A 2007-es budapesti Operabál díszvendégeként nagyestélyi helyett piros koktélruhában megjelenő sztár környezettudatos honlapjára hetente új kisfilmet tölt fel zöld életvezetési tanácsokkal. A szófáját pedig rendszeresen locsolja: zuzmót növeszt rajta, amit a házánál lévő szikla alól szedett ki.
Az amerikai demokráciát hagyományosan heroizmus hajtja, annak is gyakran a melldöngető formája. Arrafelé bevett szokás a 19. századi filozófus, Henry David Thoreau írásaiban propagált „polgári engedetlenség” ideáját odáig vinni, hogy az aktivisták magánterületet sértő vagy gazdasági tevékenységet megakasztó ülősztrájkokon letartóztattatják magukat, hogy így hívják fel a nyilvánosság figyelmét egy problémára. Martin Sheen, Susan Sarandon és sokan mások folyamodtak ehhez az eszközhöz – a színészek általában erősen emocionálisak, ezért könnyen és nagy hévvel reagálnak a közügyekre. Hannah-nak szintén vannak érdekes pillanatai: megissza az etanolt, amivel a kocsiját hajtja, és megnyalja a tank tárcsáját, hogy bizonyítsa, milyen tiszta a folyadék, amit beletölt.
A Fierce Light című dokumentumfilm megörökítette egyik akcióját: 2006-ban tiltakozott az ellen, hogy Los Angeles belvárosában bezárjanak egy organikus farmot – az USA legnagyobb ilyen jellegű városi parcelláját –, kivágják a rajta lévő ötszáz fát, hogy a 350 termelő által ingyenesen használt, 5,6 hektáros telekre raktárépületet húzzon fel a tulajdonos. Több színész is kijött a helyszínre interjút adni, de Hannah maradt. Fogta magát, felmászott az egyik fára, és három hétig ott lakott. Hannah már-már önkívületben kapaszkodott a fatörzsbe, amikor a darus kocsival magasba emelkedő rendőrök leszedték onnan, és letartóztatták. „Ha megragad egy ügy, nem tudok ellenállni. Ha képes lennék rá, okosabban cselekednék” – magyarázta ösztönösségét.
Az eset óta zöld szervezetek százai ostromolják, hogy segítse az ügyüket. Nem is hazudtolta meg magát: 2009-ben harminc aktivistával egyetemben ismét bilincset raktak a kezére Nyugat-Virginiában, a hegycsúcsokat megskalpoló, erdőket kiirtó földfelszíni bányászat elleni demonstráción (a térségben több mint ötszáz hegy csúcsát dózerolták le). Akkor is szónokol, ha a bányászcsaládok jól lekiabálják, mondván, a megélhetésüket veszélyezteti a kampány. Nemrég egy forgatócsoporttal utazott a hírhedt Sea Shepherd hajó fedélzetén, amely szándékos karambolokkal sebesíti meg a delfin- és bálnavadászó japán állami flottát.
Külseje alapján annak tűnik, de nem naivatípus. A nevében és arcában rejlő piaci értékkel is tisztában van: 2008-ban beperelt egy céget, amiért engedélye nélkül használtak egy róla készült fotót a hibrid motorbiciklijük népszerűsítésére. A színésznő nemrég egy interjújában azzal állt elő, szívesen felhagyna a színészettel, hogy kizárólag aktivistaként működjön. Kiválasztotta új célközönségét: az átlagamerikai polgár agyát akarja megdolgozni, aki a Super Bowl közvetítéseit bámulja, és semmit sem tud a klímaváltozásról.
Kriston László
Fotó: kinopoisk.ru