Életforma.hu

ÉLET-MÓD

Az Eysenck- modell

Mottó: Senki sem gyömöszölhető bele egyetlen személyiség-tipológiai dobozba, de mindenki egy ilyen dobozból lóg ki.

Tizedik alkalommal olvashatnak az ön- és partnerismeret elsajátítását megkönnyítő tipológiákról. A könnyebb összefoglalás és szemléltetés érdekében egy olyan ábrán tanulmányozhatják az eddig kifejtetteket, amely szinte minden fontosabb osztályozást tartalmaz. Készítője Eysenck angol pszichológus, a szakma egyik nagy integrátora.

A belső kisebb körben a Hippokrátesz, majd Galeneus műveiben megfogalmazott, általam a közelmúltban Kant interpretációjában ismertetett négy temperamentum látható, mint a személyiség-tipológiai iskolák alapja. E tipológia megalapozottságát jellemzi, hogy a 20. században Wundt, a kísérleti pszichológia megalapítója modern lélektani alapvetést adott erről a típustanról, a neuro-fiziológus Pavlov (a feltételes reflex egyik válfajának kidolgozója) pedig ideg-élettanilag igazolta a vérmérséklet-típusokat. A kördiagram vízszintes tengelyén a Jung által kidolgozott introvertált - extrovertált személyiség-dimenzió látható, ily módon is jelezve, hogy e dimenzió (mint legutóbb is írtam) a két-két temperamentum "összevonásával" keletkezett.

Az ábra függőleges tengelyének két végpontja a stabil - kiegyensúlyozatlan típus-párt mutatja, Eysenck felfogása szerint nem körülhatárolt osztály tagjainak tekintve e típusokat, hanem csak a dimenziók, illetve kontinuumok végpontjainak. Láthatjuk, hogy minél stabilabb (vagy kiegyensúlyozatlanabb) valaki, annál kevésbé jellemző rá, hogy intro- vagy extrovertált - és ez persze fordítva is igaz: minél intro- vagy extrovertáltabb egy személy, annál kevésbé jellemzi őt, hogy stabil-e vagy kiegyensúlyozatlan.

Érdemes ugyanakkor egy-egy jelző mentén figyelemmel kísérni, hogy a stabilitás  csökkenésével milyen minőségek mentén válik az illető extro- vagy introvertálttá - és az intro- vagy extrovertált ember milyen tulajdonságok következtében válhat kiegyensúlyozatlan személlyé. Nézzük most meg az ábrát. A függőleges tengely alsó és felső végpontjához - képzeletben - el tudunk helyezni még néhány olyan személyiség-dimenziót, amely azért nem szerepel az Eysenck modellben, mert annak elkészítésekor még nem volt kidolgozott.

Az ábra  aljára helyezhetjük el - gondolatban - belső kontroll attitűddel és legtöbbször facilitáló szorongással  jellemezhető személyeket: ők is stabilak, és (annak függvényében, hogy intro- vagy extrovertáltak) a "nyugodt" és a "kiegyensúlyozott", illetve a "vezetőképes" és a "gondtalan" jelző illik rájuk.

A kördiagram tetejére - a kiegyensúlyozatlan kategória közelében - a külső kontroll attitűd és a vele jellemzően együttjáró (szignifikánsan korreláló) debilizáló szorongás írható fel gondolatban, most is az intro- vagy extroverzió függvényében a "szeszélyes" és a "szorongó", illetve az "érzékeny" és a "nyugtalan" szavak fölé.

Ha elgondolkozunk kissé az ábrát szemlélve, megerősödhet az optimizmusunk. Hiszen fehéren-feketén látható, hogy a velünk-született intro- vagy extroverzió csak ebből a szempontból "tesz sínre" bennünket. Egy introvertáltnak született gyerekből - mint láthatjuk - lehet a későbbiekben stabil vagy kiegyensúlyozatlan, belső- vagy külső kontrollos óvódás, iskolás és akár felnőtt is; jellemezheti őt ennek alapján facilitáló vagy debilizáló szorongás... és ugyanez elmondható a született extrovertáltról is!

Nincs tehát okunk sorsszerűségről, eleve elrendeltségről keseregni - később az asztrológiai tipológiával kapcsolatban is kifejtjük, mert kifejthetjük majd ezeket a gondolatokat.

