Az előző epizód végén jeleztem, hogy megkezdjük az enneagrammal való ismerkedést. Írtam, hogy az ennea görög szó, és azt jelenti: kilenc - tehát egy kilenc osztályos tipológia következik. Utaltam arra is, hogy különböző elképzelések ismertek a rendszer kialakulásáról és elterjedéséről, de a mi érdeklődésünk szempontjából ezek nem annyira lényegesek (az engem megkeresőknek szívesen adok tájékoztatást).
A bőség zavarával küszködünk már az osztályok elnevezését illetően is, mivel a különböző iskolák más és másfeléképpen értelmezik az "eredeti" jelöléseket, vagy - természetesen a legjobb szándékkal, a könnyebb megjegyzés, plasztikusabb jelölés, stb. érdekében - más név alkalmazását javasolják. Tekintve, hogy hazánkban szinte minden ismert iskola képviselőjétől jelent meg könyv, osztályonként több elnevezést is közlök, de mindig írom a számot is, ami az a bizonyos fix pont az alkalmazónak/érdeklődő olvasónak.
A kilenc osztály egy körben, az óramutató járásával megegyező irányban 3 csoportba osztható, ezek az alaptípusok. Az első csoportba a 8., a 9. és az 1. osztály, a másodikba a 2., a 3. és a 4., míg a harmadikba az 5., a 6. és 7. osztály tartozik (lásd az ábrát).
Az első csoport a fizikai testtel kapcsolatos; jellemző testrésze a has; fő funkciója az emésztés és a szexualitás; az idetartozó 8., 9. és 1. osztály tagjainak mozgásiránya mások ellen irányul; a rögeszmés kényszeresség és/vagy a düh jellemzi őket.
A második csoport az aura emocionális testével kapcsolatos; jellemző testrésze a szív; fő funkciója a megérzés; az idetartozó 2., 3. és 4. osztály tagjainak mozgása mások felé irányul; a hisztérikusság és/vagy a képzelet jellemzi őket.
A harmadik csoport az aura spirituális testével kapcsolatos; jellemző testrésze a fej; fő funkciója a megértés; az idetartozó 5., 6. és 7. osztály tagjainak mozgása másoktól el irányul (visszahúzódó); a paranoiditás és/vagy a félelem jellemzi őket.
Az enneagram 9 osztályának elnevezése(i) a következők:
1. Az uralkodó - A perfekcionista, idealista tanár - A tökéletes
2. Az isteni anya - A segítőkész, tetszéskereső anya-típus - A szolgálatkész
3. A varázsló - A hatékony, sikeres menedzser - Az eredményes
4. A művész - A melankólikus, vágyakozó művész - A romantikus
5. A misztikus filozófus - A visszahúzódó, távolságtartó filozófus - A megfigyelő
6. A hős - Az apa - A kétkedő, biztonságot igénylő polgár - A kérdező
7. A mágikus gyermek - Az optimista, tervező utazó - A kalandozó
8. A harcos - A visszaélő, harcos fenegyerek
9. A szent - A kényelmes, civilizáció előtti ember - A békítő
Más rendszerektől eltérően az enneagram feltételez és megenged átjárásokat, mozgásokat az osztályok között. Így pl. egy, a hatodik osztályhoz tartozó embernek lehetnek az ötödik, vagy a hetedik osztály tagjaira jellemző tulajdonságai. Ezeket a szomszédos osztályokat ilyenkor (kiterjesztett) "szárnyaknak" tekintjük.
A kör kerületén elhelyezkedő, a 9 osztályt jelző pontok közül a 3. a 6. és a 9. osztály - mint egy-egy csoport központi osztálya - egy felfelé néző háromszöggel köthető össze. A többi osztály egy sajátos, az enneagramra jellemző hatpontú alakzatot alkot. Összességében így minden pont két másik ponttal áll valamilyen kapcsolatban. Nyugalmi (stresszmentes) állapotban 1-7-5-8-2-4-1 sorrendben vehetők át a következő osztályhoz tartozó pozitív tulajdonságok (részben vagy egészben). Stressz hatására megfordul az irány: 1-4-2-8-5-7-1 sorrendben kerülnek átvételre a következő osztályra jellemző negatív tulajdonságok.
Lehet, hogy mindez most kissé bonyolultnak tűnik. Egyrészt tanulmányozzák a mellékelt ábrát, másrészt a konkrét osztályok tárgyalása során is olvasgassák ezt a mostani bevezetőt.
Addig is konzultációs lehetőség: csikyantal.uw.hu.