Az Egyesült Királyság zsidó közösségének vezetői a január 27-i holokauszt-emléknapot arra is fel kívánják használni, hogy felhívják a figyelmet a kínai hatóságok által üldözött ujgurok sorsára, mondván a zsidóknak erkölcsi kötelességük, hogy felemeljék a szavukat a muzulmán vallású népcsoport ellen elkövetett kegyetlenkedések ellen.
Az angliai zsidó közösség vallási vezetői, holokauszt túlélők próbálnak így nyomást gyakorolni az Egyesült Királyság kormányára, hogy képviseljenek sokkal egyértelműbb és határozottabb álláspontot az ujgurokkal szembeni brutális kínai bánásmóddal szemben.
A miniszterelnökhöz intézett levelében Marie van der Zyl, a brit zsidók szervezetének elnöke úgy fogalmazott: "Közösségként mindig is komolyan mérlegeljük, hogy a holokauszttal bármiféle összehasonlítást tegyünk." Ugyanakkor felfedezhető hasonlóság aközött, ami most Kínában történik, és aközött, ami a harmincas, negyvenes években történt a náci Németországban.
A közösség ezért is sürgeti a brit miniszterelnököt, Boris Johnsont, mondván, ami most Kínában az ujgurok ellen zajlik, korunk egyik legfelháborítóbb, emberjogokat sértő cselekménye.
A holokauszt emléknap alkalmával a René Cassin zsidó emberi jogi szervezet (René Cassin társszerzője volt az emberi jogok egyetemes nyilatkozatának, melyért Béke Nobel-díjat is kapott) egy olyan, több egyház részvételével zajló rendezvényt tartott, melyen a fő téma a kínai hatóságok által átnevelő táborokba zárt több, mint egymillió ujgur tarthatatlan helyzete volt. A rendezvényen részt vett Canterbury korábbi érseke is - írja a The Guardian.
Mia Hasenson-Gross, a René Cassin nevét viselő emberjogi szervezet ügyvezető igazgatója szerint az, hogy a holokauszt emléknapon egy másik üldözött népcsoport tarthatatlan helyzetére világítanak rá, a zsidó közösség számára is fontos tett. Ahogy fogalmazott, „mi ott voltunk, és mindezt korábban személyesen is megtapasztaltuk. A különbség most annyi, hogy van még idő cselekedni. A zsidóknak erkölcsi tekintélyük és erkölcsi kötelességük, hogy most megszólaljanak. Soha többé ne hallgassanak se a civilek, de a döntéshozók úgy, mint a 30-as években.”
Jonathan Wittenberg rabbi, az eseményen azt mondta „Saját népünk sorsán megtanultuk, mit jelent az üldöztetés. Erkölcsileg védhetetlen, ha hallgatunk, amikor bűncselekményt követnek el egy másik nép ellen. Az Egyesült Királyságbeli zsidó közösség nem tett meg mindent, hogy felemelje a szavát az ujgurok elleni jogtiprásokkal szemben - mondta Wittenberg, akinek rokonai közül sokakat Auschwitzban öltek meg.
Legutóbb az angol parlamentben elbukott az kezdeményezés, mely arra kötelezte volna a kormányt, hogy vizsgálja felül mindazon országokkal a megkötött kereskedelmi megállapodást, melyek esetében felmerül a népirtás, és egyéb jogtiprások gyanúja. Bár az előterjesztést több vallási csoport is támogatta, ám az még sem nyerte el a képviselők többségének szavazatát.
A parlamenti vita előtt a Jewish News egy igencsak szokatlan hangvételű címlappal jelent meg, miszerint „néhány kérdés (...) sürgetőbb lehet, mint az ujgur muszlimok ellen jelenleg zajló emberi jogi atrocitások…”.
Justin Cohen, a lap szerkesztője elmondta: „A holokausztoktatás ma két dologra helyezi a hangsúlyt. Egyrészt, hogy a fiatalok azonnal tegyék szóvá, ha bárhol, bárkivel szemben a diszkrimináció legkisebb jelét is tapasztalják. Másrészt, hogy a zsidók üldözése nem a gázkamrákkal kezdődött!”
A múlt héten a leköszönő amerikai külügyminiszter, Mike Pompeo, de Biden új külügyminisztere Anthony Blinken is kijelentette, hogy Kína folyamatos népirtást követ el az ujgurok ellen.
A jelentések szerint ujgurok és más muszlimok vallású kínai polgárok millióit zárják koncentrációs táborokba (melyeket a kínai hatóságok előszeretettel neveznek átnevelő táboroknak), hogy ott kínzásokkal, éheztetéssel, a nők megerőszakolásával és egyéb brutális cselekedetekkel kényszerítsék őket eredeti identitásuk feladására.
Kína természetesen ragaszkodik a hivatalos propaganda által is sulykolt állításához, miszerint a fegyveres ujgur szeparatisták nyugtalanságot szítanak az országban, és veszélyeztetik az ország egységét.