A szindróma lényege, hogy banális fejsérülés következtében a sérülést szenvedett személy állapota átmeneti tünetmentes periódus után hirtelenés sokszor nagyon gyorsan súlyos állapotba kerül.
A szindróma régóta ismert az egészségügy köreiben, ezért tartanak megfigyelés alatt minden fejsérülést elszenvedett személyt átlagosan 24 óráig. A jelenség oka, hogy a fejsérülést kiváltó ok olyan elváltozásokat okoz a koponyán belül, amely kezdetben nem ad tüneteket, viszont később gyors állapotromlást, súlyos tüneteket produkál, nem egyszer halálos kimenetellel végződik.
Változatos tünetek, súlyos következmények
Például a sérült fejfájásra kezd panaszkodni, romlik a látása, beszéde, mozgása, gondolkodása megváltozik, tudata elhomályosul, kómába esik.
A tünetek igen változatosak lehetnek és a lefolyásuk sem egyforma: jelentkezhetnek hamarabb, később, enyhébb vagy súlyosabb formában, illetve az állapotromlás lehet gyors vagy lassú. A nyúltvelői képletek sérülése következtében leállhat a légzés, keringés, és a sérült agyhalál állapotába kerül.
A talk and die szindróma kiváltója lehet a fejsérülés következtében kialakuló epidurális vagy subdurális vérzés (vérzés a koponya és az agyállomány közötti térben).
Epidurális vérzéskor a vérzés a koponya és az agyat borító agyburkok, subdurális vérzés esetén a vér az agyburkok és az agyállomány között halmozódik fel. Agyi vagy agyalapi artéria megrepedése is állhat a háttérben.
A verőerek megrepedése végzetes lehet
A verőerek megrepedése ilyen esetben előzetes, fel nem ismert kórállapotok talaján alakul ki. Ha az artéria fala valamilyen ok miatt vékonyabb, egy esetleges sérülés következtében könnyebben átszakad, ezzel agyvérzést okozva. Az artárián található kiöblösödés (aneurysma) is megrepedhet.
A cikk folytatása: