Gondolom, már a telefonod sem mutat harminc nem fogadott hívást egyszerre, ha tíz percig nincs veled...
Tényleg hosszú ideig készültünk erre a két napra, mert ahogy korábban is mondtam, világbajnokság már volt nálunk, világkupa még sohasem! Egy különleges nemzetközi verseny volt ez a két nap, amit a magyar kung-fu sportág és a szakszövetség közös erővel szervezett.
Honnan érkeztek versenyzők?
A világ különböző országaiból és városaiból, például: Olaszországból, Oroszországból, Kuvaitból, Hong Kong-ból, de nemcsak versenyzők, hanem nagymesterek és edzők is eljöttek bemutatót tartani. Összesen 25 országból érkeztek hozzánk a vendégek.
A tanítványaiddal milyen stílust képviselsz a kung-fu-ban?
A hét csillag sáska stílust. Ez egy 400 éves rendszer és minden olyan jegy megvan benne,
ami a hagyományos kung-fu rendszerekben megtalálható. Vannak benne pusztakezes formagyakorlatok, fegyveres technikák (14 fajta fegyvert tartalmaz ez a stílus), meditációs technikák és légzőgyakorlatok egyaránt. Mesterem, aki sajnos már nincs közöttünk, húsz évvel ezelőtt alakította ki ezt a stílust Magyarországon, ennek volt tavaly egy jubileumi ünnepe.
Miért alakult ki a harcművészetben ennyiféle stílus?
A kínai harcművészet több ezer éves múltra tekint vissza. Ennyi idő alatt egyrészt volt rá lehetőség, hogy különböző változatok alakuljanak ki, másrészt a hagyományos harcmestereket mindig az vitte előbbre, hogy hatékonyabbak akartak lenni az ellenfélnél és az elődeiknél egyaránt, így persze folyamatosan különböző módszereket keresgéltek.
Az egyenes ütést például nem lehet sokféleképpen megütni. Magának a technikának két-három formája van, de hogy azon belül milyen az "árnyéka" az egyenes ütésnek, az már több ezerféle lehet, mint ahogy íróból is sok van, mindegyik tollal ír, de máshogyan fog minden toll.
Milyen főbb ágazatok vannak?
A kung-fu stílusokat fel lehet osztani külső és belső stílusokra, észak és déli stílusokra.
A külső az izometrikus energiát használja fel, a fizikális energia által történő különböző edzésmódszereket helyezi előtérbe, a belső rendszerek pedig inkább az energiával való munkát részesítik előnyben. Ez nem jelenti azt, hogy bármelyik rendszer nem ugyanarra a szintre jutna, csak más a megközelítése.
A belső tartásnak, a gondolatnak, a logikának, vagy az erőnek, az izmoknak van nagyobb szerepük a harcművészetben?
Úgy gondolom, hogy inkább a kiegyensúlyozott fejlődésnek, és ebben mindkettő benne van. A mai társadalom inkább a fizikális oldal felé hajlik, egyre jobban, pedig a hagyományok azt mondják, hogy a külső és a belső oldalt egyaránt fejleszteni kell!
Mégis, hogyan lehet a belső oldalt tanítani? Hogyan lehet átadni több évszázad tudását?
A belső oldalnak is többféle megnyilvánulása van, nemcsak egyfajta szellemi, lelki, spirituális fejlődést jelent, hanem belső energiafejlesztést is, több oldalról lehet megközelíteni.
A harcművészetben a harcművésznek az energetikai oldalt kell erősíteni.
Miből állnak az edzések nálatok?