A következő epizódokban a 20. század egyik nagyformátumú, szociál-pszichiátriai (!) kutatásokat is folytató szakemberének, Timothy Learynek a rendszerét tanulmányozzuk majd. Leary interperszonális  diagnosztikát és tipológiát dolgozott ki - vagyis a személyközi kapcsolatok szemszögéből ismerhetjük meg önmagunkat és a partnert az ő rendszere alapján. Tehát folytatjuk.

Addig is konzultációs lehetőség:

Tel.: (06-1) 24-00-117, 06-20-950-61-33, E-mail: [email protected], [email protected].


6 egyszerű tipp lakásból házba költözéshez

6 egyszerű tipp lakásból házba költözéshez 

Nőként sokat kombinálunk, ami időnként bosszantó, de néha nem is rossz szokás. Kiváltképp akkor, ha olyan szituáció előtt állunk, mint egy lakásból való költözés az új családi házba.
Hogyan őrizd meg bőröd frissességét a nyári hónapokban?

Hogyan őrizd meg bőröd frissességét a nyári hónapokban? 

Amikor a meleg napokon pihenni indulunk, mindenki szeretné a legjobb formáját hozni, és ebben a bőrünk ápolása különösen fontos szerepet kap.
Viszkok Fruzsi tippje: tartós szőrtelenítés otthon is

Viszkok Fruzsi tippje: tartós szőrtelenítés otthon is 

Az otthoni tartós szőrtelenítés egyre népszerűbb megoldás azok körében, akik szeretnének hosszú távon megszabadulni a nem kívánt szőrszálaktól anélkül, hogy időt és pénzt áldoznának drága szalonkezelésekre.
Hogyan rendezd be a hálószobád, hogy valódi pihenőszigetté váljon?

Hogyan rendezd be a hálószobád, hogy valódi pihenőszigetté váljon? 

A hálószoba sokkal több, mint egy hely, ahová aludni járunk. Ez az otthon legintimebb tere, ahol kikapcsolódunk, megpihenünk, és új energiával töltődünk fel. Éppen ezért fontos, hogy a berendezése ne csak ízléses, hanem funkcionális és kényelmes is legyen. Cikkünkben összegyűjtöttük a legfontosabb szempontokat, hogy a hálószobád ne csak szép, hanem élhető és nyugodt tér is legyen.
Hogyan szoktasd hozzá kutyádat a szobakennelhez?

Hogyan szoktasd hozzá kutyádat a szobakennelhez? 

A szobakennel sok gazdi fejében még mindig a „bezárás” fogalmával él együtt, pedig valójában épp az ellenkezője: egy jól bevezetett kennel nyugalmat, stabilitást és biztonságot ad a kutyádnak.
Így lesz stresszmentes az ételrendelés

Így lesz stresszmentes az ételrendelés 

Nőként nem mindig könnyű helytállni a mindennapokban, hiszen a munkahely mellett többnyire rájuk hárul a háztartás vezetése, a főzés és a gyereknevelés is.
Ne hagyd az utolsó pillanatra: így hozd formába a kertet nyárra

Ne hagyd az utolsó pillanatra: így hozd formába a kertet nyárra 

Amint megérkezik a tavasz, a kert újra életre kel, de csak akkor, ha mi is készen állunk rá.
Az éves megyei matrica előnyei a közlekedők számára

Az éves megyei matrica előnyei a közlekedők számára 

A 2015-ben bevezetésre került megyei matricák az elmúlt egy évtizedben egyértelműen igazolták létjogosultságukat, hiszen már jó ideje vezetik az eladási statisztikákat. Érdemes tehát megvizsgálni azt is, mi okozza ilyen mértékű keresettségüket.
Bosch: háromszor a Föld körül – 120 ezer sportkilométer 6 év alatt

Bosch: háromszor a Föld körül – 120 ezer sportkilométer 6 év alatt 

Hatodszor is a Bosch az első helyen az országos Fut a cég versenyen
Ébredő életenergia – hogyan segít a kundalini jóga a nőknek?

Ébredő életenergia – hogyan segít a kundalini jóga a nőknek? 

A kundalini jóga a kedvesség és a tudatosság jógája, ebből adódóan ideális a gyengédebb nem képviselői számára. De miben és hogyan segíthet nekünk? Hogyan járul hozzá ez a jógaforma a belső tér megtapasztalásához? Ezekre a kérdésekre keressük a választ.