Most is érdemes a kályhától indulni. Isabell MYERS és édesanyja: Katharine BRIGGS dolgozta ki a róluk elnevezett Myers-Briggs Type Indicatort - ennek rövidítése az MBTI. A rendszer (Learyéhez képest ellenkezőleg) úgy nyolc-osztályos, hogy tizenhat kombináció hozható létre belőle. A nyolc személyiségvonás közül négyre (pontosabban: a négy pár mindegyikéből egyre) már születésünkkor megvan bennünk a hajlam. Ezért zártam azzal az Leary összesítőt, hogy a következő rész kissé nehezebb lesz: a velünk született hajlam nem módosítható olyan "könnyen", mint a tanult attitűd-rendszer.
A szerzők szerint életünk első felében a velünk született hajlam által meghatározott vonásokat erősítjük, hogy személyiségünk markáns, meghatározott legyen. Az élet második felében a pár másik tagját, az addig gyengébb személyiségvonást erősítjük, s így egyfajta belső egyensúly alakul ki, közelítve a teljességhez. (Hasonló ez a felfogás ahhoz a jungi koncepcióhoz, mely szerint az introvertált ember Árnyék- vagy Másik személyisége inkább extrovertált.)
Fentiek alapján az alábbi hajlamok határozzák meg a nyolc személyiségvonást:
1. extrovertált,
2. introvertált,
3. érzékelő,
4. intuitív,
5. gondolkodó,
6. érző,
7. ítéletmondó és
8. nyitott hajlam.
(Nem véletlenül hivatkoztam az előző zárójeles mondatban Jungra. Az ő rendszerét ismerők bizonyára észrevették, hogy a most tárgyalt MBTI első hat osztálya a jungi típusokra "rímel". Az egyik "új" osztály: az ítéletmondó tagjai pedig a gondolkodást és az érzést használva hoznak viszonylag gyorsan ítéletet; a nyitott osztályhoz tartozók viszont - éppen ellenkezőleg - úgy igyekeznek kitolni az értékelés-lezárás és a döntéshozatal időpontját, hogy az érzékelés és az intuíció alapján minél több információt gyűjtenek össze.)
A négy pár személyiségvonás a nyolc osztályból állapítható meg "a következő mutatók szerint:
1. Az egyén a külső vagy a belső világgal áll erősebb kapcsolatban - extrovertált (E) vagy introvertált (I).
2. Beviszi vagy inkább érzékeli az információt - érzékelő (S) vagy intuitív (N).
3. Melyiket részesíti előnyben: értékelést vagy döntést - gondolkodást (T) vagy érzést (F).
4. Hogyan él: szervezetten és zártan, vagy inkább spontánul és nyitottan - ítéletmondás (J) vagy megértés (P).
A fenti személyiség-mintapárok mindegyikét (az angol elnevezésük után) egy betüvel jelöljük. Minden négy betűs típus a fenti mintapárok kombinációjából épül fel. Például az a személy, aki Extrovertált, Érzékelő, Gondolkodó és Ítéletmondó, a továbbiakban az ESTJ kódot fogja kapni. Ily módon tizenhat típus vagy kombináció lehetséges." (Renee Baron és Elizabeth Wagele: Játékos enneagram, Leela Alapítvány, 1998, h. n., 136. o.)
Lehet, hogy így első olvasásra kissé bonyolultnak tűnik a rendszer - de ígérhetem, hogy mihelyst "életszagúvá" tesszük egy-egy konkrét osztály ismertetésével, letisztul az egész.
Célom most is az, hogy újabb és újabb dobozokat, kalitkákat mutassak be, amelyek egyikébe se lehet senkit belegyömöszölni, de - mint tudjuk - mindenki, e sorok írója is, egy (vagy akár több!!) ilyen dobozból, kalitkából lóg ki.
Az MBTI újabb segítség ahhoz, hogy akár már olvasása közben is "Ahá!-élményünk" lehessen: rádöbbenjünk arra, hogy X ismerősünk/rokonunk azért viselkedik néha (vagy egyszerűen mindig!) számunkra érthetetlenül és elfogadhatatlanul, mert ebben vagy abban a dobozban, kalitkában él, csak éppen kilóg belőle keze-lába... És - Úristen! - azért vagyunk néha a magunk számára is olyan nehezen elfogadhatók és megemészthetők, mert... igen... pontosan (vagy majdnem teljesen) olyanok vagyunk, mint amilyenről most olvasunk.
"Ismerd meg önmagad" - mondja minden szent, ezoterikus irat, így a Biblia is. "És tanúsíts önmérsékletet" - teszik még hozzá egyesek.
Innen folytatjuk. Addig is konzultációs lehetőség:
(06-1) 24-00-117, 06-20-950-61-33, [email protected], [email protected].