A kutatók világos bizonyítékot találtak arra, hogy egyes esetekben a tompa sérülések után, bizonyos mennyiségű alkohol segíthet abban, hogy az agy képes legyen regenerálódni, felgyógyulni - írta a The Archives of Surgery, című amerikai tudományos folyóirat.
A vizsgálat több mint 1100 beteg adatait dolgozta fel, akiket egy torontói baleseti központban a működés 16 éve alatt láttak el. A fejtrauma miatt kórházba került betegek fele alkoholos állapotban volt a sérülés pillanatában. A kutatók három csoportra osztották a sérülteket: a józanoknál 36 százalékos volt az elhalálozási arány, a mérsékelt ivóknál 28, a részegeknél csaknem 45 százalék.
A különbség okára többféle magyarázattal is szolgálnak: a traumát követő órák során az agyban sokféle változás zajlik, mert az agy megpróbálja helyreállítani az eredeti állapotot. Amikor ingerület átvivő anyagok (neurotranszmitterek) tömegét bocsátja ki a sérülés korrigálására, a gyógyulás szempontjából olykor többet árt, mint használ - vélik a kutatók.
A vizsgálat eredményei arra engednek következtetni, hogy az alkohol esetleg jótékonyan lassítja az említett ingerület átvivő anyagok egy részének a kibocsátását. Ezt a feltételezést támasztják alá azok a korábbi vizsgálatok, amelyek szerint nem csak az alkohol, hanem a koffein hatására is kevésbé súlyos lefolyású lehet az agyvérzés (a stroke).
Természetesen az új eredmények fényében sem kérdőjelezi meg senki, hogy aki ittasan vezet, nagy valószínűséggel fogja balesetben veszíteni életét. A szakemberek szerint a baleseteket követő minden harmadik haláleset az alkohol számlájára írható, mivel részegen rosszabb a motoros ügyesség, a helyzet megítélése, hosszabb a reakcióidő, ezért szinte minden elképzelhető módon megnövekszik a balesetek esélye. A magas véralkohol szintű pácienseknél előforduló magas halálozási arány magyarázata az, hogy az ital hatására a súlyos sérülést követő sokkból a szervezet nem tud kijönni.
forrás: www.informed.hu