Azok a hagyományos 20. századi és 19. századi foglalkozások, mint orvos, tanár, állatorvos, üzletvezető, mérnök és rendőr, továbbra is foglalkoztatják a fiatalokat, de a közösségi média és a technológiák felgyorsulása miatt olyan munkahelyek is szóba jöhetnek náluk, ahol a digitalizációnak is nagy szerep jut.
A davosi Világgazdasági Fórumon, ahol az eredményeket oktatók, üzleti vezetők, tanárok és iskolai hallgatók vitatták meg, az OECD oktatási igazgatója, Andreas Schleicher elmondta: „Aggodalomra ad okot, hogy egyre kevesebb fiatal gondolja álommunkának a legnépszerűbb, hagyományos foglalkozásokat, mint a tanári, az ügyvédi vagy üzleti vezető pozíciót. A felmérések azt mutatják, hogy túl sok tinédzser figyelmen kívül hagyja vagy nem ismeri az új típusú munkákat, különösen a digitalizáció által létrejötteket.”
A jelentés szélesebb pályaválasztási vágyakat talált azokban az országokban, ahol erős, megalapozott szakmai képzettsége van a tinédzsereknek. Például Németországban és Svájcban tíz fiatalból kevesebb mint négy szeretne hagyományos munkát végezni, viszont többen érdeklődnek az új, valós munkaerő-piaci állások iránt. Ezzel szemben Indonéziában a lányok 52% -a, a fiúk 42% -a szeretne üzleti vezető, tanár, orvos, rendőr vagy katona lenni.
A PISA-teszteken magas pontszámot elérő hallgatók körében elsősorban a fiúk helyezkednének el a tudomány világában vagy mérnökként. Az adatok azt is mutatják, hogy a magas teljesítményt nyújtók - bár megtehetnék -, mégsem mindig törekszenek a legjobb állásokra. És a valóság az, hogy a hátrányos helyzetű fiataloknak négyszer kevesebb ambíciójuk van, mint a jó társadalmi hátterű, magas PISA-pontszámot elérő társaiknak.
A jelentés arra is rámutat, hogy a fiatalok karrier-törekvései gyakran nem esnek egybe képzettségükkel és képesítéseikkel, ami megkövetelné a hatékonyabb karrier-tanácsadást, valamint a munka világával való szorosabb kapcsolattartást. Világosan kitűnik, hogy a fiatalok pályaválasztásában fontos a társadalmi és családi háttér, de világos jelzésekre lenne szükségük a munkaerőpiac irányából.
(Forrás: oecd.org.)
Hány éves korban érhet utol a kiégés? Elég a munka vagy hivatást keresel? Hogyan motivál középkorú nőként a pénz? Ezekre a kérdésekre keresik a választ immár negyedszer a január 21-ei Millenáris Startup Campuson rendezendő konferencia szervezői, előadói.