Fehér foltok az asztma kezelésében
A Világmozgalom az Asztmásokért (GINA) azért választotta ezt a témát, hogy felhívja az egészségügyi szakma, a kormányok és a betegek figyelmét a még hatékonyabb és személyre szabottabb asztmakezelés szükségességére!
Magyarországon közel 200.000 ember szenved asztmában, és minden évben ez a szám közel 18.000-rel nő. Kiemelkedő az asztmás gyermekek számának gyors növekedése. Az egyes korosztályokat vizsgálva kiemelkedően magas a 20-30 évesek megbetegedése, az összes betegek 1/5-ét ez a korosztály teszi ki.
Megyei megoszlás tekintetében Fejér és Nógrád megye vezet, míg Borsod és Pest megye a gyengén "fertőzött" megyéknek számít.
Az idei asztma világnap rendezvényei arra szeretnék felhívni a lakosság és a szakemberek figyelmét, hogy -bár nagyon jó lehetőségek vannak a betegség kezelésére-az eredmények nem mindig tükrözik ezt.
A nemzetközi ajánlás szerint a jól kezelt asztmás betegeknél nem fordul elő, hogy:
- a betegnek érzékelhető asztmás tünetei vannak
- éjszaka felébred a nehézlégzés, köhögés miatt
- nincs szüksége (vagy csak nagyon minimális) rohamoldó kezelésre
- nem igényel sürgősségi ellátást (kórházi kezelést)
- nem gátolt a szokásos napi fizikai aktivitásában, tevékenységében
Az asztma gyógyítása az elmúlt évtizedben nagy fejlődésen ment át. Mára az asztma gyulladásos volta bizonyított és elfogadott tény. Így kezelésében a hörgőtágító tünet enyhítő hatása mellett a szteroid tartalmú gyulladáscsökkentőknek van kiemelkedő szerepük.
A jó hatóanyagon kívül nagymértékben befolyásolja a kezelés hatékonyságát a bejuttatás módja. Míg 10-15 éve jelentős szerepet töltöttek be a szájon át szedhető gyógyszerek, használatuk mára visszaszorult és a helyileg ható, inhalációs készítmények ( pl.: belégző porok) vették át a szerepüket. Ezen gyógyszerek célzottan, csak a tüdőben fejtik ki hatásukat, így az általuk okozott mellékhatásaik is jelentősen csökkentek.
A kezelt betegek állapotának további javulását eredményezheti, ha gyógyszeradagját rugalmasan az állapotukhoz igazítják. Ennek azért van kiemelkedő jelentősége, mert az asztma egy folyamatosan változó betegség. A tünetmentes periódusokat - egy-egy külső tényező hatására, mint pl.: stressz, fizikai aktivitás, allergén megjelenése - a betegség rosszabbodása követheti. A tünetmentes időszakban kevesebb gyógyszerre van szüksége a betegnek, míg a tünetek fokozódása alkalmával idejekorán nagyobb adagban kell a gyógyszereket alkalmazni, annak érdekében, hogy elkerülhető legyen a súlyos asztmás állapot kialakulása.
A betegszervezetek szerepe Magyarországon
Az eredményes kezeléshez nagy szükség van a beteg hétköznapokra is kiterjedő támogatására. Ebben kiemelkedő szerepe van a jól szervezett betegszervezeteknek.
Hazánkban az Asztmás és Allergiás Gyermekek Magyarországi Egyesülete (AGYME), megalapítása óta - közel 10 éve - az asztmás gyermekek és családjaik életét segíti. A kivizsgáláson, diagnosztizáláson, kezelés beállításán túl, sok segítséget nyújtanak az asztmások hétköznapjainak alakításában, mindennapi egészségükkel kapcsolatosan felmerülő problémák megoldásában.
Zempléni János az AGYME elnöke elmondta "Megalakulásunk óta mottónk szerint mindazzal foglalkozunk "ami a rendelőből kimaradt", azaz azt próbáljuk a beteg gyermekeknek megmutatni, elmagyarázni, hogy miként lehet teljes értékű életet élni a betegségük ellenére."