A függő magatartás felelőtlen és irracionális, mivel az áhított drog megszerzése érdekében a függő bármit kockáztat.
Orvosi értelemben a függőség fogalmát olyan fizikai tünetekkel kötik össze, mint a toleranciaszint, vagy az elvonási tünetek. A függő szokásai pedig kihatnak családi és szociális kötelezettségeire is.
Az endorfin vagy a dopamin felfedezése nagyban hozzájárult az édes íz idegi értelmezését és a függőséget összekapcsoló teóriák kialakulásához. A képalkotó eljárások fejlődésével lehetőség nyílt az idegi reakciók további vizsgálatára is. Pl. tartós elhízásban szenvedő egyének PET-szken (Pozitronemissziós Tomográfia) vizsgálata során hasonló idegi reakciókat tapasztaltak, mint a drogfüggők esetében. Ám a függés itt nem kifejezetten az édes ízhez, hanem általában az élelmiszerekhez köthető.
A cukor nem tartalmaz olyan kifejezetten függőséget eredményező mérgező alkotóelemet, mint a kokain, heroin, vagy a crack. Jogosan vizsgálják azonban, hogy bizonyos élelmiszerekhez kapcsolódó ízélmény, nem súlyosbítja-e az elhízást, vagy a pszichés alapokon nyugvó bulimia nervosát, a már érintett betegeknél.
A többség esetében az édes íz, csupán örömérzetet társít az élelmiszerekhez, sem fizikai, sem pszichés függőséget nem okoz.
Nestlé Életmód Iránytű novemberi hírleveléből