Bár mára fellazultak az üzleti öltözködés szabályai, van néhány megkerülhetetlen alapszabály, amit minden üzletembereknek, hivatalnoknak valamint közszereplőnek illene tudnia. Részben éppen a fellazult üzleti öltözködési szokások miatt egyre több üzleti esemény meghívójában olvasható a Dress Code kifejezés és utána az öltözet egyszavas, angol megfelelője, melyben leírják az ajánlott öltözéket. A Dress Code ezen túlmenően abban is segít eligazodni, hogy milyen alkalmakkor mit illik viselni:
Casual: „lazán elegáns”
Ebben az esetben nincsenek megkötések, ránk bízzák, hogy mit viseljünk. A casual magyar megfelelője, a hétköznapi kifejezés lehet. Széles körben, különösen a városi üzletemberek körében elterjedt ez a kényelmes viselet, melyben jól megfér egymás mellett a farmer inggel és zakóval, vagy éppen a vászonnadrág rövid ujjú inggel, pólóval. Informális üzleti megbeszélések, délutáni bulik kényelmes viselete ez. Azonban formális találkozókra nem javasolt ez az öltözék.
Informal: „hétköznapi elegancia”
Ez az előírás bár nem igényel különleges öltözéket, azért égsem jelent egyet a Casuallel. Itt a farmer és ing párosítás már nem megengedett. Az urak viseljenek öltönyt, nyakkendőt, a hölgyek pedig kosztümöt. A dolgos hétköznapokon és esti rendezvényeken ez a legjobb választás.
Business Formal: „üzleti elegancia”
Férfiaknál sötét öltöny és nyakkendő viselését jelenti, a hölgyek tekintetében pedig a koktélruha, elegáns kosztüm az elfogadott. Ezt a Semi-Formal néven is nevezett öltözéket - ha nincs más kikötés - szinte mindig viselhetjük akár esti üzleti rendezvények, vacsorák alkalmával is.
Formal és Black Tie: „báli elegancia”
A Formal, elegáns viselet mely bálokra jellemző. Fekete szmoking, fekete csokornyakkendő alkotja, az uraknál fehér ing helyett elfogadott a fekete is és akkor a nyakkendő nem kötelező, a hölgyeknek pedig nagyestélyit illik viselni.
A Black Tie szintén a bálok viselete, fekete szmoking, fekete csokornyakkendővel , míg a hölgyektől az estélyi, kesztyű nélkül, ujjatlan hosszú ruha, melyet viselhetnek stólával vagy kiskabáttal, de lehet rövid koktélruha is, attól függően, hogy milyenek a helyi szokások, vagy hány órakor van maga az esemény.
White Tie: „a legelegánsabb”
E kifejezés a legelegánsabb események meghívóin szerepel. Az uraknak a következő öltözetet foglalja magában: frakk, nadrág, fehér ing, fehér mellény, fehér csokornyakkendő, a hölgyeknek pedig a nagyestélyit, könyékig érő kesztyűvel kiegészítve. Ilyen öltözetet azonban csak különösen exkluzív eseményekkor kívánnak a közönségtől.
Mit nem viselhet soha egy üzletember?
„Üzletemberként soha nem ajánlatos hivatalos megjelenésekkor rövidnadrágot, fehér zoknit, szandált vagy sportcipőt és öltönyhöz rövid ujjú inget viselni, mert nem illik: slampos, hanyag megjelenést kölcsönöz”- mondta Békés Zoltán a MrSale.net öltönyüzlet tulajdonosa. Hozzátette: ha nem tudjuk pontosan, hogy milyen helyre érkezünk, akkor járunk a legjobban, ha elegánsabban öltözünk túl, mint ha alul.
Békés Zoltánról
Békés Zoltán közgazdász, a MrSale Öltönyüzlet tulajdonosa. Húsz éve dolgozik az öltönykereskedelem területén. Nevéhez fűződik a McGill öltönymárka létrehozása, majd része volt a Roland-McGill Divatház Rt. megalapításában, ahonnan később kivált.
A MrSale Öltönyüzletet 2001-óta működteti, mely nemzetközi mércével is kimagasló szolgáltatásairól és kiszolgálásáról ismert.
Küldetése, elérhető árú, minőségi, elegáns ruházattal ellátni a magyar üzletembereket, ezzel hozzájárulva az üzleti kultúra fejlődéséhez Magyarországon.
www.MrSale.net