Az illatok közvetlenül hatnak lelkiállapotunkra: a rossz hangulatot, nyomott munkahelyi vagy otthoni atmoszférát egy parfüm élénkítő illata meglepően gyorsan megváltoztathatja.
Az illatok által kiváltott hatások alapján az illem is behatárolja a parfümhasználatot: minél hivatalosabb az alkalom és a környezet, annál könnyebbnek, kevésbé feltűnőnek kell lennie a parfümnek. Nappal a kisebb töménységű illatokat javasolják (Eau de Cologne, Eau de Toilette). Meleg évszakokban a friss, pezsgő virágos jellegűek, télen a fűszeresebb nehezebb illatok ajánlottak. Természetesen a parfümválasztásban is az egyéniség a döntő: az ízlés, temperamentum és mindenkori hangulatunk befolyásolja a választást.
Általános szabály, hogy tartózkodjunk a túlzott mértékű illatosítástól. Rendkívül zavaró lehet mások számára, ha valaki "illatcsíkot húz maga után". Ennek a jelenségnek egyik oka, hogy egy-egy illathoz az orr hamar hozzászokik, és már nem érezzük mindennap használatos parfümünk illatát. Álljunk ellen a kísértésnek: egy-egy csepp vagy egy fújás biztosan elegendő!
Figyelembe kell még venni a parfüm illatérvényesülési idejét, ami azt jelenti, hogy a parfümöt felépítő különböző összetevők időben eltolódva fejtik ki illatukat. Az első benyomást az úgynevezett fejjegy adja, amit mintegy 15-20 perc elteltével a szívjegy vált fel. A bázisjegyet, vagyis a parfüm lényegét csak körülbelül fél óra elteltével érezzük meg - ez az a jegy, amelyet még órákig érezni.
A parfüm, kölni vásárlása során is érdemes a minőséget választani, hogy ne érhessen kellemetlen meglepetés. A márkás parfümök gazdaságosabbak, illatuk diszkrétebb ám tartósabb, nem változik meg az idő múlásával.