A gyógynövények rendkívül sokféleképpen alkalmazhatók: külsőleg hideg- vagy meleg borogatásként (például kamilla, zsálya), fürdők elkészítéséhez (levendula, citromfű, rozmaring, cickafarkfű), sebek, bőrbetegségek kezelésében pakolásként kötésekhez (csalán), száj- és toroköblítéshez (cserszömörce), intim zuhanyokhoz és inhaláláshoz. Mindezek mellett a gyógynövények legelterjedtebb és legkedveltebb felhasználási módja még ma is a gyógyteák készítése, melyek több évszázada szolgálják az emberek egészségét.
Legádázabb ellenségünk az akne, ismertebb (és utálatosabb) nevén: a pattanás. Természetesen a pattanás ellen a legjobb védekezés a helyes táplálkozás, és a sok folyadék, melyek hatást gyakorolnak a bőr állapotára. Ha azonban egyik reggel mégis ott éktelenedik egy az orrunk hegyén (vagy bárhol máshol), a gyermekláncfű gyökeréből készült főzet sokat segíthet. Régi füvészkönyvekben az áll, hogy a nők gyakran használták ezt a főzetet szépségápoló szerként, arcukat és szemüket mosták vele, ezáltal a bőr tisztábbá és hamvasabbá vált.
Hajápoláshoz legkiválóbb a kamillafőzet (főként szőkéknek). Kamillás hajmosás után a haj fényes és csillogó lesz, de nem túlzás azt mondani, hogy a kamilla mindenre jó gyógynövény. Ugyanúgy segít bármilyen jellegű gyulladásnál, fertőtlenítő, bőrnyugtató hatása közismert. Idegnyugtató és görcsoldó hatása áldás egy-egy kimerítő nap után.
Visszatérve a hajápoláshoz, hajhullás ellen diólevél-főzettel ajánlatos bedörzsölni a fejbőrt. A diófa levele a kamilla után a másik Jolly Joker a gyógyfüvek között. Gombás fertőzések kezelésére kiváló, nyugodtan irrigálhatunk is vele, persze mértékkel, különben teljesen kimossuk a hüvely természetes baktériumflóráit. Igen hatásos szer emésztési zavarok kezelésére, illetve vértisztító hatású. Korpásodás ellen a mezei zsurlóból készített "sampon" a legeredményesebb.
Egyetemes gyógyszer az összes női bajra a palástfű. Már a német elnevezése (Frauenmantel = "női kabát") eleve jelzi, hogy mindenekelőtt nőknek való gyógynövényről van szó. Segít a menstruációs zavarok, fehérfolyás, alhasi panaszok és klimaxos rosszullétek esetén. Szülés utáni sérülések, nehezen szülő nőknél alhasi petyhüdtség, a méhszalagok megerősítésében igen hasznos a palástfű.
Hasonlóképp női betegségek, vagy inkább úgy mondom, leginkább nőket sújtó betegségek kezelésére ajánlatos a cickafark.Minden szempontból a lehető legkedvezőbben befolyásolja a női medence szerveit. Legyen szó felfázásról, hólyaghurutról, vagy akár a legkomolyabb méh vagy pete daganatos megbetegedéseiről, a cickafarkfű tea és ülőfürdő valóban csodákra képes. A tea rendszeres fogyasztásával teljesen megszűntethető a migrén. Fejfájásra hatásos még a csalánteát kortyolgatni. Persze egyiket sem lehet túlzottan finomnak nevezni, de némi ízesítéssel (az egészség jegyében természetesen mézzel és nem cukorral!) könnyedén fogyasztható, például a csalán tea szerintem kifejezetten kellemes.
Az életmódváltozással együtt járó, napjainkban gyakori betegség a visszér. Ennek megelőzésére, illetve csökkentésére elsősorban a körömvirágtea és kenőcs alkalmazása ajánlatos. A körömvirág javítja a keringést, vértisztító hatású és elősegíti a sebek gyógyulását. Kenőcs formája segítség lábgombásodás ellen is. Műtéti hegek gyógyulását nagymértékben segíti, figyelmébe ajánlom ezt plasztikai műtét, vagy más operáció előtt/után állóknak. Hatására a hegek szinte nyomtalanul begyógyulnak. Mellrákban szenvedőknek is csodaszer a körömvirágtea, napi több literes fogasztással.
Végül fáradtságra, kimerültségre a veronika és a zsálya szerepel a nagy könyvben, de relaxáló, nyugtató hatású még a levendula, citromfű is, főként fürdő formájában.
A teljesség igénye nélkül próbáltuk összeszedni nektek a gyógyírt a leggyakoribb problémákra, reméljük sikerrel. Ha mégsem találtátok meg a megfelelő kezelést, bátran lapozzátok fel a fent említett kézikönyvet, sikerrel fogtok járni!