Ez mindig attól függ, hogy milyen időszak van. A világkupa miatt most a harc volt előbbre helyezve, hiszen különböző harci rendszerekben indultak a tanítványaim, ezért most ezt gyakoroltuk. A legjobb edzésmódszer, a hagyományos szerint, úgy kell edzeni, ahogy az évszakok engedik, tehát a különböző évszakoknak megfelelően. Nyáron például nem szabad túlságosan pörgős órákat tartani, vagy túlságosan nagy súlyokat emelni. Ugyanez vonatkozik télre is, hiszen ha ilyenkor edzőterembe megy az ember, tudjuk, hogy legalább félóra kell ahhoz, hogy az izmok olyan állapotba kerüljenek, hogy gyors, dinamikus munkára legyenek képesek, de sohasem lesz olyan gyors télen, mint ősszel. Tavasszal és ősszel lehet nagyon pörögni!
Igaz az, hogy a kábítószerről való leszokásban is segíthet a kung-fu?
Van egy kutatás jelenleg Magyarországon, ennek a mostani eredményei szerint a különböző légzőgyakorlatok és a mozgás ugyanúgy segíthet a kábítószerről való leszokásában, mint ahogyan a depresszióban, vagy egy nagyobb trauma után segítséget nyújthat.
Elképzelhetőnek tartod, hogy pár év múlva speciális tanfolyamok, edzéstervek és technikák lesznek ötvözve a harcművészettel erre?
Bízom benne, hogy létrejön. Egyelőre kutatnak és dolgoznak, de jók az eredmények.
Kérdés, hogyan fogadják majd az emberek, hiszen manapság minden üzletnek számít.
Ahogy elnézem, rengeteg "mester" és "ágazat" lett az utóbbi időben, úgy tűnik, bárki lehet tanító három hónap alatt, és vezethet nagy csoportokat...
Ez valóban komoly probléma, de nemcsak Magyarország problémája, és nemcsak a harcművészetek terén. Sajnos még ebben a cipőben járunk, sok önjelölt magasképességű vezető lett hirtelen és túl rövid ideig tanulnak az edzők is.
Mikor lehet valakiből mester?
Azt gondolom, hogy 30 év alatt nem lehet. Igaz, hogy technikailag sokkal hamarabb meg lehet tanulni valamit, elég hozzá öt-hat év is. El lehet sajátítani egy stílust, de ahhoz, hogy mester legyen valaki, szükséges még legalább ennyi, de inkább sokszorosan több év és tapasztalat. Év és tapasztalat. Ezért kell a minimum 30 év fölötti kor.
Az én mesterem kiváló tanító volt, nemcsak kung-fu mesterként, hanem emberként is tiszteltem. Többször említettem már, de mindig örülök annak, ha mondhatom, hogy ha semmit mást nem tanultam volna tőle, kizárólag azt, hogyan kell emberként élni, bőven elegendő lenne több életre, főleg ahogy a mai világot nézem...
Mi az a plusz, amit az ember a harcművészetben találhat?
Ugyancsak mesteremre utalnék. Valaki úgy fogalmazott egyszer: ha belépett egy terembe, akkor tényleg megjelent valaki. Mindenki odanézett, erős, határozott személyisége volt, tisztelte az életet, a hagyományokat, az embereket.
Azt gondolom, hogy sokan tudnak ütni és rúgni, de az emberi tulajdonságok emelnek ki valakit igazán a többi "harcos" közül.
Milyennek értékeled a hétvégi világkupát?
Megpróbáltunk mindent bemutatni, ami a kung-fu családjába tartozik. Voltak küzdelmi kategóriák, full-contact és light-contact résszel, voltak formagyakorlatok fegyverrel és pusztakézzel egyaránt, és bemutattunk egy speciális csoport is, a "lökő-kéz" kategóriát.
Ezen kívül a gála érdekes keveréke volt a kínai és a magyar harcművészetnek és a hagyományoknak, úgy gondolom, hogy mindenki jól érezte magát.
A hagyományok pedig fontosak. Biztonságot adnak az embernek a saját korában.
Hagyományteremtés céljából rendezték meg az I. Mars Találkozót is Budapesten,
de ez már egy másik történet...
Molnár Eszter 'Egoni'