Életforma.hu

ÉLET-MÓD

Csak én számítok, te viszont nem!

Ne engedd, hogy a másik belekényszerítsen egy elhamarkodott válaszreakcióba. Ha a közül kell választanod, hogy elveszítsd az önuralmad vagy kilépj a szituációból, inkább ez utóbbit részesítsd előnyben

Gondolom, mindannyian kerültünk már olyan szituációba, amikor az agresszivitás és a fékezhetetlen indulatok tartottak uralmuk alatt egy-egy beszélgetést.

A dühös emberek gyakran használják az agresszív ( Csak én számítok, te viszont nem), vagy a passzív-agresszív (Csak én számítok, te nem. De ezt nem kötöm az orrodra)  kommunikációt. Egyikkel sem könnyű mit kezdeni.

Az agresszív kommunikáció hátránya, hogy ilyenkor hajlamosak vagyunk szélsőséges vitát kezdeményezni, hogy céljainkat bármi áron elérjük; míg a  passzivitásba vonulás sem célravezető, hiszen a gyengeségedet sejteti, és még nagyobb agresszivitást szülhet a beszélgetőpartner felől.

A dühödt kommunikáció sajátja, hogy az események túl gyorsan zajlanak, az érzelmek magas hőfokon égnek, s nyomást gyakorolnak ránk. Azt hisszük, gyorsan kell reagálnunk, pedig valójában mindig több időnk van a reakcióra, mint ahogy azt a  helyzetben szubjektíven megéljük.

Ha konfrontálódunk valakivel, vagy úgy alakul a beszélgetés, hogy mi magunk válunk agresszívvá, érdemes néhány trükkhöz folyamodni, hogy továbbra is kezünkben tartsuk a gyeplőt:

  1. Ha olyan helyzetbe kerülsz, ami kiprovokálja a dühödet, tanulj meg időben leállni, megnyugtatni magad (vegyél mély levegőt/ nyugtasd meg magad olyan kifejezésekkel, mint: Nyugi. Hűtsd le magad stb.)

  1. Szakítsd meg egy kevés időre a szemkontaktust azzal, akivel konfrontációba kerültél. Véletlenül se bámulj rá, mert ezt agresszív jelzésnek értelmezheti a másik.

  1. Használj "Én" kijelentéseket, fogalmazz meg egyértelmű kéréseket (érzelmi állapotot) a másik felé. pl. " Amikor ezt mondod, akkor úgy érzem magam...mert..."

          A cél a saját álláspontod, érzelmeid megismertetése a másikkal, nem pedig           a                beszélgetőpartner ócsárolása vagy felidegesítése.

           

  1. Figyelj aktívan a másik mondandójára, és kerüld az "Igen..., de..." jellegű kijelentéseket, mert ezzel te kerülsz ismételten a középpontban, s eltereled a másikról a figyelmet.

 5. Ha a másik fél túl ideges, dühös ahhoz, hogy megértse az üzeneted,  próbáld megfogalmazni a mondandódat másképp. Ilyenkor tartsd szemelőtt, hogy ő is túl zaklatott, agresszív talán ahhoz, hogy kordában tartsa az érzelmeit.

  1. Ne engedd, hogy a másik belekényszerítsen egy elhamarkodott válaszreakcióba. Ha a közül kell választanod, hogy elveszítsd az önuralmad vagy kilépj a szituációból, inkább ez utóbbit részesítsd előnyben.

  1. Ne feledd a másik tiszteletét még egy összeütközés során se! Egy jól megfogalmazott kérés, udvarias gesztus sokszor hamarabb eljuttat célodhoz, kevésbé ütközöl ellenállásba.

             pl. "Ha nem okozna nagy gondot, akkor..." vagy "Lenne olyan kedves, hogy..."

  1. És végül ne feledd: A megemelt hangerő nem garancia a sikeres beszélgetéshez!


6 egyszerű tipp lakásból házba költözéshez

6 egyszerű tipp lakásból házba költözéshez 

Nőként sokat kombinálunk, ami időnként bosszantó, de néha nem is rossz szokás. Kiváltképp akkor, ha olyan szituáció előtt állunk, mint egy lakásból való költözés az új családi házba.
Hogyan őrizd meg bőröd frissességét a nyári hónapokban?

Hogyan őrizd meg bőröd frissességét a nyári hónapokban? 

Amikor a meleg napokon pihenni indulunk, mindenki szeretné a legjobb formáját hozni, és ebben a bőrünk ápolása különösen fontos szerepet kap.
Viszkok Fruzsi tippje: tartós szőrtelenítés otthon is

Viszkok Fruzsi tippje: tartós szőrtelenítés otthon is 

Az otthoni tartós szőrtelenítés egyre népszerűbb megoldás azok körében, akik szeretnének hosszú távon megszabadulni a nem kívánt szőrszálaktól anélkül, hogy időt és pénzt áldoznának drága szalonkezelésekre.
Hogyan rendezd be a hálószobád, hogy valódi pihenőszigetté váljon?

Hogyan rendezd be a hálószobád, hogy valódi pihenőszigetté váljon? 

A hálószoba sokkal több, mint egy hely, ahová aludni járunk. Ez az otthon legintimebb tere, ahol kikapcsolódunk, megpihenünk, és új energiával töltődünk fel. Éppen ezért fontos, hogy a berendezése ne csak ízléses, hanem funkcionális és kényelmes is legyen. Cikkünkben összegyűjtöttük a legfontosabb szempontokat, hogy a hálószobád ne csak szép, hanem élhető és nyugodt tér is legyen.
Hogyan szoktasd hozzá kutyádat a szobakennelhez?

Hogyan szoktasd hozzá kutyádat a szobakennelhez? 

A szobakennel sok gazdi fejében még mindig a „bezárás” fogalmával él együtt, pedig valójában épp az ellenkezője: egy jól bevezetett kennel nyugalmat, stabilitást és biztonságot ad a kutyádnak.
Így lesz stresszmentes az ételrendelés

Így lesz stresszmentes az ételrendelés 

Nőként nem mindig könnyű helytállni a mindennapokban, hiszen a munkahely mellett többnyire rájuk hárul a háztartás vezetése, a főzés és a gyereknevelés is.
Ne hagyd az utolsó pillanatra: így hozd formába a kertet nyárra

Ne hagyd az utolsó pillanatra: így hozd formába a kertet nyárra 

Amint megérkezik a tavasz, a kert újra életre kel, de csak akkor, ha mi is készen állunk rá.
Az éves megyei matrica előnyei a közlekedők számára

Az éves megyei matrica előnyei a közlekedők számára 

A 2015-ben bevezetésre került megyei matricák az elmúlt egy évtizedben egyértelműen igazolták létjogosultságukat, hiszen már jó ideje vezetik az eladási statisztikákat. Érdemes tehát megvizsgálni azt is, mi okozza ilyen mértékű keresettségüket.
Bosch: háromszor a Föld körül – 120 ezer sportkilométer 6 év alatt

Bosch: háromszor a Föld körül – 120 ezer sportkilométer 6 év alatt 

Hatodszor is a Bosch az első helyen az országos Fut a cég versenyen
Ébredő életenergia – hogyan segít a kundalini jóga a nőknek?

Ébredő életenergia – hogyan segít a kundalini jóga a nőknek? 

A kundalini jóga a kedvesség és a tudatosság jógája, ebből adódóan ideális a gyengédebb nem képviselői számára. De miben és hogyan segíthet nekünk? Hogyan járul hozzá ez a jógaforma a belső tér megtapasztalásához? Ezekre a kérdésekre keressük a választ.