100-150 millió ember szenved asztmától a világon, s számuk minden tizedik év végére 50%-kal nő. Az asztma gyógyíthatatlan betegség, a diagnózis után egyetlen dolgot tehet a beteg: megpróbálja elkerülni a rohamokat.
A kezdeti nehézségek miatt sokan teljesen lemondanak a sportról, holott a rendszeres testedzés a korszerű kutatások szerint kifejezetten jótékony hatással volna rájuk. Csak figyelni kell rá, hogy mit és hogyan sportolhatnak.
A leginkább javasolt sportág az asztmásoknak az úszás. Mivel az uszoda levegője páradús és meleg az évszaktól függetlenül, a rohamok valószínűsége itt a legkisebb. A felsőtestet kiemelten eddzi, a tüdő "tágul", vagyis a bordaváz tartóizmai erősödnek. A vízszintes helyzet hatására pedig a tüdő mélyéről ürül az irritáló váladék.
Az asztmásoknak nehézségekkel kell számolniuk a száraz, hideg levegőn űzött sportok esetében (síelés, jégkorong, télen foci), mert eközben a szaporán vett levegő rögtön a szájon, és nem az azt felmelegítő orrjáratokon keresztül áramlik a tüdőbe. A hideg levegő ingerli a gyulladt hörgőket és könnyen köhögés, fulladás lehet a vége.
A szabadidős sportoknál különösen fontos a bemelegítés és a levezetés, mert ezek hozzászokni a beáramló levegő minőségének változásához.
Minden, ami nem terheli tartósan a szervezetet, máris alkalmas ara, hogy az asztmás betegek eddzék a szervezetüket. Ilyenek a szertorna, a golf, de a kocogás és kerékpározás is.
Ezzel ellentétben jó néhány extrém sport kerülendő számukra. Így például az ejtőernyőzés, siklóernyőzés, magashegyi túrázás.
Az iskolában sok gyereket ma is felmentetnek a szülők a tesi óra alól, mert látják, hogy egy kis futás után is nehezebben lélegzik. A mozgásszegény életmód azonban nem megoldás. Inkább vigyük légzésfunciós vizsgálatra, s ha az eredmények megengedik, legalább könnyített testnevelésre járassuk.
Akár sportoló is lehet belőle! Az eleinte gyenge fizikumú, asztmás gyermekek komoly teljesítményeket érhetnek el fokozatos terhelés és állandó felülvizsgálat mellett. Nem egy olyan hivatásos élsportolóról tudunk, Magyarországon és külföldön egyaránt, akik asztmájuk ellenére aktívan versenyeznek.
DDL
A lapunkban megjelent egészségügyi cikkek tájékoztató jellegűek, azok nem helyettesítik a szakorvossal való konzultációt.