Sokan csak elhúzzák a szájukat, és nem értik, hogy egyesek mi élvezetet látnak abban, hogy szabad idejükben értelmetlenül összefirkáljanak mindent.
Nem elég piszkos, ronda már így is a város, miért kell még jobban elcsúfítani ezekkel a kriksz-krakszokkal? Csak egyszer kerülnének a kezeim közé, jól ellátnám a bajukat. Csak azt nem tudom, mikor spréznek, hol van az a bizonyos látható rendőrség?
Mások nem találnak semmi kivetnivalót a dologban, ha jól van elkészítve egy rajz vagy egy ábra, hiszen még fel is dobják a város néhol dögunalom hangulatát. Egy-egy jól összefújt vonat, még esztétikusabb is mint az egyhangú szürke.
Ahány ember, annyi nézet, és bizony ahány firka annyi fajta. Most ezeket vegyük sorba:
Bombing (bombázás): Illegális festés, amit általában az éj leple alatt követnek el, és mindezt csupasz felületen teszik. Vonatra, falra, tűzlétrára és minden elképzelhető helyre, a fantázia szabhat csak határt. A lényege az illegalitás és a fürgeség.
Tag (szignó, címke): A firkász neve, vagy annak a csoportnak a neve, aminek a tagja. Gyorsan egy vonallal felírva valahova, valamivel, ami lehet spray, lehet filctoll, vagy akár cipőkrém. Ez leginkább a kézjegynek felel meg.
Throw up (feldobva): általában két színnel felrakott, térhatású elemekkel gazdagított felirat, rajz. Szórófestékkel készül és a firkász, illetve a csapat nevét tartalmazhatja. Mellette megtalálható készítőjének tag-je. Ezek is a graffiti illegális vonulatához tartoznak.
Karakter: a figurális ábrázolást hívják így. Azonnal kitűnik, elválik az absztrakt vagy kövér betűk falrafirkált óceánjából. A firkászok legszívesebben a saját maguk imázsát öntik képregényszerű fazonba. A karakter ábrázolás tehetség mérő is, hiszen nagy szerepet játszik elkészítésében a tudás, másfelől sok festéket és időt igényel. Ezért általában csak legál falakon találkozhatunk ezen alkotásokkal.
Quick piece (a piece jelentése lehet darab, mű; a quick arra utal hogy gyorsan készül): több színnel, jobban kivitelezett felirat, esetleg karakterrel.
Piece: ez talán sokaknak a legtetszősebb, hiszen ezt a stílust a profin kivitelezett, szórófestékkel készített, színekben, formákban gazdag elkészítés jellemzi. Hosszú elkészítése miatt, ezek is legál falakra készülnek.
Mural: egész estét igénylő és falas nagy festmény, amit általában többen kiviteleznek. Olyan mint a zenében a szimfónia.
Burner: lehet egy piece vagy egy quickpiece ami olyam színesen és jól van felrakva, hogy nem lehet nem észre venni. Olyan hogy a képünkbe mászik, kiégeti a szemünket.
Legál: graffitis szubkultúrán belüli szóhasználat: Legal wall, jelentése: azok a legálisan használható felületeket, ahol a graffiti hatóságilag engedélyezett. Illetve az ilyen területre való festés a legálozás.
Black book: ez a könyv, vázlatfüzet a graffitisek féltve őrzött kincse, Bibliája. Amiben a vázlat tervei, rajzai és próbálkozásai láthatók
A graffitisek munkaeszközei:
Kanna (spray, szórófesték). Márkák szerint: Prevent ezüst (hazai viszonylatban elég jó), Maestro (gyenge, de itthon elmegy), Neolux (a leggyengébb minőségű, amit már csak végszükség esetén vesznek elő). Európában a Belton, a Montana illetve a Sparvar a legelterjedtebb.
Cap (szófófej): s szórófestékre feltehető fej, amely meghatározza a vele festett vonalnak a tulajdonságát.
Skinny cap: általában a graffiti körvonalazására használják.
Fat cap: vastag, 4-5 centiméter vonalvastagságot lehet vele elérni. Ezzel lehet legegyszerűbben feltenni a graffiti körvonalait.
Line: felfelé húzva vékonyabb a vonal, oldalra húzva vastagabb. Hasonlóan működik mint egy vágott hegyű filctoll.
Fadinc cap: ez a szórófej a színek keverésére szolgál.
Stílusuk:
A graffitizést két részre, iskolára oszthatjuk, a régi iskolára vagyis az old schoolra és egy újabb vonulatra a new schoolra. Előbbi az 1970es évek legelején indult New York külvárosából. Egyszerűbb betűk és színezés jellemzi.
Utóbbi 1985 után indult el, bár ez országonként elég eltérő. Vad, össze-vissza tekergőző betűk és virtuóz színezés jellemzi. A kiolvashatatlan betűk mellett megjelenik a figurális ábrázolás karakterek formájában.
És hogy valaki miért kezd el graffitizni?
Talán mert az utcán meglátott először egyet, és ahogy a hiphop egyre jobban érdekelni kezdte úgy ez a művészeti irányzat is, amely több hiphop klipben is feltűnik. Vagy csak azért mert mindig is firkált az illető, és ezt találta az önkifejezés legkézenfekvőbb és legtöbb emberhez eljutó formájának, bár a graffitisek leginkább maguknak pingálnak, vagy egymásnak. A beavatottaknak és az értőknek. A hiphop arcoknak. Akiknek megvannak a tabu helyeik is, mint a templomok, a temetőfal vagy az emlékművek.
A csoportok között megvan az egészséges rivalizálás, és nagyjából van egy hiearchia is. Tisztelik azt, aki magas szinten űzi a graffitizést, aki már régen benne van, és megvan a saját kiforrott, csak rá jellemző stílusa. A graffitisek dolgát nehezíti hogy egyre jobban figyelnek rájuk, hiszen a belváros már veszélyes környéknek számít a térfigyelő rendszerek miatt. Sőt, Szegeden már nyugdíjasok is szerveztek graffiti elleni különítményt.
Móritz Mátyás