A chronobiológia éppen azzal foglalkozik, hogy ezeket a folyamatokat megismerve meg tudjuk határozni, mikor vagyunk a legjobb formában a munkára, az alvásra, az evésre, kikapcsolódásra, sportra. Óráról órára, szervezetünk ritmusát követve optimalizálhatjuk napunkat.
7 óra: Nehéz a felkelés? Annak érdekében, hogy megtudjuk reggeli vagy esti típusú emberek vagyunk, mérjük meg testhőmérsékletünket. A reggeli típusúaké 36,8-37 fok, az estieké 36,5-36,7 fok.
8 óra: Miért fontos a hőmérséklet? Mert ezzel mérhető legkönnyebben a biológiai ciklus is. A magas hőmérséklet azt jelzi, szervezetünk kellően stimulált. Az alacsony azt jelenti: kár korán kezdeni a munkát, nem vagyunk még formában.
9 óra: Elindulás illetve megérkezés a munkahelyre... Ezek az első, társadalmi érintkezések elkezdik stimulálni a az agy emlékezési és gondolkodási funkcióját.
10 óra: Ha sok munka várt Önre az irodában, ez a legjobb időpont, hogy nekikezdjen. 11 óráig a szervezet cukorszintje és a test hőmérséklete a legoptimálisabb az agycellák számára.
11 óra: Ugye milyen gyorsan ment a munka? Általában csak az agy 5-10 százalékát használjuk, ám a chronobiológia segítségével megduplázhatjuk agytevékenységünket.
12 óra: Ne várjunk az ebéddel 13 óráig. 12h30 éppen középen van. Az inzulin és az emésztőrendszer természetes ritmusát respektálandó fogyasszunk ebédre sovány húst, vagy halat.
13 óra: Az étkezés végén fogyasszunk gyümölcsöt, és ne egy újabb fogást. Kutatók bebizonyították, hogy egy három fogásos ebéd olyan mértékben csökkenti az aktivitást, ami "alvás nélküli éjszakát" jelent a szervezet számára.
14 óra: A stressz hormon, a cortisol szintje alacsony. Ezzel csökken éberségünk, figyelmi kapacitásunk és koncentráló képességünk. Erre az időpontra semmiképpen ne szervezzünk tárgyalást, vagy találkozót.
15 óra: Erőteljesen emelkedik testhőmérsékletünk és glicerin szintünk. 16 óráig ismét teljesítőképességünk maximumát éljük. Használjuk ki jól fontos munkák elvégzésére!
16 óra: Ne felejtsünk el sűrűn inni, lehetőleg csak vizet. A szomjúság chronobiológiai központja 30 éves kor után elkezd korcsulni, egyre kevésbé érezzük magunkat szomjasnak, nem iszunk eleget, s ez a szervezet "kiszáradásához" vezethet, melynek számos káros hatása van.
17 óra: A nap folyamán 90 perecenként tartsunk szünetet, összhangban az agyi aktivitás ritmusával. 10 perc szünet elegendő, hogy újra dinamizáljuk magunkat.
18 óra: Ismét érezzük a test hőmérsékletének emelkedését és a szerotonin kiválasztás fokozódását, ami "mindenre képessé" tesz bennünket. Erre az időpontra szervezzük személyes találkozóinkat.
19 óra: Leszáll az este. A meletonoin kiválasztódás - amit a nappali fény visszafogott - erősödik. Ez a hormon deprimálttá tesz minket. Hogy elkerüljük ezt az állapotot, kapcsoljunk fel minél több lámpát.
20 óra: Vacsoraidő. Az emésztő enzimek és az epe nem termelődik olyan nagy mennyiségben, hogy képesek legyenek csökkenteni a zsír szintet. Kerüljük a nehéz ételeket. Ha nem tesszük, rosszul fogunk aludni.
21 óra: Reggel 5 óráig a hörgök beszűkülnek, mert kevesebb adrenalin és noradrenalin termelődik. Az asztmás tünetek ezért is erősebbek éjszaka. Akinek szükséges, este feltétlenül vegyen be gyógyszert!
22 óra: Egy kis olvasás elalvás előtt? Tanulmányozza például a chronobiológiával foglalkozó könyveket!
Lovas Katalin