen személyiség-tipológiai dobozba, de mindenki egy ilyen dobozból lóg ki.

Elkezdjük tehát T. Leary személyiség-tipológiájának ismertetését. Ahogy írtam, kutatásai során a szerző - és sok munkatársa - 16 interperszonális (személyközi) alaptémát állapított meg. Ezek segítségével írta le az ilyen típusú viselkedést és magatartást, a következőképpen:    

A. vezető, irányító

            B. öntörvényű, narcisztikus

            C. versengő, másokat kizsákmányoló

            D. bűntető, ellenséges

            E. agresszív, szadisztikus

            F. lázadó, nonkonformis

            G. bizalmatlan, kétkedő

            H. önbűntető, mazochisztikus

 I.  gyenge, önalávető

J.  könnyen irányítható

K. függő, ragaszkodó

L. kooperatív

M. szeretetteljes

N. gondoskodó

O. nagylelkű

P. sikeres, csodálatot keltő magatartás jellemezhet egy-egy embert.

Két-két alaptémát összevonva 8 osztályt határozott meg Leary, mindegyiket 2 betűvel jelölve. Minden osztály két formáját is képviseli az adott interperszonális magtartásnak: a jól alkalmazkodó (adaptív) és az extrém-intenzív, patológiás, maladaptív (kóros erősségű vagy irányultságú, rosszul alkalmazkodó) formát.

            A mai dolgozatban szereplő, az A és a  P magatartás összevonásával  létrejött  "AP: vezető, autokratikus" elnevezésű osztálynál az A betű a vezető, irányító, míg a P a sikeres, csodálatot keltő magatartásra utal.

Az első szó, a "vezető" a lelkileg (mentálhigiénesen) egészséges, jól alkalmazkodó személyt; a második szó, az "autokratikus" pedig az olyan embert jelzi, aki kórosan ragaszkodik a vezetéshez, akinek mindegy, hogy milyen egységet vezet, csak vezethessen, aki a pincérnek külön jattot ad, hogy az - hangosan - doktor, főmérnök, igazgató stb. úrnak szólítsa,  tehát akivel "valami gond van".

A két viselkedés- és magatartásbeli stratégia között nem lehet éles határvonalat húzni. Lehetnek valakinek gyengéi, allűrjei (de ettől még jó vezető), és lehet valaki kitűnő szakember (akár úgy is, mint vezetőképzőt is végzett mérnök, orvos, stb.), de kórosan hatalomfüggő, despota (zsarnok), akarnok kiskirály - tehát pszichológiailag alkalmatlan a vezetői munkára.

Nézzük mindezt egy kicsit részletesebben.

Az AP-személy (mert így is jelezzük a vezető, autokratikus személyiséget) adaptív formában egy hatékony (kompetens) embernek mutatkozik, aki erőt és dominanciát sugároz, akit tervszerűség, szervezettség jellemez. Magatartásának legkonstruktívabb megnyílvánulási formája a tanítás, példaadás. A társakból, partnerekből tiszteletet, engedelmességet hív elő, mert egyszerűen megérzik, hogy vezetésre, irányításra hivatott, hogy többet tud, mint ők, hogy  jó a keze alatt dolgozni, rábízni magukat, ráhagyatkozni a tudására, tapasztalataira.

Maladaptív formában az autokratikus magatartás a jellemző a személyre. Ez abban nyilvánulhat meg, hogy minden áron fenn akarja tartja a szituáció kontrollját, túlszervezi önmaga és mások életét, fokozottan, már-már kórosan törekszik a tervszerűségre, a precizitásra, a bizonytalanság teljes elkerülésére, kizárására - mint tudjuk, megoldhatatlanul. A kontrollálhatatlan lehetőségekkel szemben ez a túlszervezettség ezért csak látszólagos, illuzórikus védelmet nyújt, a biztonságérzet tehát csak a felszínen, egyfajta autoszuggesztió formájában hat: bebeszéli magának az illető. Ez az a vezető, aki vagy az egyszerű, tanulatlan, könnyen befolyásolható embereket gyűjti maga köré (még inkább: alá), vagy igyekszik "megvenni", lekötelezni tanult, nála többet tudó munkatársait. Hatalma mindkét esetben ingatag: a butábbaktól kapott elismerés, dicséret, hajbókolás ugyanolyan kétes értékű, mint a megvett tanultak némasága, ami könnyen cinikusságba csap át. Kritikus helyzetben egyikükre sem számíthat az autokratikus vezető - aki ezt érzi is, ha nem is tudatosodik benne.

