Rendkívül tanulságos a legutóbbi trafik kirámolásáról megjelent, a rendőrség által közzétett biztonsági kamera felvétel. A betörés még augusztus 22-én történt a Fejér megyei Iváncsán. Többek között azért is roppant érdekes a felvétel, mert szinte a teljes eseménysort nyomon követhetjük a biztonsági kamerák felvételei alapján. A jelentések szerint a riasztó jelzésére a közelben lakó tulajdonos azonnal a helyszínre sietett autójával, még üldözőbe is vette az elkövetőket, de nem járt sikerrel. A felvételeket elemezve az alábbi gondolatok merültek fel bennem:
1. A betörők szinte pillanatok alatt (8 másodperc alatt) leküzdötték a bejárati ajtót - mégpedig nem különleges feszítővasakkal. Egy komolyabb biztonsági ajtó leküzdése ennél lényegesen nehezebb feladat, és főleg sokkal több időt vesz igénybe. Az időfaktor pedig a betörők számára perdöntő jelentőségű - a szó szoros értelmében is. Érdemes lenne minden üzlettulajdonosnak tanulni ebből az ügyből, első prioritás ugyanis a mechanikai védelem. Minden más megoldás csak ezután következhet.
2. Egyre több betörés arra utal, hogy a riasztó és távfelügyeleti rendszerek koncepcióját generálisan át kell értékelni. A mai rendszerek zömmel csak akkor adnak jelzést a távfelügyeleti központokba, amikor már bent tartózkodik a betörő az adott épületben. A leggyorsabb távfelügyeleti szolgáltató sem tud kiérni a helyszínre 3 percnél korábban. Itt a felvételeken pedig lemérhető, hogy másfél percen belül (!!!) végeztek a betörők. De arra is láttunk már példát, hogy a szervezett csoport fél perc alatt kirámolt egy márkás termékeket forgalmazó üzletet. A távfelügyeleti szolgáltatásnak pedig nyilvánvalóan az lenne a célja, hogy a kivonuló szolgálat legalábbis megzavarja a betörőket - jobb esetben megakadályozza a helyszínről a távozásukat a rendőrség kiérkezéséig. Az is feladata a kivonuló szolgálatnak, hogy a feltört ingatlan biztosítási feladatait ellássa mindaddig, amíg a tulajdonos nem intézkedik a helyreállításról.
Amennyiben a videó távfelügyeleti rendszer azonnal értesítést küld a betörés kísérletéről, illetve szándékáról, akkor lényegesen nagyobb eséllyel tud a kivonuló szolgálat időben a helyszínre érkezni, és az ilyenkor szükséges protokoll szerint eljárni. De ehhez természetesen az is szükséges, hogy a betörők ne tudjanak másodpercek alatt bejutni az üzlettérbe.
3. A videó távfelügyelet arra vonatkozóan is értelemszerűen sokkal több információt továbbit a távfelügyeleti intézkedési központba, mint a hagyományos rendszer, hogy egyáltalán mire készüljön fel a kivonuló szolgálat. Amennyiben 4-5 fős csoport igyekszik betörni az adott ingatlanba, akkor nagyon sietni kell az adott helyszínre, mivel ezek a szervezett csoportok sokkal gyorsabban hajtják végre a bűncselekményt, mint a magányos betörő. Amíg a helyszín felé tart a kivonuló szolgálat, az operátortól folyamatosan tájékoztatást kaphat a fejleményekről. Ilyen szervezett csoportok elleni hatékony fellépés kizárólag akkor lehet hatékony, ha a kivonuló szolgálat tagjai megfelelő önvédelmi felkészültséggel rendelkeznek. De véleményem szerint az önvédelmi eszközök mellett a lőfegyver alkalmazása is egyre indokoltabb.
4. Több üzlettulajdonos rendel magának biztonsági kamera- és videó távfelügyeleti rendszereket. A felvételeken jól látszik, hogy az elkövetők eleve kapucnit húztak a fejükre, hogy eltakarják arcukat a kíváncsi kamerák elől. Nyilvánvalóan előzetesen terepszemlét tartottak, és viszonylag pontosan képben voltak a biztonsági berendezéseket illetően is. Egyértelműen nem a végső megoldás, de legalább a videó- felvételek segítik a rendőrség munkáját. Amennyiben az arcokat nem is lehet pontosan felismerni, azért a felvételek sok használható részletet tartalmaznak. Amennyiben a helyszínen megrongálnák a képrögzítő egységet, attól még a távfelügyeleti központban a felvételek megmaradnak.
5. Egyre inkább az a meggyőződésem, hogy a távfelügyeleti rendszereknek nem a betörés tényét kell jelezniük a távfelügyeleti központokba. Egy igazán biztonságos védelmi rendszer akkor alakítható ki, ha a videó távfelügyeleti rendszerek már a betörési szándékot is jelzik a bevetési irányítási központban! Természetesen az is könnyűszerrel megoldható, hogy amint a kamerarendszer érzékeli, hogy valaki átlépte a kerítést, a rendszer azonnal értesítést küld a tulajdonos okos telefonjára, aki a feltöltött applikáció segítségével azonnal látja, hogy mi történik, és rögtön intézkedhet. Ugyanilyen logikával az intelligens kamerarendszerek azonnal fel kell, hogy ismerjék a rablási szándékot! Minél korábban érkezik ugyanis jelzés a betörési vagy rablási szándékról, annál gyorsabban képes reagálni a kivonuló szolgálat, vagy akár a tulajdonos. Természetesen ilyen esetekben az operátorok azonnal értesítik a rendőrséget is. Ma már az intelligens kamerarendszerekkel, és videó távfelügyeleti bekötéssel lényegesen nagyobb hatékonyság érhető el a bűncselekmények megelőzése érdekében.
Kincs István