Életforma.hu

ÉLET-MÓD

Bevezető Leary tipológiájába

Mottó: Senki sem gyömöszölhető bele egyetlen személyiség-tipológiai dobozba, de mindenki egy ilyen dobozból lóg ki.

Nézzünk egy mindennapi esetet. Állok a metrón, közel az ajtóhoz. Az egyik megálló elhagyása után mögém lép valaki. Nem tudom, hogy ki, nem is láttam, hogy férfi-e vagy nő, csak azt tudom: nem zavar, hogy ott áll. Sőt - inkább jó, kellemes. Persze előfordul az ellentéte is: nagyon zavar az, hogy mögém állt valaki. Annyira, hogy én megyek el onnan Ha másként nem lehet, leszállok a következő megállóban...

Ugye ismerős a helyzet? Az is lehet, hogy nem tudok elmenni, leszállni - de akkor feszült leszek, ingerültté válok... Egy szó, mint száz: anélkül, hogy láttam volna az illetőt, lehet valaki rokon- vagy ellenszenves. De miért? És hogyan? Vagy akár "első látásra" is, hogyan, mitől lesz szimpatikus vagy antipatikus, unszimpatikus valaki?

Erre a mindenkit érintő (és sokunkat foglalkoztató) kérdésre a következő magyarázatot kínálja T. Leary, a róla elnevezett interperszonális (személyközi) diagnosztika és tipológia kidolgozója:

Ha interakcióba (személyes kapcsolatba) kerülünk valakivel, vagy csak gondolunk rá, elképzeljük őt magunk elé, önazonosító üzeneteket küldünk magunkról tudattalanul 2 szempontból is (kicsit hasonlóan a csak ránk jellemző szaganyagot tartalmazó feromonhoz).

Ilyenkor az egyik üzenet mindig arról szól, hogy a kapcsolatban irányítani akarjuk a dolgok menetét, vagy alávetjük magunkat a másik akaratának. Helyezzük el ezt az üzenetet egy képzeletbeli koordináta rendszer függőleges tengelyének valamelyik pontjára; a felső negyedben, ha irányítani akarunk: dominanciára törünk ("Az lesz, amit én akarok!), vagy az alsó negyedben, ha önalárendelőnek: szubmisszívnek érezzük magunkat ("Mondd meg, hogy mit csináljak.") az adott személy társaságában.

A másik üzenet - képzeletbeli koordináta rendszerünk vízszintes tengelyének valamelyik pontján - arról "vall", hogy pozitív vagy negatív érzelmi bázison állunk-e (szélsőséges megfogalmazásban: "Én minden embert szeretek, persze magamat is, de Téged is" /jobb térfél/, illetve "Én mindenkit gyűlölök, magamat is, Téged meg különösen!" /bal térfél/ - A "szeretet" helyett  gondolhatjuk a semlegesebb "közeledés", a "gyűlölet" helyett pedig a "távolodás" szót is).

Mindezt a szemléltetés kedvéért írtam.

Az üzenetek ugyanis tudattalanul fogalmazódnak meg s kerülnek ki belőlünk, a másik: a célszemély is tudattalanul dekódolja azokat (fordítja a maga nyelvére), a válaszokat is tudattalanul küldi, s mi maguk is így dekódoljuk azokat.

S ahogy a jéghegynek is csak a csúcsa látszik ki a vízből, e tudattalan üzenetváltásból is csak annyi szivárog be a tudatba, hogy jól vagy rosszul érzem-e magam az illető mellett. A rokon-, illetve ellenszenvnek az tehát a magyarázata, hogy a másodperc tört része alatt eldől az üzenetváltás eredményeként: ki tudunk-e jönni egymással.

Szimpatikusnak érezzük azt az embert, akivel kölcsönösen pozitív érzelmi bázison állunk, ha egyikünk irányítani, a másikunk alárendelődni akar.

Könnyű belátni, hogy egyetlen más esetben sem jöhet létre szimpátia: a negatív érzelmi bázis (egyik vagy mindkét személynél) eleve kizárja ezt; ha mindkét fél alárendelődő, előáll a "vak vezet világtalant"-helyzet; ha pedig mindkét fél irányítani akar, a "két dudás egy csárdában nem fér meg"-elv miatt nem jöhet létre rokonszenv.

S mindez azért dől el anélkül, hogy látnánk, tudatosan észlelnék és megfigyelnénk  egymást, egy pillanat alatt, mert a tudattalan működések függetlenek a tértől és az időtől.

És mivel válasz-viselkedésről van szó, Leary interperszonális reflexnek nevezte el ezt a jelenséget.

Kifejtve, hogy ez a képességünk is a koragyermekkorban alakul ki. A körülöttünk lévő (elsősorban a felnőtt) személyek tudattalan üzeneteire válaszolunk ugyancsak tudattalanul. Mivel válasz-viselkedésünknek az a célja, hogy elkerüljük, illetve csökkentsük a szorongást, "megjegyezzük" (ezt is tudattalanul), hogy milyen viselkedésünk "sikeres", és így más, hasonló helyzetben is azzal próbálkozunk. A partnerek "megerősítése" következtében kialakul egy ránk sok esetben jellemző - domináns - interperszonális reflex. A sok ismétlés és megerősítés hatására megpróbálunk először minden esetben azzal reagálni, s csak a sikertelenség hatására próbálkozunk más viselkedéssel.

