The Girl in The Other Room
Universal
A lány a másik szobában címmel jelent meg az oly régóta várt új Diana Krall-album. A dzsesszvilág méltán ünnepelt szupersztárja fantasztikus lemezt készített. A dalok többségét férjével, Elvis Costellóval közösen írta és hangszerelte. Balladák, sejtelmes bluesdalok, különleges hangvételű átdolgozások. Diana Krall nemcsak a saját szerzeményeit rögzítette, hanem Tom Waitstől és Joni Mitchelltől is vett fel számokat. A lemez mellett egy DVD is megjelent a szőke világsztárral, amelyen a montreali dzsesszfesztiválon adott koncertje látható-hallható. A nemrég megrendezett budapesti fellépésének jegyeit hamar szétkapkodták, ám most vigasztalódhatnak azok, akik akkor hoppon maradtak. Akiknek viszont sikerült jegyet szerezniük, a DVD segítségével felidézhetik az élményt.
Rahmanyinov: Vespers
Hungaroton
A szerző 1915-ben komponálta Éjszakai virrasztás című művét, amelynek melodikai alapját - saját dallamai mellett - három forrásból merítette: az ősi orosz egyházi énekekből, valamint a kijevi és a görög eredetű dallamvilágból. A nemzetközi zenei életben is jegyzett Budapesti Tomkins Énekegyüttes Dobra János vezetésével ezen a felvételen is rendkívülit nyújt. Az előadással vélhetően Rahmanyinov is elégedett lenne, a mester igen közelinek érezte magához ezt a művét. Utolsó kívánsága az volt, hogy a temetésén a kompozíció ötödik tételét énekeljék, amely így kezdődik: Most bocsásd el, Uram, szolgádat.
Velencei Karácsony
Deutsche Grammophon
Karácsonykor Velencében számos ünnepélyes szertartást celebráltak a Szent Márk-székesegyházban. A régi zene világában elismert Paul McCreesh nem kevesebbre vállalkozott, mint hogy rekonstruáljon egy ilyen 16. századi karácsony esti misét. A zenei anyagot Giovanni Gabrieli és Cipriano de Rore misetételeiből állította össze, s valószínű, hogy e zene fel is csendült ott annak idején, mégpedig e rekonstruált formában. A lemezen Paul McCreesh vezetésével interpretálja a művet az általa létrehozott Gabrieli Consort & Players.
Mahler: IX. szimfónia
Universal
Mahlernek az a műve, amelyet eredetileg a IX. szimfóniájának szánt, a Dal a Földről címet viseli. A zeneszerző félt ugyanis a haláltól, mert Beethoven három évvel a IX. szimfóniájának megkomponálása után elhunyt. Mahler nem sokkal a Dal a Földről befejezése után, még ugyanabban az esztendőben mégiscsak megírta IX. szimfóniáját, s három évre rá, 1911-ben meghalt. E művét az egyik legjobb szerzeményének tartják - ebben is több újítása fedezhető fel -, az előadókat, a Solti György vezényletével játszó Londoni Szimfonikus Zenekart pedig nem kell külön bemutatni.
Van új a Nap alatt
Periferic Records
Református fiatalok zenéje hallható a korongon, öt együttestől három-három szám. Szintetizátortól elektromos és akusztikus gitáron, hegedűn, csellón, trombitán, dobokon át népi furulyákig a legváltozatosabb hangszerek kísérik a dalokat, amelyeket nemcsak reformátusoknak ajánlunk, hanem bárkinek, aki nem tartja istentelennek a hitükről tanúságot tévő zenészek dallamait és szövegeit.
A szerelem évszakai: Tél
Hungaroton
A Tavasz (Nagy találkozás), a Nyár (Nagyon kell, hogy szeress) és az Ősz (Miért mentél el?) után most itt van a Tél (Halott szenvedély) is a kiadó Szerelmes dalok a magyar pop aranykorából gyűjtőcímet viselő sorozatában. A szerkesztő olyan klasszikusok számaiból válogatott, mint az LGT (Mindig csak ott várok rád), a V' Moto-Rock (Nem vagy túl távol), a Kft. (Gyorsbüfé) vagy az A. E. Bizottság (Szerelem, szerelem). Ám ismét jön majd a tavasz, jó lenne folytatni a sorozatot a Tavasz 2-vel, hiszen még rengeteg nagyszerű szerelmes dalt őriz a Hungaroton a magyar pop aranykorából.
Be sok eső, be sok sár
Fonó Records
A népzenét játszó kecskeméti Csík Zenekar 2003-ban ünnepelte megalakulásának 15. évfordulóját. Ez alkalomból jubileumi koncertet tartottak, amelyen az együttes korábbi tagjai is közreműködtek. E lemez a nagy sikerű koncertről készült hangfelvételt adja közre, s a közönség hangulatáról nemcsak a remek produkció gondoskodott, hanem az is, hogy Csík János, a zenekar vezetője is csodálatosan muzsikált és énekelt. Előtte ugyanis súlyos autóbalesetet szenvedett, s mint 2004 nyarán, a Kaláka Folkfesztiválon említette, akkor maga sem gondolta volna, hogy valaha még zenélhet. A kitűnő prímás szerencsére nem csak hanghordozón tért vissza a zenei életbe.
Vertek engem, vertek
Etnofon Records
Az Ukrajnában élő, külföldön is egyre népszerűbb Técsői Banda második albumára olyan táncdallamok és énekek kerültek, amelyek mára kikoptak a Técső környéki falusi ruszinok mindennapi használatából, de a zenészek és néhány idős ember emlékezetében még megmaradtak. Változatos repertoárjukon - a rendkívül erős interetnikus hatások miatt - szerepelnek környékbeli román, cigány, zsidó, orosz és magyar dallamok is.
T. L.