Ezért iszik, gyógyszerezi magát: feszültségét oldandó, vagy hyperszexualizál (s ez nemcsak férfiakra vonatkozik, lásd: "fehérmájú" autokratikus női vezetők), illetve fal, tömi magába az ételt. Az eredmény: pszichoszomatikus (idegi-lelki eredetű, de testi zavarokkal, tünetekkel, betegségekkel járó) panaszok, főleg szorongásos rohamok, fekélyek, bőrbetegségek, kóros elhízás, impotencia. Előfordulhatnak az én-idegenként megélt viselkedés-zavarok (Doki, ez nem én vagyok, én nem szoktam ilyen lenni): időnkénti alkoholizálás, (szerencse)játék-függőség, szexuális aberrációk. Sok közülük a kompulzív (kényszeres) személyiség. Erősen, gyakran kényszeresen azonosulnak a szülőkkel és/vagy az én-ideállal. A társakat gyengébbnek, önalárendelőbbnek tartják a ténylegesnél.

Tanácsom: aki képes felismerni, hogy akár csak részben is vonatkoznak rá a fentiek, kérje pszichológus, pszichoterapeuta segítségét. Akinek ilyen főnöke van, próbáljon váltani, de semmiképpen ne hagyja megvenni magát, vagy betörni a hajlongók kórusába.

Folytatjuk. Addig is konzultációs lehetőség:

     (06-1) 24-00-117, 06-20-950-61-33, [email protected], [email protected].


6 egyszerű tipp lakásból házba költözéshez

6 egyszerű tipp lakásból házba költözéshez 

Nőként sokat kombinálunk, ami időnként bosszantó, de néha nem is rossz szokás. Kiváltképp akkor, ha olyan szituáció előtt állunk, mint egy lakásból való költözés az új családi házba.
Hogyan őrizd meg bőröd frissességét a nyári hónapokban?

Hogyan őrizd meg bőröd frissességét a nyári hónapokban? 

Amikor a meleg napokon pihenni indulunk, mindenki szeretné a legjobb formáját hozni, és ebben a bőrünk ápolása különösen fontos szerepet kap.
Viszkok Fruzsi tippje: tartós szőrtelenítés otthon is

Viszkok Fruzsi tippje: tartós szőrtelenítés otthon is 

Az otthoni tartós szőrtelenítés egyre népszerűbb megoldás azok körében, akik szeretnének hosszú távon megszabadulni a nem kívánt szőrszálaktól anélkül, hogy időt és pénzt áldoznának drága szalonkezelésekre.
Hogyan rendezd be a hálószobád, hogy valódi pihenőszigetté váljon?

Hogyan rendezd be a hálószobád, hogy valódi pihenőszigetté váljon? 

A hálószoba sokkal több, mint egy hely, ahová aludni járunk. Ez az otthon legintimebb tere, ahol kikapcsolódunk, megpihenünk, és új energiával töltődünk fel. Éppen ezért fontos, hogy a berendezése ne csak ízléses, hanem funkcionális és kényelmes is legyen. Cikkünkben összegyűjtöttük a legfontosabb szempontokat, hogy a hálószobád ne csak szép, hanem élhető és nyugodt tér is legyen.
Hogyan szoktasd hozzá kutyádat a szobakennelhez?

Hogyan szoktasd hozzá kutyádat a szobakennelhez? 

A szobakennel sok gazdi fejében még mindig a „bezárás” fogalmával él együtt, pedig valójában épp az ellenkezője: egy jól bevezetett kennel nyugalmat, stabilitást és biztonságot ad a kutyádnak.
Így lesz stresszmentes az ételrendelés

Így lesz stresszmentes az ételrendelés 

Nőként nem mindig könnyű helytállni a mindennapokban, hiszen a munkahely mellett többnyire rájuk hárul a háztartás vezetése, a főzés és a gyereknevelés is.
Ne hagyd az utolsó pillanatra: így hozd formába a kertet nyárra

Ne hagyd az utolsó pillanatra: így hozd formába a kertet nyárra 

Amint megérkezik a tavasz, a kert újra életre kel, de csak akkor, ha mi is készen állunk rá.
Az éves megyei matrica előnyei a közlekedők számára

Az éves megyei matrica előnyei a közlekedők számára 

A 2015-ben bevezetésre került megyei matricák az elmúlt egy évtizedben egyértelműen igazolták létjogosultságukat, hiszen már jó ideje vezetik az eladási statisztikákat. Érdemes tehát megvizsgálni azt is, mi okozza ilyen mértékű keresettségüket.
Bosch: háromszor a Föld körül – 120 ezer sportkilométer 6 év alatt

Bosch: háromszor a Föld körül – 120 ezer sportkilométer 6 év alatt 

Hatodszor is a Bosch az első helyen az országos Fut a cég versenyen
Ébredő életenergia – hogyan segít a kundalini jóga a nőknek?

Ébredő életenergia – hogyan segít a kundalini jóga a nőknek? 

A kundalini jóga a kedvesség és a tudatosság jógája, ebből adódóan ideális a gyengédebb nem képviselői számára. De miben és hogyan segíthet nekünk? Hogyan járul hozzá ez a jógaforma a belső tér megtapasztalásához? Ezekre a kérdésekre keressük a választ.