Később - ahogy egyre több emberrel kerülünk interakcióba - bővül a viselkedés-repertoárunk. Megtanuljuk, hogy - miközben ugyanazok a személyek maradunk - másként viselkedünk szüleinkkel, tanárainkkal, pajtásainkkal stb. Ha a növekedés, serdülés stb. során nem érnek súlyos pszichés traumák, meg is maradunk ilyen flexibilis (hajlékony) embernek.

Vannak azonban rigid (merev) személyiség-szerkezetű emberek, akik mindenkinek mindig ugyanazt a válasz-viselkedést produkálják. Ez nekik sem jó, mert pl. annak is neki mennek, akiről könnyen látható, hogy erősebb; ahhoz is pozitív érzelmekkel közelítenek (ismételten is), aki "bizonyította", hogy érdemtelen erre, stb. A környezet hamar elkönyveli, hogy "egynótás" emberről van szó esetükben, ezért vagy "leírja", vagy ki-, illetve (gyakran alantas céljaira) felhasználja őket.

Remélem, ez a rövid ismertető felhívta a figyelmet Leary rendszerére. A kutató 16 interperszonális magatartást különböztetett meg, ezekből kettőt-kettőt összevonva 8 osztályt írt le. A jövőben ezeket az osztályokat mutatom be. Addig is konzultációs lehetőség:

            (06-1) 24-00-117, 06-20-950-61-33, [email protected], [email protected].


6 egyszerű tipp lakásból házba költözéshez

6 egyszerű tipp lakásból házba költözéshez 

Nőként sokat kombinálunk, ami időnként bosszantó, de néha nem is rossz szokás. Kiváltképp akkor, ha olyan szituáció előtt állunk, mint egy lakásból való költözés az új családi házba.
Hogyan őrizd meg bőröd frissességét a nyári hónapokban?

Hogyan őrizd meg bőröd frissességét a nyári hónapokban? 

Amikor a meleg napokon pihenni indulunk, mindenki szeretné a legjobb formáját hozni, és ebben a bőrünk ápolása különösen fontos szerepet kap.
Viszkok Fruzsi tippje: tartós szőrtelenítés otthon is

Viszkok Fruzsi tippje: tartós szőrtelenítés otthon is 

Az otthoni tartós szőrtelenítés egyre népszerűbb megoldás azok körében, akik szeretnének hosszú távon megszabadulni a nem kívánt szőrszálaktól anélkül, hogy időt és pénzt áldoznának drága szalonkezelésekre.
Hogyan rendezd be a hálószobád, hogy valódi pihenőszigetté váljon?

Hogyan rendezd be a hálószobád, hogy valódi pihenőszigetté váljon? 

A hálószoba sokkal több, mint egy hely, ahová aludni járunk. Ez az otthon legintimebb tere, ahol kikapcsolódunk, megpihenünk, és új energiával töltődünk fel. Éppen ezért fontos, hogy a berendezése ne csak ízléses, hanem funkcionális és kényelmes is legyen. Cikkünkben összegyűjtöttük a legfontosabb szempontokat, hogy a hálószobád ne csak szép, hanem élhető és nyugodt tér is legyen.
Hogyan szoktasd hozzá kutyádat a szobakennelhez?

Hogyan szoktasd hozzá kutyádat a szobakennelhez? 

A szobakennel sok gazdi fejében még mindig a „bezárás” fogalmával él együtt, pedig valójában épp az ellenkezője: egy jól bevezetett kennel nyugalmat, stabilitást és biztonságot ad a kutyádnak.
Így lesz stresszmentes az ételrendelés

Így lesz stresszmentes az ételrendelés 

Nőként nem mindig könnyű helytállni a mindennapokban, hiszen a munkahely mellett többnyire rájuk hárul a háztartás vezetése, a főzés és a gyereknevelés is.
Ne hagyd az utolsó pillanatra: így hozd formába a kertet nyárra

Ne hagyd az utolsó pillanatra: így hozd formába a kertet nyárra 

Amint megérkezik a tavasz, a kert újra életre kel, de csak akkor, ha mi is készen állunk rá.
Az éves megyei matrica előnyei a közlekedők számára

Az éves megyei matrica előnyei a közlekedők számára 

A 2015-ben bevezetésre került megyei matricák az elmúlt egy évtizedben egyértelműen igazolták létjogosultságukat, hiszen már jó ideje vezetik az eladási statisztikákat. Érdemes tehát megvizsgálni azt is, mi okozza ilyen mértékű keresettségüket.
Bosch: háromszor a Föld körül – 120 ezer sportkilométer 6 év alatt

Bosch: háromszor a Föld körül – 120 ezer sportkilométer 6 év alatt 

Hatodszor is a Bosch az első helyen az országos Fut a cég versenyen
Ébredő életenergia – hogyan segít a kundalini jóga a nőknek?

Ébredő életenergia – hogyan segít a kundalini jóga a nőknek? 

A kundalini jóga a kedvesség és a tudatosság jógája, ebből adódóan ideális a gyengédebb nem képviselői számára. De miben és hogyan segíthet nekünk? Hogyan járul hozzá ez a jógaforma a belső tér megtapasztalásához? Ezekre a kérdésekre keressük a választ.